Թուրքիայի ՆԳՆ-ն պաշտոնից ազատել է երկու քաղաքապետի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը հեռացրել է պաշտոններից Մարդինի և Սիիրթի (Սղերթ) քաղաքապետեր Ահմեդ Թուրքին և Թունջեր Բաքըրհանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Ահմեդ Թուրքի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել «պետության միությունն ու միասնականությունը խախտելու, զինված ահաբեկչական խմբավորմանը գումար տալու և անդամ լինելու, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, թուրք ժողովրդին, Թուրքիայի Հանրապետությանը, Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովին նվաստացնելու» մեղադրանքներով:
Իսկ Բաքըրհանը նոյեմբերի 16-ին կալանավորվել է «Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) անդամ լինելու, նրանց օգտին քարոզչություն իրականացնելու» մեղադրանքներով:

МВД Турции освободило с занимаемых должностей 2 мэров
МВД Турции освободило с занимаемых должностей мэров 2 городов: мэра Мардина Ахмеда Тюрка и мэра Сиирта (Схерт) Тунджера Бакырхана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
В отношении мэра Мардина Ахмеда Тюрка начато расследование по обвинениям в «нарушении целостности государства, снабжении деньгами террористической организации, членстве в террористической организации, злоупотреблении должностными полномочиями, унижении турецкого народа, Республики Турция, Меджлиса Турции».
А мэра Сиирта (Схерт) Тунджера Бакырхана задержали 16-го ноября по обвинениям в членстве в Рабочей партии Курдистана (PKK) и в ведении агитации в ее пользу.