Մենք այսօր չունենք վատ վիճակում գտնվող թանգարան. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մենք այսօր չունենք վատ վիճակում գտնվող թանգարան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Արցախում մշակութային գործիչների հետ հանդիպման ժամանակ հանդես եկավ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ամբողջականացրեցինք Մատենադարանը, որովհետև, եթե այդպես թողնեինք, կարող էինք կորցնել այն գանձը, որն այնտեղ կա: Ստեղծեցինք Կոմիտասի թանգարանը, Մարտիրոս Սարյանի թանգարանն ամբողջովին վերանորոգեցինք»,- հիշեցրեց հանրապետության ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանը չի կիսում այն կարծիքը, որ եկեղեցիների կառուցումը պետք է հակադրել թանգարանների կառուցմանը: Նրա խոսքով` շատ քիչ եկեղեցիներ ունենք մեր բնակավայրերում: «Չեմ կիսում այն կարծիքը, որ մենք թանգարանային գործունեությանն ուշադրություն չենք դարձնում և որ այդպիսի ողբալի վիճակ է: Ունենք նաև ժամանակակից արվեստի թանգարանի կառուցման ծրագիր: Ունենք պատկերասրահ կառուցելու ծրագիր, որը ոչ թե փոքր բան կլինի, այլ 35-40 հազար քառ մետրանոց ժամանակակից մի կառույց, որտեղ կհավաքվեն մեր հրաշալի գործերը` դրանով իսկ լուծելով նաև պատմության թանգարանի խնդիրը»,- ընդգծեց ՀՀ Նախագահը:

Сегодня у нас нет музеев, находящихся в плохом состоянии: президент Армении Серж Саргсян
Сегодня у нас нет музеев, находящихся в плохом состоянии. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с деятелями культуры в Арцахе сказал президент Армении Серж Саргсян.
«За последние несколько лет мы восполнили Матенадаран, поскольку, если бы мы оставили его без изменений, мы могли потерять сокровища, хранящиеся там. Мы создали музей Комитаса, отремонтировали музей Сарьяна»,- напомнил президент Армении Серж Саргсян.
Президент Армении Серж Саргсян не разделяет того мнения, что строительству церквей надо противопоставить строительство музеев.«Не разделяю того мнения, что мы не обращаем внимания деятельности музеев и что положение здесь трагическое. У нас есть программа построения музея современного искусства. У нас есть программа построения галереи – не маленькой, а с площадью в 35-40 тысяч квадратных метров, где мы соберем наши чудесные произведения искусства, решив этим и воппрос музея истории»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.