Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ ներդրումային և զարգացման ընկերությունների ղեկավարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում նոյեմբերի 10-ին հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ ներդրումային և զարգացման մի շարք ընկերությունների ղեկավարների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել արաբական աշխարհի և հատկապես ԱՄԷ-ի հետ Հայաստանի ջերմ բարեկամական հարաբերությունների և բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության մասին, որը նրանց բնորոշմամբ, ցավոք, դեռևս չի համապատասխանում երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի ներկայիս մակարդակին: Այդ ոլորտում հարաբերությունները, կողմերի համոզմամբ, զարգացնելու շատ մեծ ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է հետևողականորեն աշխատել:
ՀՀ Նախագահի այցը ԱՄԷ և արդյունավետ հանդիպումները երկրի քաղաքական բարձրագույն ղեկավարության հետ, ըստ Էմիրությունների ներդրումային և զարգացման ընկերությունների ներկայացուցիչների, վկայում են երկկողմ քաղաքական կամքի և պատրաստակամության մասին` ակտիվացնելու հայ-էմիրաթական հարաբերությունները նաև առևտրատնտեսական ոլորտում: Նրանք վստահեցրել են, որ մեծապես հետաքրքրված են Հայաստանի ներդրումային քաղաքականությամբ ու հստակ ծրագրերով և պատրաստ են այդ առումով քննարկել տարբեր ոլորտներում Հայաստանի առաջնահերթությունները, այցելել Հայաստան և տեղում ուսումնասիրել միջավայրը, առաջ մղել բանակցությունները:
Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է հանդիպմանը ներկա ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարին և տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին` ներդրումային ծրագրերով հետաքրքրված ընկերությունների հետ հետագայում շարունակել սերտ փոխգործակցությունը և նրանց ներկայացնել իրենց բիզնես հետաքրքրությունների շրջանակում գտնվող ծրագրերը:
Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է զրուցակիցներին, որ հայկական կողմը պատրաստել է ներդրումային ռազմավարական փաթեթներ, որոնք գտնվում են իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում, և կողջունվի ու անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերվի Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում Էմիրությունների ներդրողներին, իսկ խոշորածավալ ներդրումների առկայության դեպքում` հատուկ որոշումով կտրամադրվի առավել արտոնյալ պայմաններ:

President Sargsyan meets heads of UAE investment and development companies
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. While on an official visit to the United Arab Emirates, President of Armenia Serzh Sargsyan on November 10 met heads of a number of UAE investment and development companies, press service of the Presidential administration told “Armenrpress”.
The sides underlined with satisfaction Armenia’s warm friendly relations with the UAE, as well as the high-level political dialogue, which according to them, unfortunately still doesn’t correspond to the current level of the trade-economic ties of the two states. They stated that there is a great potential to develop the relations in this field, and consistent works must be carried out on this path.
The heads of companies said the Armenian President’s visit to the UAE and his meetings with the country’s political leadership is an evidence of bilateral political will and readiness to intensify Armenia-UAE relations in the trade-economic sector. They assured that they are greatly interested in Armenia’s investment policy and concrete projects, and are ready to discuss Armenia’s priorities in various sectors, visit Armenia and examine the environment, move forward the talks.
During the meeting President Sargsyan instructed the Chief of Staff of the Presidential Administration, as well as the Minister of Economic Development and Investments to continue the mutual cooperation with the UAE companies interested in investment projects and present them the projects in the framework of their business interests.
The Armenian President informed the sides that the Armenian side has prepared investment strategic packages which are under his direct attention, and it will be welcomed and the necessary support will be provided to the UAE investors in a number of sectors of Armenia’s economy, and in case of the existence of large-scale investments more privileges will be given based on a special decision.