Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2016թ. մրցանակակրին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի մրցանակին արժանացած ֆրանսիացի աշխարհահռչակ գիտնական, համացանցի նախահայրերից մեկը համարվող, «Օփեն-Ռութ» կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզենին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է անվանի գիտնականին և նրա տիկնոջը՝ Շանթալ Լեբրյումանին մեր երկրում և ընդգծել, որ ՀՀ Նախագահի մրցանակը, որին արժանացել է պարոն Պուզենը, հայ ժողովրդի խտացված երախտագիտությունն ու հիացմունքն է այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր աշխարհն առաջ են տանում և ում տաղանդի շնորհիվ Արևմուտքը ստացավ տեխնոլոգիական առավելություն Արևելքի նկատմամբ: «Այս մրցանակը մեկ այլ նպատակ էլ ունի՝ մեր երիտասարդների ուշադրությունը հրավիրել ա՛յն մարդկանց և ա՛յն գործերի վրա, որոնք հաջողված են, որպեսզի այդ ամենը նրանց համար ուղենիշ լինի: Ուզում ենք նրանց ապացուցել, որ գիտելիքի շնորհիվ կարելի է դառնալ և՛ աշխարհահռչակ, և՛ ունենալ բարեկեցիկ կյանք, և՛ հարգանք»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Լուի Պուզենը նշել է, որ իր ամբողջ կյանքում մշտապես հաճույքով է աշխատել և շփվել այն մարդկանց հետ, ովքեր վճռական են տրամադրված իրենց քայլերում: «Վստահ եմ, որ Հայաստանում կան բազմաթիվ այդպիսի մարդիկ, ում հետ կարելի է աշխատել և ծրագրեր իրականացնել: Իմ նպատակն է նրանց հետ մշտապես պահել կապը և այդ կապի միջոցով միգուցե նաև նոր ծրագրեր մշակել ու աշխատանքներ իրականացնել»,- ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է Լուի Պուզենը:
Հանդիպումից հետո Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակին արժանացած անձանց նվիրված հատուկ ծրարի մարման արարողությունը: Այն յուրահատուկ ֆիլատելիստական արտադրանք է՝ թեմատիկ ծրար, որին փակցված է 2013 թվականին թողարկված «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակ» թեմային նվիրված 2 նամականիշ: Հատուկ ծրարը, որը պատրաստվել է 500 հատ տպաքանակով, մարվել է հատուկ դրոշմակնիքով: Ծրարին պատկերված են 2016 թվականին ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի մրցանակին արժանացած ֆրանսիացի գիտնական, դեյտագրամի գյուտարար, համացանցի նախահայրերից մեկը՝ Լուի Պուզենը, ինչպես նաև՝ նախորդ տարիների վեց մրցանակակիրները:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի մրցանակի հանձնման առիթով, ի պատիվ պարոն Լուի Պուզենի և տիկին Շանթալ Լեբրյումանի, Նախագահի նստավայրում երեկոյան նաև կկազմակերպվի ընդունելություն:
Լուի Պուզենը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի յոթերորդ դափնեկիրն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը, երկրորդը՝ 2011թ. «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը, երրորդը՝ 2012թ. «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը, չորրորդը՝ Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության և «Թեքնո վիժն» ընկերության նախագահ, «Հիտաչի» ընկերության նախկին գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն, հինգերորդը՝ «Սիսկո» (Cisco) ընկերության զարգացման գծով նախագահ Մարիո Մացցոլան, վեցերորդը՝ «Կասպերսկու լաբորատորիայի» գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Մրցանակաբաշխության ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Նախագահի կողմից նշանակված մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի կողմից: Մրցանակը բաղկացած է Հայաստանը և բարձր տեխնոլոգիաները խորհրդանշող մեդալից, դիպլոմից և հուշախորհրդանիշից:

Президент Армении принял лауреата Премии президента Республики Армения 2016 года за вклад мирового значения в сферу ИТ
Президент Армении Серж Саргсян 8 ноября принял удостоенного Премии президента Республики Армения 2016 года за вклад мирового значения в сферу информационных технологий (ИТ) всемирно известного французского учёного, одного из основателей интернета, директора организации "Open Root" Луи Пузена.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян приветствовал знаменитого учёного и его супругу Шанталь Лебрюман и подчеркнул, что Премия президента Армении, которой удостоен господин Пузен,- сконцентрированная благодарность и восхищение армянского народа по отношению к тем людям, которые ведут мир вперёд и благодаря таланту которых Запад получил технологическое преимущество перед Востоком всего за 500 лет.
"Эта премия имеет еще одну цель - привлечь внимание нашей молодёжи к тем людям и к тем делам, которые успешны, чтобы всё это было для них направляющим вектором. Хотим им доказать, что благодаря знаниям можно стать и знаменитым, и иметь благополучную жизнь, и пользоваться уважением", - сказал президент Республики.
Луи Пузен отметил что всю свою жизнь всегда с удовольствием работал и занимался с теми людьми, которые настроены решительно в своих шагах. "Уверен, что в Армении много таких людей, с кем можно работать и осуществлять программы. Моя цель всегда держать с ними связь и посредством этой связи возможно также разрабатывать новые программы и делать работу",- сказал на встрече с президентом Луи Пузен.
После встречи в резиденции президента состоялась церемония гашения специального конверта, посвящённого лицам, удостоенным Премии президента Республики Армения за вклад мирового значения в сферу ИТ.
Конверт - особая филателистская продукция: тематический конверт, на который прикреплены выпущенные в 2013 году две марки, посвящённые теме "Премия президента Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий". Специальный конверт выпущен тиражом 500 экземпляров, погашен специальными печатями. На конверте представлены удостоенный Премии президента Республики Армения 2016 года за вклад мирового значения в сферу информационных технологий французский учёный, изобретатель дейтаграмма, один из основателей интернета Луи Пузен, а также шестеро лауреатов прежних лет.
По случаю вручения Премии президента Республики Армения 2016 года за вклад мирового значения в сферу ИТ в честь господина Луи Пузена и госпожи Шанталь Лебрюман в резиденции президента вечером также будет организован приём.
Луи Пузен является седьмым лауреатом Премии президента Республики Армения за вклад мирового значения в сферу информационных технологий.
Предыдущими лауреатами премии являются:
2010 г. - бывший председатель совета директоров корпорации Intel Крейг Баррет,
2011 г. - сооснователь корпорации Apple Computer Стив Возняк,
2012 г. - почётный председатель компании Synaptics Федерико Фаджин,
2013 г. - председатель Союза специалистов промышленности полупроводников и председатель компании Technovision, бывший исполнительный директор компании Hitachi Йугио Макимото
2014 г. - президент по развитию компании "Cisco" Марио Маццола,
2015 г. - генеральный директор компании "Лаборатории Касперского" Евгений Касперский.
Премия президента Армении за вклад мирового значения в сферу ИТ основана указом Президента Сержа Саргсяна от 6 июля 2009 года с целью поощрить развитие отрасли. Премия ежегодная и присуждается лицам, совершившим исключительный вклад в сфере ИТ, чьи вклады - технологического, образовательного, организационного, финансового или иного характера привели или приводят к значительным развитиям в сфере информационных технологий.
Конкурсная программа осуществляется назначенным президентом конкурсным комитетом и международной избирательной комиссией. Премия состоит из медали, символизирующей Армению и высокие технологии, диплома и памятного символа.