Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Լիտվայի հատուկ քննչական ծառայության տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 30-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության տնօրեն Սաուլիուս Ուրբանավիչիուսին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-լիտվական միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր՝ երկուստեք կարևորելով տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացումն ու փորձի փոխանակումը: Այդ համատեքստում ՀՀ Նախագահը և Լիտվայի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության տնօրենն ընդգծել են միջգերատեսչական փոխգործակցության, ակտիվ շփումների անհրաժեշտությունը: Խոսելով արդեն շուրջ 20 տարվա պատմություն ունեցող Լիտվայի հատուկ քննչական ծառայության և Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայության միջև ձևավորվող համագործակցության ու փորձի փոխանակման կարևորության մասին՝ կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ այդ համագործակցությունն զգալիորեն կնպաստի երկու կառույցների առջև դրված խնդիրների լուծման արդյունավետության բարձրացմանը, կոռուպցիայի, հովանավորչության և այլ հանցագործությունների դեմ պայքարում փոխադարձ իրավական աջակցությանն ու օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:
Սաուլիուս Ուրբանավիչիուսը գոհունակությամբ է խոսել իր այցի շրջանակներում հայ գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների և քննարկումների մասին՝ ընդգծելով, որ ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը Լիտվայի առաջնահերթությունների շարքում է:

Armenian President receives Director of Special Investigation Service of Lithuania
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on November 30 the Director of Special Investigation Service of the Republic of Lithuania Saulius Urbanavičiu, “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office.
The interlocutors discussed issues of strengthening Armenian- Lithuanian relations and mutually highlighted the development of cooperation and exchange of experience in various spheres. In this context President Sargsyan and Director of Special Investigation Service of the Republic of Lithuania Saulius Urbanavičiu stressed the necessity of inter-state partnership and active interactions. Referring to the importance of cooperation between the Special Investigation Services of Lithuania and Armenia which is in the phase of establishment, the sides expressed conviction that the cooperation will significantly promote the efficiency level of both establishments.
Saulius Urbanavičiu spoke with satisfaction about his meetings and discussions with his Armenian partners, stating that development of cooperation with Armenia within the framework of the Eastern Partnership is among the priorities of Lithuania.