Ucom-ի շարժական կապն այժմ հասանելի է Դիլիջանի թունելում ու Երևանի մետրոյում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամբողջ 2016թ. ընթացքում շարժական կապի ծածկույթի ընդլայնման ու արդիականացման նպատակով Ucom ընկերությունը նոր կայաններ է գործարկել ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև Հայաստանի տարբեր մարզերում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Յուքոմ» ընկերությունից, ավարտին են հասցվել կայանների տեղադրման նպատակով իրականացվող շինարարական աշխատանքները և ապահովվել է դրանց էլեկտրամատակարարումը: Այս ամենի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդները հնարավորություն են ստացել օգտվելու ոչ միայն շարժական կապի ավելի որակյալ ձայնային ծառայություններից, այլև անխափան կերպով և առանց ընդհատումների օգտագործելու առցանց քարտեզների բոլոր գործառույթները:
Այս տարվա աշխատանքների արդյունքում 4G+ ցանցը հասանելի է Երևանում, ընդ որում նաև՝ Երևանի մետրոպոլիտենում, Ծաղկաձոր քաղաքում, Երևանից Վաղարշապատ ձգվող հատվածում ու ճանապարհին, նաև՝ այդ տիրույթի գյուղերում, Վաղարշապատում, Գավառում, Մարտունիում և հարակից տարածքներում տեղակայված գյուղերում, ինչպես նաև՝ այդ տիրույթի ճանապարհներին:
Գեղարքունիքի մարզում նոր ցանցը հասանելի է Գանձակ, Կարմիրգյուղ, Սարուխան, Լանջաղբյուր, Լիճք, Վերին Գետաշեն, Վարդաշեն, Աստղաձոր, Զոլաքար, Վարդենիկ և հարակից տարածքում գտնվող այլ գյուղերում: Իսկ Արմավիրի մարզում նոր ցանցից հնարավոր է օգտվել Հայթաղ, Գեղակերտ, Հովտամեջ, Արշալույս, Ծակգյուղ, Արտիմետ, Զվարթնոց, Փարաքար, Մուսալեռ, Հայանիստ, Խաչփառ, Հովտաշատ, Զորակ, Դաշտավան և հարակից տարածքում գտնվող գյուղերում:
«Ամբողջ տարվա կտրվածքով, ինչպես նաև այս ձնառատ օրերին մեր տեխնիկական անձնակազմը շարունակել է աշխատել ցանցի արդիականացման ուղղությամբ, ընդ որում՝ բավականին վտանգավոր պայմաններում, սակայն այս ամենն արվել է մեր բաժանորդների գոհունակությանն արժանանալու համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը:
3G ցանցը նույնպես արդիականացվել է Շիրակի մարզում, մասնավորապես՝ Արթիկ, Մարալիկ, Թալին, Սառնաղբյուր, Մուսայելյան, Հարթաշեն համայնքներում: Արդիականացում է տեղի ունեցել նաև Վայոց ձորի մարզում՝ Ջերմուկ, Կեչուտ, Հերմոն, Գողթանիկ, Արատես, Կարմրաշեն համայնքներում և վերջիններս իրար միացնող միջհամայնքային ճանապարհին: Արագածոտնի մարզում ցանցի բարելավման աշխատանքներն ավարտվել են Ապարանում, Մելիքգյուղում, իսկ Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի թունելում և Սևանից դեպի Դիլիջան տանող ամբողջ ճանապարհի երկայնքով:

Ucom mobile network now available in Dilijan tunnel and Yerevan subway
YEREVAN, DECEMBER 30, ARMENPRESS. During the entire year of 2016, within the frames of expansion and modernization of the mobile network coverage Ucom launched new stations not only in the capital city of Armenia, but in the regions as well. The station construction works were completed and the electricity supply was provided. Thanks to all these, Ucom subscribers got an opportunity to enjoy not only better quality mobile voice services, but also use the functions of the online maps in an uninterrupted and smooth way, Ucom told ARMENPRESS.
As a result of this year’s works, 4G+ network is now available in Yerevan, and in Yerevan subway, in particular, in the town of Tsaghkadzor, on the road and area from Yerevan to Vagharshapat, also in the area adjacent villages, in Vagharshapat, Gavar, Martuni and the adjacent villages, as well as on the roads of that very area.
In Gegharqunik region the new network is available in Gandzak, Karmirgyugh, Sarukhan, Lanjaghbyur, Lichq, Upper Getashen, Vardashen, Astghadzor, Zolakar, Vardenik, and the adjacent villages. While in Armavir region one can benefit from the new network in Haytagh, Geghakert, Hovtamej, Arshaluys, Tsakgyugh, Artimet, Zvartnots, Paraqar, Musaler, Hayanist, Khachpar, Hovtashat, Zorak, Dashtavan and the adjacent villages.
“Throughout this year including these snowy days, our technical staff kept on working at the modernization of our network and in extremely dangerous conditions at times, but all these is done to deserve our customers' satisfaction”, - said Hayk Yesayan, Director General at Ucom.
3G network was also upgraded in the region of Shirak, in particular, in the communities of Artik, Maralik, Talin, Sarnaghbyur, Musayelyan, and Hartashen. The modernization was also made in Vayots Dzor region, in the communities of Jermuk, Kechut, Hermon, Goghtanik, Arates, Karmrashen, and the intercommunity road. In the Aragatsotn region the network upgrade is complete in Aparan, Meliqgyugh, while in the region of Tavush it is done in Dilijan tunnel and along the entire road from Sevan to Dilijan.