Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ՀՀԿ կանանց խորհրդի համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում մասնակցել է ՀՀԿ կանանց խորհրդի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Հայաստան-25. աշխարհը և կանայք» խորագրով համաժողովին՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքն է հղել համաժողովի մասնակիցներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՀՀԿ կանանց խորհրդի «Հայաստան-25. աշխարհը և կանայք» համաժողովում
Սիրելի՛ կանայք,
Ես շատ ուրախ եմ ձեզ հանդիպելու այսօրվա հնարավորության համար: Այս ձևաչափով հանդիպումներն արդեն դարձել են ավանդական, որտեղ էլ դրանք կայանան՝ Երևանում, թե Երևանից դուրս: Մեր նախորդ հանդիպումների փորձն արդեն ապացուցել է, որ մենք քննարկելու և խորհրդակցելու բազմաթիվ հարցեր ունենք: Ես ինքս միշտ պատրաստ եմ եղել երկխոսության, առիթը բաց չեմ թողել ձեզ հետ քննարկելու մեր ապագա ծրագրերն ու անելիքները: Ձեր գործընկերային հարցապնդումները, խորհուրդները և անգամ քննադատությունը համարում եմ անհրաժեշտ և օգտակար:
Հանրապետականը պահպանողական կուսակցություն է: Մենք ցանկանում ենք պահպանել և ամրապնդել մեր ավանդական ընտանիքը, որը մշտապես եղել է հայ ժողովրդի պատմական գոյությունը երաշխավորող ամենաանառիկ ամրոցը:
Հայ իրականության մեջ կինը մշտապես իր ամուր և հաստատուն տեղն է ունեցել: Մայրությունը, մոր տեղն ու դերը հայ ընտանիքում մշտապես գնահատվել են որպես կյանքի ակունք և սրբության սրբոց:
Այսօր առաջին հերթին մեր մայրերին ենք պարտական այն ամուր, բարձր և խրոխտ ոգու համար, որ տիրում է Հայոց բանակում: Գլուխ ենք խոնարհում այն որդեկորույս մայրերի առջև, որոնց զավակները նահատակվեցին հանուն հայրենիքի: Այդ ծանր և անփոխարինելի կորստի վիշտը նրանք կրում են բացառիկ արժանապատվությամբ:
Սակայն խոսքս բնավ չեմ ցանկանում սահմանափակել հայկական ընտանիքի կյանքում կնոջ դերակատարմամբ, երեխաների դաստիարակությամբ և կենցաղի կազմակերպման գործով: Ոչ պակաս կարևոր են կնոջ դերը, մասնակցությունը և ներդրումը հասարակության կյանքում: Մենք հպարտ ենք Հայաստանի կանանց ձեռքբերումներով մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում ՝ մշակույթից և կրթությունից մինչև բանակ, գործարարությունից մինչև առողջապահություն:
Իմ կարծիքով, մեր դարաշրջանի խնդիրներից մեկը արհեստական հակասությունն է անձնականի ու ընտանեկանի միջև՝ մի կողմից, և հասարակականի ու պետականի միջև՝ մյուս կողմից: Համոզված եմ, որ նման երկընտրանք չպետք է լինի:
Մեր հասարակությունը բաղկացած է կայացած կանանցից ու տղամարդկանցից: Հաջողություն ունեցող տղամարդու կողքին պետք է միշտ ներկայացված լինի կինը՝ հաջողություն ունեցող կինը: Մենք դա խրախուսում ենք: Դա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է, և այդ դիրքորոշումը միշտ արտահայտվելու է մեր հստակ կեցվածքում:
Մեր երկրի Սահմանադրությունը և օրենսդրությունը երաշխավորում են կանանց և տղամարդկանց լիարժեք իրավահավասարությունը: Ուստի, պետք է հետևողականորեն իրագործենք արդեն իսկ մշակված օրենքի դրույթները, մասնավորապես՝ շարունակենք ընդլայնել կանանց ներգրավվածությունը քաղաքական կյանքում և որոշումներ կայացնելու գործընթացներում:
