Հայաստանն ու Ռուսաստանը քննարկում են SuperJet 100 ինքնաթիռների մատակարարման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը և Հայաստանը քննարկում են Sukhoi SuperJet 100 ինքնաթիռների մատակարարման հարցը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա-նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովը:
«Շարունակում ենք ազգային ավիափոխադրող ստեղծելու աշխատանքը (Հունգարիայի հետ. խմբ): Այժմ նաև Հայաստանում կսկսենք զբաղվել նման հարցերով»,- ասել է Մանտուրովը՝ թեթև արդյունաբերության համառուսաստանյան երրորդ ֆորումի ժամանակ պատասխանելով Հունգարիայի հետ համատեղ ավիաընկերություն ստեղծելու շրջանակում ինքնաթիռների մատակարարման մասին հարցին:
«Հետաքրքրությունը մի բանում է. առաջ մղել ռուսական արտադրողին: Առաջին հերթին դա SuperJet-ն է, այսօրվա դրությամբ դա քաղաքացիական ինքնաթիռաշինության հիմնական արդյունքն է: Դա վերաբերում է Հունգարիային, Հայաստանին, որի հետ մենք երեքշաբթի քննարկել ենք այդ հարցը: Մենք պայմանավորվել ենք ակտիվորեն մշակել այն, ձևակերպել հստակ առաջարկներ մեր գործընկերների հետ»,- ավելացրել է Մանտուրովը:

Россия и Армения обсуждают поставки SuperJet 100
Россия иАрмения обсуждают поставки самолетов Sukhoi SuperJet 100 вАрмению. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщил журналистам глава Минпромторга РФ Денис Мантуров.
"Продолжаем работу посозданию национального перевозчика (с Венгрией— ред.). Теперь еще ив Армении этим вопросом заниматься будем",— сказал Мантуров вкулуарах III Всероссийского форума легкой промышленности, отвечая навопрос опланах поставок самолетов вВенгрию врамках создания совместной авиакомпании.
"Интерес только водном— продвинуть российского производителя. В первую очередь это SuperJet, насегодняшний день— это основной продукт гражданского самолетостроения. Это касается Венгрии, это касается Армении, вкоторой мы вовторник обсуждали этот вопрос. Мы договорились активно проработать его, сформулировать, сформировать конкретное предложение совместно сколлегами",— добавил он.