ՀՀ արագընթաց աճի համար անհրաժեշտություն է տնտեսական զարգացման նոր շեշտադրումների որդեգրումը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Հանրապետության Նախագահի անունից դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ Նախագահի նստավայրում ընդունելություն է կազմակերպվել Հայաստանի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է գործարարներին գալիք տոների առթիվ և 2017 թվականին մաղթել հաջողություններ:
ՀՀ Նախագահը Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ գործարարների ընդունելության ժամանակ նշել է.
«Սիրելի՛ բարեկամներ,
Սրտանց ողջունում եմ ձեզ և բարի գալուստ մաղթում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայր: Տարիներ շարունակ ձևավորված ավանդույթի համաձայն մենք հանդիպում ենք տարեվերջին, որպեսզի հրաժեշտ տանք անցնող տարուն, ամփոփենք եղածն ու արածը և նախանշենք ապագայի անելիքները:
Ձեռներեցները յուրաքանչյուր հասարակության ամենաաշխույժ խավերից մեկն են: Մենք ձեռնարկատիրության հաջող աշխատանքով ենք ստեղծում նոր աշխատատեղեր, նոր ապրանքներ և նոր ծառայություններ:
Գործարարության ամենաանհրաժեշտ նախապայմանն է անհատական նախաձեռնությունը: Դուք արդեն իսկ առանձնացել եք Հայաստանում ձեր ծավալած գործունեությամբ, ուստի և ձեզանից յուրաքանչյուրի աշխատանքը պետք է լինի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:
Հենց այս տրամաբանությամբ է սկսել իր աշխատանքներն արդեն հարյուր օրը բոլորած մեր նոր կառավարությունը: Գալիք տարվա և ապագայի համար մաղթում եմ, որ կառավարության և ձեռներեցների համագործակցությունը ամրապնդվի ավելի բարձր մակարդակի վստահությամբ:
Անշուշտ, վստահությունը չափելի միավորներ չունի: Այնուամենայնիվ, բոլորս մեր առօրյայից անգամ գիտենք, որ առանց վստահության որևէ նոր գործ իրականություն դառնալ չի կարող: Այն իրագործելու համար անհրաժեշտ է բազմաթիվ անհատների և կազմակերպությունների համատեղ ջանք:
Մեր կառավարությունը հնարավորություն է ընձեռում բոլորիս արդյունավետ համագործակցության նոր հիմքեր դնել՝ հանուն մեր ապագա զարգացման: Այս առումով ես ակնկալում եմ, որ կառավարությունը մատուցելու է որակյալ ծառայություն՝ լինելով ձեր վստահելի գործընկերը:
Վերջին տարիներին իրականացված հետևողական աշխատանքի շնորհիվ էապես փոխվել է Հայաստանի արտաքին տնտեսական միջավայրը: Այդ աշխատանքի արդյունքում փոխվել են տնտեսական աճ ապահովող գործոնները: Սակայն, պետք է նշեմ, որ որոշ արտաքին մարտահրավերներ ի հայտ են եկել և զարգացել են շատ ավելի արագ, քան մենք հասցրել ենք դրանց հարմարվել:
Մի բան ակնհայտ է՝ մեզ անհրաժեշտ է զարգացման արագընթաց աճ: Իսկ դա, իր հերթին, անհրաժեշտ է դարձնում տնտեսական զարգացման նոր շեշտադրումների որդեգրումը:
Ռեսուրսների արտաքին ներհոսքի նվազման պայմաններում գերակա է դարձել արտահանման միջոցով տնտեսական աճի խթանումը: Առաջին քայլերն այդ ուղղությամբ արվել են արտահանմանն ուղղված քաղաքականության նախաձեռնմամբ:
2015-2016թթ-ի արդեն եղած տվյալներից կարելի է եզրակացնել, որ տնտեսությունն ունի որոշակի ներուժ՝ այդ ուղղությամբ զարգանալու համար: Արտահանման և ներմուծման հարաբերակցության 2016թ-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսների ցուցանիշները թույլ են տալիս պնդելու, որ արտահանումը պետք է լինի այն շարժիչ ուժը, որ կապահովի հետագա արագընթաց տնտեսական աճը:
