Հայաստանում սուր շնչառական վարակների ակտիվացում դիտվում է մանկահասակ երեխաների շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվող օրական մշտադիտարկման արդյունքները վկայում են, որ այս օրերին սուր շնչառական վարակների ակտիվացում դիտվում է հատկապես մանկահասակ երեխաների շրջանում, ինչն էլ պատճառ է մանկական հիվանդանոցների ծանրաբեռնված աշխատանքի:
Նշենք, որ հիվանդանոցներում հետգրիպային բարդություններով պայմանավորված ծանր թոքաբորբերով՝ թոքերի արհեստական սարքավորումների ներքո հիվանդներ չկան: Աշխատանքներ են իրականացվում առանձին հիվանդանոցների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելու նպատակով հիվանդների հոսքն ուղղորդելու ուղղությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, սուր շնչառական վարակների և գրիպի հետագա տարածումից խուսափելու համար, որպես կանխարգելիչ միջոցառում, մանկական նախադպրոցական կազմակերպություններում և դպրոցներում իրականացվում է կանխարգելիչ ֆիլտր: Վերջինիս նպատակն է գրիպանման երևույթներով երեխաներին չթույլատրել հաճախելու դպրոց կամ մանկապարտեզ, որպեսզի խուսափենք նրանց առողջական վիճակի բարդացումից և վարակի աղբյուր չհանդիսանան այլ երեխաների համար: Միայն նոյեմբերի 21-ին հանրապետությունում իրականացված կանխարգելիչ ֆիլտր-ի արդյունքում հայտնաբերված հիվանդ վիճակում հաճախած մոտ 1800 երեխա տուն է ուղարկվել, նրանց տվյալները փոխանցվել է պոլիկլինիկական կազմակերպություններին՝ բժշկական հսկողություն սահմանելու համար:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է մանկական հաստատությունների կազմակերպությունների ղեկավարներին՝ հնարավորինս բացառել հիվանդ երեխաների մուտքը դպրոց և մանկապարտեզ՝ սուր շնչառական վարակների հետագա տարածումը կանխելու և բարդություններից խուսափելու համար:
Հանրապետությունում, ինչպես նաև եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում, այդ թվում՝ Վրաստանում, Ռուսաստանի Դաշնությունում, Ուկրաինայում վերջին մեկ ամսվա ընթացքում շրջանառում են գրիպի Ա տեսակի H3 ենթատեսակը և այլ շնչառական վարակների հարուցիչներ:
Միաժամանակ հորդորում ենք հանրությանը և զանգվածային լրատվամիջոցներին զերծ մնալ մասնագիտական վերլուծություններից ու եզրահանգումներից և հետևել պաշտոնական տեղեկատվությանը:

В Армении активность острых респираторных инфекций возросла среди детей младшей возрастной группы
Результаты ежедневного мониторинга, проводимого Минздравом Армении, свидетельствуют о том, что в Армении активность острых респираторных инфекций возросла среди детей младшей возрастной группы, по какой причине детские больницы работают под большой нагрузкой.
Отметим, что больных, находящихся под аппаратом ИВЛ вследствие осложнений после гриппа не имеется. Ведется работа по перераспределению потоков больных, чтобы разгрузить детские больницы, работающие под большой нагрузкой.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Минздрава Армении, для предотвращения дальнейшего распространения острых респираторных инфекций и гриппа в качестве профилактической меры в детских дошкольных учреждениях и в школах применяется «профилактический фильтр»: около 1800 заболевших детей отправлены по домам, их данные переданы поликлиникам для установления врчебного наблюдения.
Минздрав Армении еще раз призывает руководителей детских дошкольных учрежденийи и школ по возможности исключить доступ заболевших детей для предотвращения дальнейшего распространения острых респираторных инфекций и гриппа и чтобы предотвратить развитие у них осложнений.
В республике, так же, как и в Грузии, РФ, Украине, в течение последнего месяца циркулирует штамм гриппа А H3, а также другие возбудители острых респираторных инфекций.
В то же время Минздрав Армении призывает население и СМИ воздержаться от обсуждения профессиональных вопросов и выводов и следить за официальной информацией.