ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է ԱՄԷ հիմնադիր Նախագահ շեյխ Զայեդի անվան Մեծ մզկիթ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ պաշտոնական այցի շրջանակներում նոյեմբերի 8-ին այցելել է Աբու Դաբիի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցի, եկեղեցուն կից գործող «Արա Խանոյան» կիրակնօրյա վարժարան, շեյխ Զայեդ Մեծ մզկիթ և ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Աբու Դաբիում հայկական եկեղեցու կառուցման համար 2006թ. հողատարածք է նվիրաբերել Աբու Դաբիի թագաժառանգ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանը: Նորակառույց եկեղեցին օծվել է 2014թ. դեկտեմբերի 12-ին, նույն օրը հիմնադրվել է նաև Աբու Դաբիի Ազգային առաջնորդարանը: 2016թ. մայիսից եկեղեցուն կից գործում է «Արա Խանոյան» կիրակնօրյա վարժարանը, որտեղ այժմ ուսանում է 36 աշակերտ: Եկեղեցու բակում տեղադրված է Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին նվիրված խաչքար: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սրբոց Նահատակաց եկեղեցի այցի ժամանակ ծաղիկներ է դրել խաչքարին և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Եկեղեցում տեղի ունեցած գոհաբանական աղոթքից հետո Հանրապետության Նախագահը ելույթ է ունեցել, որում անդրադարձել է եկեղեցու նշանակությանը մեր ժողովրդի ինքնության պահպանման ու հարատևության գործում: Նախագահը նաև շնորհակալություն է հայտնել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխող ընտանիքին՝ ի դեմս Աբու Դաբիի թագաժառանգ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանիի, ով հնարավոր դարձրեց հայկական Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու շինարարությունը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Արաբական աշխարհի սրտում կանգնեցված այս եկեղեցին, միջկրոնական հանդուրժողականության և փոխադարձ հարգանքի ու համակրանքի խոսուն վկան է, որ բարեբեր հող է ստեղծում նաև տարբեր կրոնների ներկայացուցիչների խաղաղ համակեցության համար: Ազգային առաջնորդարանում Հանրապետության Նախագահը կարճատև հանդիպում է ունեցել համայնքային և եկեղեցական գործիչների հետ:
ԱՄԷ հիմնադիր Նախագահ շեյխ Զայեդի անվան Մեծ մզկիթ այցելության ժամանակ ՀՀ Նախագահը մզկիթում գտնվող դամբարանում հարգանքի տուրք է մատուցել շեյխ Զայեդ բին Սուլթան ալ Նահյանի հիշատակին և գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում: «Անգնահատելի է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հիմնադիր Նախագահ շեյխ Զայեդ բին Սուլթան ալ Նահյանի դերն այս հիասքանչ երկրի կայացման ու բարգավաճման գործում:
Նրա կառավարման օրոք հիմք դրվեց հայ-էմիրաթական միջպետական բարձր մակարդակի համագործակցությանը, որի համար հայտնում եմ հայ ժողովրդի և անձամբ իմ երախտագիտությունը»,-գրել է Նախագահ Սարգսյանը:
Այցելության ավարտին տեղի է ունեցել նվերների փոխանակման արարողություն:
ԱՄԷ պաշտոնական այցի առաջին օրվա ավարտին Հանրապետության Նախագահն Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահը Էմիրաթների մեր հայրենակիցներին ներկայացրել է իր պաշտոնական այցի առաջին օրն ունեցած հանդիպումների արդյունքները, անդրադարձել` հայ-էմիրաթական միջպետական բարեկամական հարաբերությունների ներկայիս վիճակին և պատմական խորը արմատներ ունեցող այդ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, Հայաստան-սփյուռք կապերի առավել ամրապնդման, համահայկական խնդիրների լուծման և հայրենիքի հզորացման նպատակով հայոց ներուժի համախմբման կարևորությանը:
Հանդիպման ընթացքում Հանրապետության Նախագահը համայնքային մի շարք գործիչների պարգևատրել է պետական բարձր պարգևներով: Հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա հայրենանվեր գործունեության համարՀրայր Սողոմոնյանին,Արա ԽանոյանինևՀարություն Օհանեսյանինպարգևատրել է Մովսես Խորենացու մեդալով:

Президент Армении посетил в ОАЭ Большую Мечеть шейха Зайда
Президент Армении Серж Саргсян в рамках официального визита в Объединённые Арабские Эмираты посетил армянскую церковь Святых Великомучеников в Абу Даби, действующую при церкви воскресную школу "Ара Ханоян", Большую Мечеть шейха Зайда и посольство Армении в ОАЭ.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, участок под строительство в Абу Даби армянской церкви в 2006 году был дарован наследным принцем Абу Даби шейхом Мухаммадом бин Зайдом аль Нахайяном. Построенная церковь освящена 12 декабря 2014 года, в тот же день основана также Национальная епархия Абу Даби. С мая 2016 года при церкви действует воскресная школа "Ара Ханоян", где сейчас обучается 36 учеников. Во дворе церкви расположен хачкар, посвященный памяти жертв Геноцида армян. Президент Серж Саргсян при посещении церкви Святых Великомучеников возложил цветы к хачкару и воздал дань уважения памяти жертв Геноцида. После состоявшейся в церкви благодарственной молитвы Президент Республики выступил с речью, в которой коснулся роли церкви в деле сохранения национальной идентичности. Президент также выразил благодарность правящей семье Объединённых Арабских Эмиратов в лице наследного принца Абу Даби шейха Мухаммада бин Зайда аль Нахайяна, который сделал возможным строительство армянской церкви Святых Великомучеников. Серж Саргсян подчеркнул, что эта воздвигнутая в сердце арабского мира церковь - красноречивый свидетель межрелигиозной толерантности и взаимного уважения, что создаёт плодотворную почву также для мирного сосуществования представителей разных религий. В Национальной епархии Президент Республики провёл краткую встречу с общинными и церковными деятелями.
Во время посещения Большой Мечети имени основателя ОАЭ шейха Зайда Президент РА в находящейся в мечети усыпальнице воздал дань уважения памяти шейха Зайда бин Султана аль Нахайяна и сделал запись в книге Почётных гостей, после состоялась церемония обмена подарками.
"Бесценна роль основателя Объединённых Арабских Эмиратов шейха Зайда бин Султана аль Нахайяна в деле становления и процветания этой восхитительной страны.
Во дни его правления заложены основы межгосударственного армяно-эмиратского сотрудничества высокого уровня, в связи с чем выражаю благодарность от имени армянского народа и от себя лично", - написал Президент Саргсян.
В конце первого дня официального визита в ОАЭ Президент Республики в Абу Даби встретился с представителями местной армянской общины.