Այս ուղղությամբ, սակայն, հարկ է աշխատել, և չապավինել միայն պետության ռեսուրսներին: Կարևորագույն խնդիր է մասնավոր հատվածի ներուժի ամբողջական բացահայտումը՝ կառավարության կողմից որդեգրված պետականի և մասնավորի գործակցության բոլոր հնարավոր ձևաչափերի օգտագործմամբ:
Հայաստանի Հանրապետության մուտքը Եվրասիական տնտեսական միություն դյուրացրեց ապրանքների և ծառայությունների շարժն ավելի քան 180 մլն բնակիչ ունեցող շուկայում: Սակայն, չնայած ակնհայտ առաջընթացին, մենք դեռևս շատ անելիք ունենք Հայաստանի արտահանման ներուժն ամբողջովին օգտագործելու համար:
Մեր գործարարներն ու պետական մարմինները միասին՝ ձեռք ձեռքի տված՝ կարող են լուծումներ գտնել մեր առջև ծառացած խնդիրների համար: Այստեղ ոչ միայն մեր պաշտոնյաների նախանձախնդիր և հետևողական վարքն է անհրաժեշտ, այլ նաև գործարարի ստեղծագործական միտքը: Մենք միասին պետք է առաջ քաշենք նոր գաղափարներ, իրականացնենք նոր շուկաների ուսումնասիրություն, ագրեսիվորեն թիրախավորենք այդ նոր շուկաները: Այստեղ, երևի, ամենաընդունելին է «ագրեսիվ» բառի օգտագործումը՝ ուրիշ տեղ ագրեսիվությունն օգուտ չի տալիս:
Օրինակ, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում արդեն ձևավորված դեղամիջոցների միասնական շուկան լայն հնարավորություն է ստեղծում այդ ոլորտի հայկական ձեռնարկությունների՝ հատկապես Պատշաճ արտադրական պրակտիկա ունեցողների համար: Այժմ հարկավոր է, որ մեր արտադրողները խիստ առարկայական, հստակ խնդիրներ բարձրացնեն մեր կառավարության համապատասխան օղակների առջև, որպեսզի վերջիններս էլ աջակցեն հայկական արտադրանքի առաջխաղացմանն այդ ընդհանուր շուկայում:
Ասածս կարևոր է ոչ միայն այս ապրանքատեսակի և այս շուկայի համար: Նմանատիպ հեռանկարները և հնարավորությունները բազմաթիվ են, ընդ որում, ոչ միայն ԵԱՏՄ-ում, այլև այլ տարածաշրջաններում:
Մեր առաջնահերթ խնդիրն է ամրապնդել կառավարության և գործարար համայնքի փոխվստահությունը՝ նպաստելով մեր հայրենիքի զարգացմանը: Ես շատ լավ գիտեմ, որ ձեզանից ոչ մեկը բաց ու շիտակ խոսակցությունից խուսափողը չէ: Վստահ եղեք, որ ի դեմս կառավարության դուք կգտնեք արժանի զրուցակից:
Հարկ է միասնական ջանքերի համադրմամբ նոր հեռանկարներ բացել մեր երկրի համար: Վստահ եմ, որ գալիք մի քանի տարիները մեզ համար բեկումնային են լինելու: Ես ինքս լավատես եմ և ակնկալում եմ, որ դուք էլ լավատեսությամբ տոգորված աշխատելու եք հանուն մեր ընդհանուր ապագայի:
Խոսքս ամփոփելով՝ սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ Ամանորի կապակցությամբ: Առաջին հերթին բոլորիդ մաղթում եմ քաջառողջություն և երջանկություն: Ձեր ընտանիքներին մաղթում եմ արևշատություն և խաղաղություն: Ձեր ձեռնարկներին մաղթում եմ հաջողություն, ձեր կազմակերպություններին՝ համերաշխություն և, որ շատ կարևոր է, կայուն շահութաբերություն:

Festive reception held for Armenian business circle at Presidential Palace of Armenia
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. A reception was held for the business circle of Armenia on December 22 at the Presidential Palace of Armenia on the occasion of the Christmas and New Year holidays. As “Armenpress” was infoprmed from the press service of the Armenian President’s Office, Serzh Sargsyan congratulated the businessmen on the coming New Year and wished them successes in 2017.