Այս համատեքստում շատ կարևոր է լիարժեքորեն ներգրավել կանանց մեր երկրի Սահմանադրության բարեփոխումներն արդյունավետորեն իրականացնելու գործում: 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած հանրաքվեն ոչ թե ավարտեց, այլ սկիզբ դրեց մի շատ կարևոր գործընթացի: Սահմանադրության բարեփոխմամբ մենք քայլ ենք կատարում դեպի մեր հասարակության կառավարման ավելի ժողովրդավարական համակարգ և դեպի ավելի ուժեղ Հայաստան:
Այսօր երկրում լուրջ բարեփոխումներ են ընթանում: Առջևում նոր, մեծ և կարևոր փոփոխություններ են: Այդ փոփոխությունները չեն սահմանափակվելու զուտ անուններով ու դեմքերով:
Փոփոխությունները լինելու են լայնածավալ և համակարգային, որոնց արդյունքները չպետք է իրենց երկար սպասեցնել տան: Ավելին, դրանք պետք է լինեն զգալի և շոշափելի Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքում:
Նմանօրինակ ընդգրկուն և համապարփակ բարեփոխումները կարող են իրագործվել միայն և միայն հանրության լայն ու զանգվածային աջակցության պարագայում: Այստեղ խիստ կարևոր է լինելու կանանց ակտիվ ներգրավումը և մասնակցությունը:
Գալիք երկու-երեք տարիները լինելու են բեկումնային: Վստահ եմ, որ մեր երկրի կանայք ասելիք և անելիք ունեն այստեղ: Ակնկալում եմ, որ դուք ձեր ողջ ներուժով հանձն եք առնելու այդ աշխատանքը:
Նաև առաջարկում եմ, որ ընդարձակենք մեր հորիզոնը և նայենք այդ երկու-երեք տարուց անդին: Շատ ուրախ կլինեմ ծանոթանալու ձեր գաղափարներին և տեսլականին ավելի երկարաժամկետ կտրվածքով: Եկեք միասին մտածենք, թե ինչպիսին պետք է լինի մեր երկիրը մինչև 2020, կամ 2030, կամ նույնիսկ 2040 թվականները: Թող դրանք լինեն հստակ նպատակներ և դրանք իրականություն դարձնելու համար հատուկ մշակված ծրագրեր: Վստահ եմ, որ ձեր կազմակերպությունն ունի նման աշխատանք կատարելու ներուժ:
Վստահ եմ, որ մեր քաղաքացու կյանքն օրեցօր բարելավվելու է:
Վստահ եմ, որ Հայաստանը լինելու է ուժեղ և բարեկեցիկ երկիր:
Վստահ եմ, որ դա իրականություն դարձնելու գործում էական է լինելու մեր երկրի կանանց մտավոր և կազմակերպական հնարավորությունների լիարժեք բացահայտումը:
Ամփոփելով խոսքս` մաղթում եմ ձեզ հաջողություններ ձեր հասարակական-քաղաքական գործունեության մեջ և ձեր անձնական կյանքում:

Президент Серж Саргсян принял участие в конференции Женского совета РПА
Президент Республики Армения, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян сегодня в зале заседаний правительства РА принял участие в посвященной 25-летию независимости Республики Армения конференции "Армения-25: мир и женщины", организованной по инициативе Женского совета РПА.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, Президент Серж Саргсян обратился с приветственной речью к участникам.
Речь Президента РА Сержа Саргсяна на Конференции Женского совета РПА "Армения-25: мир и женщины"
Я очень рад сегодняшней возможности встретиться с вами. Встречи в этом формате уже стали традиционными, где бы они ни проходили - в Ереване, или вне Еревана. Опыт наших прежних встреч доказал, что у нас есть множество вопросов чтобы обсудить и посоветоваться. Я сам всегда был готов к диалогу, не упускал случая обсудить с вами наши будущие планы и дела. Ваши дружеские вопросы, советы и даже критику считаю необходимыми и полезными.
