Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գործադիր տնօրեն Թոմաս Շուլցին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գործադիր տնօրեն Թոմաս Շուլցին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Էֆ Էլ Սմիթ Ռուսաստան» ընկերության շուկայի զարգացման գծով մենեջեր Պիտեր Դեյվիսը և «Վալլեքս գրուպ» ՓԲԸ-ի նախագահ Վալերի Մեջլումյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը բարձր է գնահատել հայաստանյան շուկայում, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանում ոլորտի լավագույն ձեռնարկություններից մեկի՝ «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գլխավորած հանքարդյունաբերական ձեռնարկության գործունեությունը, որի հետ Հայաստանի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի և իր նպաստն է բերում երկրի տնտեսական աճին:
Եկող տարեսկզբին իր գործունեության 135-ամյակը նշող «Էֆ Էլ Սմիթ» ընկերության գործադիր տնօրենը դրվատանքով է խոսել Հայաստանում իր հիմնական գործընկերոջ՝ «Վալլեքս գրուպ» ընկերության հետ ավելի քան 10 տարվա արդյունավետ համագործակցության մասին, ընդգծելով, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաներով աշխատող իր գլխավորած ձեռնարկությունը Հայաստանում հաջողությամբ է իրականացնում գործունեությունը ի շնորհիվ նաև աշխատասեր հայ ժողովրդի և որակյալ հայ մասնագետների:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են բնական պաշարների խնամքով և խնայողաբար օգտագործումը բնապահպանական բոլոր պահանջներին համապատասխան՝ ի նպաստ տնտեսության զարգացման և ներկայիս ու ապագա սերունդների բարեկեցության:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահ Սերժ ՍարգսյանըԹոմաս Շուլցինպարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով՝ Հայաստանում լեռնահանքային արդյունաբերության զարգացման գործում ներդրած ավանդի և արդյունավետ փոխգործակցության համար:
Հանրապետության Նախագահը Երախտագիտության մեդալ է հանձնել նաև «Վալլեքս գրուպ» ՓԲԸ-ի նախագահՎալերի Մեջլումյանին, որով գործարարը պարգևատրվել էր ավելի վաղ:

Серж Саргсян принял исполнительного директора компании «FL Smidth» Томаса Шульца
Президент Армении Серж Саргсян 20 декабря принял исполнительного директора компании «FLSmidth» Томаса Шульца. Во встрече приняли участие также менеджер по развитию рынка компании «ФЛСмидт Рус» Питер Дейвис и председатель ЗАО Vallex Group Валерий Меджлумян.
Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе аппарата президента РА.
Президент высоко оценил деятельность на армянском рынке, а также во всём регионе, одного из лучших предприятий отрасли - горнодобывающего предприятия, возглавляемого компанией «FLSmidth», которая многие годы сотрудничает с Арменией и вносит свой вклад в экономическое развитие страны.
Исполнительный директор компании «FLSmidth», отмечающей в начале наступающего года 135-летие своей деятельности, положительно отозвался о своём более чем десятилетнем плодотворном сотрудничестве с компанией Vallex Group - основным партнёром в Армении. Он подчеркнул, что работающее по современным технологиям возглавляемое им предприятие успешно осуществляет деятельность в Армении благодаря также трудолюбивому армянскому народу и качественным армянским специалистам.
Собеседники обоюдно подчеркнули, что важно заботливо и экономно использовать природные ресурсы в соответствии со всеми природоохранными требованиями во благо развития экономики и благополучия нынешнего и будущих поколений.
Во время встречи президент Саргсян наградил Томаса Шульца Медалью признательности за вклад в дело развития горнорудной промышленности и результативное сотрудничество.
Председателю ЗАО Vallex Group Валерию Меджлумяну президент республики также вручил Медаль признательности, которой предприниматель был награждён ранее.