During the reception the President said,
I cordially greet you and welcome you at the Presidential palace of Armenia. In accordance with the tradition, we meet at the end of the year to say good bye to the passing year, sum up what we have and outline our future activities.
Entrepreneurs are one of the most vigorous segments of each society. It is thank to successful entrepreneurship that we create new jobs, new products and new services.
The most required precondition for conducting business is the ability of coming with individual initiatives. You have already proved your leading roles in Armenia; therefore, the activity of each of you must be in the focus of the authorities.
Our new Cabinet, which has already been in office for 100 days, launched its activities in line with this logic. I wish that in the coming year and in the future in general the cooperation between the Government and the entrepreneurs is reinforced by a higher level of trust.
Of course, trust is not measurable. Anyway, all of us know based on even everyday life that no new idea can become reality without trust. To implement new ideas, it is necessary that various individuals and organizations make collaborative efforts.
Our Government gives all of us the opportunity to create new grounds for productive cooperation for the sake of our future development. In this regard, I expect the Cabinet to deliver quality service being your reliable partner.
Thank to the consistent works done in the recent years, Armenia’s external economic environment has undergone significant transformations. Thank to these works, the factors ensuring Armenia’s economic growth have changed. But I have to also mention that some external challenges have emerged and developed much faster than we were able to adapt to them.
One thing is apparent. We need rapid development. And this, in its turn, makes it necessary to adopt innovative approaches for economic development.
In the light of drop of external resources, fostering export-oriented economic development becomes a priority. The first steps in that direction have been done by launching export-oriented policy.
We can make a conclusion by the data of 2015-2016 that the economy has some potential for developing in that direction. Export-import ratio of January-November 2016 allows us to insist that export must become the drive of rapid economic development in the future.
But it is necessary to make efforts in this direction and not to rely only on the state resources. It is very important to fully expose the potentials of the private sector by the use of all the possible formats for private-public cooperation.
Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union eased the move of goods and services in a market with over 180 million consumers. But, despite the evident progress, we have still much to do aimed at fully utilizing Armenia’s export capacities.
Our businessmen and state agencies can find solutions for the problems facing us working together. Here we need not only an exemplary and consistent behavior of our state officials, but also the creative ideas of our businessmen. We must move forward new ideas together, implement research of new markets, and aggressively target these new markets. Here I think the word “aggressive” is rather acceptable, in other cases aggressiveness does not bring any benefit.
For example, the already established single market in pharmaceuticals gives broad opportunities to the Armenian enterprises in that sphere, particularly, to those with proper productive practice. Now it is high time that our producers raise strictly practical, concrete issues in front of respective state agencies so that the latter are able to assist the exports of Armenian products in that single market.
What I say refers not only to this particular product or market. There are numerous similar prospects and opportunities not only in the sidelines of the EAEU, but also in other regions.
Our priority goal is to strengthen the mutual confidence between our Government and the business environment fostering the development of our country. I know very well that none of you will avoid an open and sincere conversation. Be sure, that in the face of the Government you will be able to find a worthy interlocutor.
It is necessary to reveal new prospects for our country by combination o efforts. I am convinced the coming year will be groundbreaking for us. I am optimistic and expect you to work for our common future with optimism.
Summing up my speech, I congratulate all of you on the New Year. First of all I wish you good health and happiness. I wish your families prosperity and peace. I wish your initiatives to be successful and what is very important, stable incomes to your companies.