Республиканская партия - консервативная. Мы желаем сохранить и укрепить нашу традиционную семью, которая всегда была самой незапятнанной крепостью, гарантирующей историческое существование армянского народа. В армянской действительности женщина всегда имела своё прочное и твёрдое место. Материнство, роль и место матери в армянской семье всегда ценились как жизненный источник и святая святых.
Сегодня мы обязаны в первую очередь нашим матерям за высокий и храбрый дух, который царит в Армянской армии. Мы склоняем головы перед теми потерявшими сыновей матерями, чьи сыновья пали жертвами во имя родины. Эту скорбь тяжёлой и невосполнимой утраты они несут с исключительным достоинством.
Однако не хочу ограничивать свою речь ролью женщины в жизни армянской семьи, в воспитании детей и организации быта.
Не менее важны роль, участие и вклад женщины в общественной жизни. Мы гордимся достижениями женщин Армении во всех сферах нашей жизни - от культуры и образования до армии, от предпринимательства до здравоохранения. По моему мнению, одной из проблем нашей эпохи является искусственное противоречие между личным и семейным с одной стороны и между общественным и государственным - с другой стороны. Уверен, что подобного выбора не должно быть.
Наше общество состоит из состоявшихся женщин и мужчин. Рядом с успешным мужчиной всегда должна быть представлена женщина - успешная женщина. Мы это поощряем. Это наша принципиальная позиция и эта позиция всегда будет проявляться в нашем чётком поведении.
Конституция и законодательство нашей страны гарантируют полноценное равноправие женщин и мужчин. Следовательно, мы должны последовательно реализовывать положения уже разработанного закона, в частности, продолжать расширять вовлечение женщин в политическую жизнь и в процессы принятия решений. В этом контексте очень важно полноценно вовлечь женщин в дело эффективной реализации Конституционных реформ в нашей стране. Состоявшийся 6 декабря 2015 года референдум не завершился, а положил начало очень важному процессу. Реформируя Конституцию мы делаем шаг к более демократической системе управления нашего общества и к более сильной Армении.
Сегодня в стране протекают серьёзные реформы. Впереди новые, большие и важные изменения. Эти изменения не будут ограничены только именами и лицами. Изменения будут широкомасштабными и системными, результаты которых не должны заставить себя долго ждать. Более того, они должны быть ощутимыми и осязаемыми для каждого гражданина Армении. Подобные всеохватные и комплексные реформы могут осуществляться только и только в условиях широкой общественной и массовой поддержки. Здесь чрезвычайно важным будет активное вовлечение и участие женщин.
Грядущие два-три года будут решающими. Уверен, что женщины нашей страны в этом должны участвовать и словом, и делом. Ожидаем, что вы всем своим потенциалом возьметесь за эту работу.
Прежде всего, предлагаю, чтобы вы расширили горизонт и посмотрели сквозь эти два-три года. Буду очень рад познакомиться с вашими идеями и видением в более долгосрочной перспективе. Давайте вместе подумаем, какой должна быть наша страна до 2020 или до 2030 или даже до 2040 годов. Пусть это будут чёткие цели и программы, специально разработанные для того, чтобы превратить их в реальность. Уверен, что ваша организация имеет потенциал для выполнения этой работы.
Уверен, что жизнь нашего гражданина день ото дня будет улучшаться.
Уверен, что Армения будет сильной и благополучной страной.
Уверен, что в деле претворения этого в жизнь существенным будет полноценное выявление интеллектуальных и организаторских способностей женщин нашей страны.
Дорогие женщины!
Завершая своё выступление, желаю вам успехов как в вашей общественно-политической деятельности, так и в вашей личной жизни.