Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համագործակցության 5-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել ռուսաստանյան իշխանություններին՝ այսօր առավոտյան Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարից տուժած քաղաքացիներին օպերատիվ օգնություն տրամադրելու և հինգ զոհ ու երկու տասնյակից ավելի վիրավորների պատճառ դարձած ողբերգական այդ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետևանքների վերացմանն աջակցություն ցուցաբերելու համար:
ՌԴ տրանսպորտի նախարարն իր և ամբողջ պատվիրակության անունից անկեղծ ցավակցություն է հայտնել ողբերգական վթարի հետևանքով զոհվածների հարազատներին և մերձավորներին, զորակցության խոսքեր հղել բոլոր տուժածներին:
«Ես՝ որպես ՌԴ տրանսպորտի նախարար, այդ պատահարի հետ կապված ամեն ինչ անձամբ պահում եմ իմ վերահսկողության ներքո, ներգրավված են ինչպես ԱԻՆ, այնպես էլ բոլոր անհրաժեշտ ուժերն ու ռեսուրսները, այդ թվում՝ Առողջապահության նախարարության: Այս պահին բոլոր վիրավորները գտնվում են Վլադիկավկազի և Բեսլանի հիվանդանոցներում, նրանց մատուցվում է որակյալ բժշկական օգնություն: Կանենք ամեն ինչ, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք ճանապարհատրանսպորտային այս պատահարի հետևանքները»,-նշել է Մաքսիմ Սոկոլովը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային երևանյան հերթական համաժողովի աշխատանքներին՝ երկուստեք կարևորելով Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունների, գործարար և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներին մեկ հարկի տակ համախմբող այդ միջոցառումը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանին և Ռուսաստանին կապում են բարեկամության և եղբայրության վրա հիմնված բազմադարյա սերտ կապերը, ՀՀ Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ այսօր այդ ամուր հիմքի վրա վստահորեն զարգանում են միջպետական դաշնակցային հարաբերությունները, որոնց կարևորագույն բաղադրիչն է միջտարածաշրջանային համագործակցությունը: «Մեր պետությունները միավորվել են մեկ տնտեսական տարածքում, և ապրանքի, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժը ստեղծում է նոր հնարավորություններ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման համար: Հենց այդպիսի նոր հնարավորությունների բացահայտման նպատակով ենք մենք այս օրերին անցկացնում նաև Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովը:
Մաղթում եմ ձեզ արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ մեր ժողովուրդների և պետությունների»,-հանդիպման մասնակիցներին ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը և նրա գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող ՌԴ նահանգապետերը նույնպես բարձր են գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ձևավորված ու հաջողությամբ զարգացող ապակենտրոնացված համագործակցությունը՝ խորհրդանշական համարելով, որ Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովը ևս այս օրերին անցկացվում է Հայաստանում: Նրանք հույս են հայտնել, որ այդ ձևաչափը ևս արդյունավետ հարթակ կդառնա տնտեսությունների մերձեցման, բոլոր ուղղություններով համագործակցության համար:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել միջազգային ֆորումը բարձր մակարդակով Երևանում հյուրընկալելու և աշխատանքի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ստեղծելու համար:

Президент Армении принял делегацию во главе с Министром транспорта РФ Максимом Соколовым
Президент Армении Серж Саргсян 14 октября принял делегацию во главе с сопредседателем армяно-российской межправительственной комиссии, министром транспорта Российской Федерации Максимом Соколовым, прибывшим в Армению для участия в 5-ой армяно-российской конференции по межрегиональному сотрудничеству.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в начале встречи президент Серж Саргсян прежде всего выразил благодарность руководству России за оперативную помощь гражданам, пострадавшим в результате аварии автобуса Москва-Ереван, и за содействие в ликвидации последствий этого дорожно-транспортного происшествия, ставшего причиной гибели пятерых людей и более двух десятков раненных.
Министр транспорта РФ от имени всей делегации и от себя лично выразил искренние соболезнования родным и близким погибших в результате трагической аварии, высказал слова поддержки всем пострадавшим.
"Я как министр транспорта РФ всё связанное с этой аварией лично держу под своим контролем, подключены как МЧС, так и все необходимые силы и ресурсы, в том числе, Министерства здравоохранения. На данный момент все раненные находятся в больницах Владикавказа и Беслана, им оказывается качественная медицинская помощь. Сделаем всё, чтобы свести до минимума последствия этого дорожно-транспортного происшествия", - отметил Максим Соколов.
На встрече собеседники коснулись работы очередного ереванского армяно-российского межрегионального форума. Они подчеркнули важность этого мероприятия, которое собирает под одной крышей представителей руководства Армении и России, деловых и общественных кругов.
Подчеркнув, что Армению и Россию связывают многовековые прочные связи, основанные на дружбе и братстве, президент Армении с удовлетворением констатировал, что сегодня на этой крепкой основе уверенно развиваются межгосударственные союзнические отношения, важнейшим компонентом которых является межрегиональное сотрудничество.
"Наши государства объединились в одном экономическом пространстве, и свободное перемещение товаров, услуг, капитала и рабочей силы создаёт новые возможности для активизации двусторонних экономических отношений. Именно с целью выявления таких новых возможностей мы в эти дни проводим также первую международную конференцию евразийского партнёрства.
Желаю вам результативной работы на пользу наших народов и государств",- сказал участникам встречи президент Саргсян.
Министр транспорта РФ Максим Соколов и входящие в состав возглавляемой им делегации губернаторы РФ также высоко оценили налаженное между Арменией и Россией и успешно развивающееся децентрализованное сотрудничество. Они сочли символичным, что первая международная конференция евразийского партнёрства также в эти дни проводится в Армении.
Они выразили надежду, что этот формат также станет эффективной площадкой для сближения экономик, сотрудничества по всем направлениям.
Члены делегации выразили благодарность за приём в Ереване на высоком уровне международного форума и создание всех необходимых условий для работы.