Ադրբեջանական նավթն էժանացել է գրեթե 5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական AzeriLight տիպի նավթը 2,38 դոլարով կամ 4,64 տոկոսով էժանացել է:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ադրբեջանական azadliq.info լրատվական կայքը:
Այժմ AzeriLight տիպի նավթի մեկ բարելի արժեքը կազմում է 48,85 դոլար:
Կապված նավթի գների անկման հետ՝ ինտենսիվորեն անկում է ապրում նաեւ Ադրբեջանի ազգային արժույթը`մանաթը:
AzeriLight տիպի նավթի ամենացածր արժեքը եղել է 2001 թվականի դեկտեմբեր ամսին` կազմելով 19,15 դոլար, իսկ ամենաբարձր արժեքը 2008 թվականի հուլիսին` 149,66 դոլար:
Նավթի համաշխարհային գների եւ մանաթի փոխարժեքի անկման պատճառով Ադրբեջանի տնտեսությունը հայտնվել է ճգնաժամի մեջ. փակվել են նավթարդյունաբերության մի շարք ձեռնարկություններ, պետական եւ մասնավոր հաստատություններ, հազարավոր աշխատավորներ գործազուրկ են դարձել, Ադրբեջանի տնտեսական աճն օրեցօր նվազում է, միջազգային վարկանիշային գործակալությունների համաձայն` Ադրբեջանական բանկերը կանգնած են ռիսկի սահմանին, 2016 թվականի հունվար-հոկտեմբերին փակվել են մեկ տասնյակից ավելի բանկեր:
Ադրբեջանի արտահանման 95 տոկոսը կազմում են գազը, նավթն ու նավթամթերքները, իսկ երկրի պետբյուջեն 75 տոկոսով գոյանում է էներգակիրների արտահանումից ստացվող եկամուտների հաշվին:

Azerbaijani oil prices decline by 5%
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The prices for Azeri Light oil of Azerbaijan have declined by $ 2.38 or 4.64%, “Armenpress” reports azadliq.info informs.
Currently a barrel of Azeri Light oil costs $48.85.
The decline of oil prices in Azerbaijan leads to depreciation of Azerbaijani national currency, manat.
The lowest price for Azeri Light oil was recorded in 2001, $19.15, and the highest price was recorded in July 2008, $149.66.
Due to the global decline in oil prices and manat depreciation, the Azerbaijani economy has appeared in a crisis. A number of oil companies, private and public enterprises have closed causing unemployment for thousands. Azerbaijani economic growth declines rapidly, and according to international rating agencies, Azerbaijani banks face serious risks. Over a dozen of banks have closed during January-October, 2016.
95% of Azerbaijani exports comprises of gas, oil and crude. 75% of the state budget is formed from the revenues obtained from energy exports.