Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ Պետդումայի պատվիրականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ երկրների գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է գտնվում ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին կապերի մշտական հանձնաժողովի հետ կոմիտեի համատեղ նիստի անցկացման նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի հարաբերությունների և փոխգործակցության հետևողական խորացումը բոլոր ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ այդ աշխատանքում խորհրդարանականների դերը չափազանց մեծ է: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում ևս հայ-ռուսական փոխգործակցությունը ներդաշնակորեն լրացնում և առավել ամրապնդում է երկկողմ հարաբերությունները՝ բացելով փոխշահավետ գործակցության նոր հեռանկարներ:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ հայ և ռուս խորհրդարանական գործընկերների երևանյան համատեղ նիստի արդյունքներն իրենց նպաստը կբերեն միջպետական կապերի ամրապնդման գործին:
Նշելով, որ չնայած միջազգային տնտեսական գործընթացները բացասաբար ազդեցին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների տնտեսությունների վրա, այդուհանդերձ տնտեսական զարգացմանը նպաստելու Միության ներուժը բավականին մեծ է:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանն ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համոզված կողմնակիցն է և կարևորում է անդամ բոլոր երկրների կողմից այդ գործընթացները հետևողականորեն առաջ մղելու ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքը:

YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. Armenia’s President Serzh Sargsyan on December 22 received the Russian delegation led by Chairman of the Duma’s committee of CIS Affairs, Eurasian Integration and Compatriots Affairs Leonid Kalashnikov who have arrived in Armenia to take part in the joint session with the Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs of Armenia, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
President Sargsyan attached importance to consistently deepening Armenia’s relations and mutual cooperation with the strategic partner Russia at all sectors, stating that the role of the parliamentarians is extremely great on that path.
Serzh Sargsyan expressed hope the results of the joint session between the Armenian and Russian parliamentary partners will have their contribution to strengthening the inter-state ties. Stating that although the international economic processes negatively affected the economies of the EAEU member states, the Union’s potential is quite big to boost the economic development.
The Armenian President stated that Armenia supports the development of integration processes and attaches importance to the active work of the member states aimed at moving forward those processes.