Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ տրանսպորտի նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համագործակցության 5-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման սկզբում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել ռուսաստանյան իշխանություններին՝ այսօր առավոտյան Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարից տուժած քաղաքացիներին օպերատիվ օգնություն տրամադրելու և հինգ զոհ ու երկու տասնյակից ավելի վիրավորների պատճառ դարձած ողբերգական այդ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի հետևանքների վերացմանն աջակցություն ցուցաբերելու համար:
ՌԴ տրանսպորտի նախարարն իր և ամբողջ պատվիրակության անունից անկեղծ ցավակցություն է հայտնել ողբերգական վթարի հետևանքով զոհվածների հարազատներին և մերձավորներին, զորակցության խոսքեր հղել բոլոր տուժածներին:
«Ես՝ որպես ՌԴ տրանսպորտի նախարար, այդ պատահարի հետ կապված ամեն ինչ անձամբ պահում եմ իմ վերահսկողության ներքո, ներգրավված են ինչպես ԱԻՆ, այնպես էլ բոլոր անհրաժեշտ ուժերն ու ռեսուրսները, այդ թվում՝ Առողջապահության նախարարության: Այս պահին բոլոր վիրավորները գտնվում են Վլադիկավկազի և Բեսլանի հիվանդանոցներում, նրանց մատուցվում է որակյալ բժշկական օգնություն: Կանենք ամեն ինչ, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք ճանապարհատրանսպորտային այս պատահարի հետևանքները»,-նշել է Մաքսիմ Սոկոլովը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային երևանյան հերթական համաժողովի աշխատանքներին՝ երկուստեք կարևորելով Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունների, գործարար և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներին մեկ հարկի տակ համախմբող այդ միջոցառումը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանին և Ռուսաստանին կապում են բարեկամության և եղբայրության վրա հիմնված բազմադարյա սերտ կապերը, ՀՀ Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ այսօր այդ ամուր հիմքի վրա վստահորեն զարգանում են միջպետական դաշնակցային հարաբերությունները, որոնց կարևորագույն բաղադրիչն է միջտարածաշրջանային համագործակցությունը: «Մեր պետությունները միավորվել են մեկ տնտեսական տարածքում, և ապրանքի, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժը ստեղծում է նոր հնարավորություններ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման համար: Հենց այդպիսի նոր հնարավորությունների բացահայտման նպատակով ենք մենք այս օրերին անցկացնում նաև Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովը:
Մաղթում եմ ձեզ արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ մեր ժողովուրդների և պետությունների»,-հանդիպման մասնակիցներին ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը և նրա գլխավորած պատվիրակության կազմում գտնվող ՌԴ նահանգապետերը նույնպես բարձր են գնահատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ձևավորված ու հաջողությամբ զարգացող ապակենտրոնացված համագործակցությունը՝ խորհրդանշական համարելով, որ Եվրասիական գործընկերության առաջին միջազգային համաժողովը ևս այս օրերին անցկացվում է Հայաստանում: Նրանք հույս են հայտնել, որ այդ ձևաչափը ևս արդյունավետ հարթակ կդառնա տնտեսությունների մերձեցման, բոլոր ուղղություններով համագործակցության համար:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել միջազգային ֆորումը բարձր մակարդակով Երևանում հյուրընկալելու և աշխատանքի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմաններն ստեղծելու համար:

YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on October 14 co-chair of the Armenian-Russian inter-governmental commission, Minister of Transportation of Russia Maxim Sokolov’s delegation, which has arrived in Armenia to take part in the 5th Armenian-Russian interregional cooperation forum.
In the beginning of the meeting Serzh Sargsyan thanked Russian authorities for providing assistance to the victims of the October 14 bus crash, which was en route from Moscow to Yerevan, and for assisting in the elimination of the consequences of this tragic traffic accident, which resulted in five deaths and more than two dozen injured.
The Russian Minister of Transportation expressed condolences on behalf of the entire delegation to the families and relatives of the victims, and expressed support to all the injured.
“I, as Transportation Minister of Russia, keep everything regarding this incident under my personal supervision, the Ministry of Emergency Situations is involved, and so are all necessary forces and resources, including the Healthcare Ministry. Currently all the wounded passengers are in the hospitals of Vladikavkaz and Beslan, and receive quality medical assistance. We will do everything to minimize the consequences of this traffic accident”, Sokolov said.
The sides touched upon the activities of the Armenian-Russian interregional Yerevan session, by attaching importance to this event which brings together the Armenian and Russian authorities, representatives of the public and business circles.
Underscoring the centuries-old close ties based on friendship and brotherhood which tie Armenia and Russia, Serzh Sargsyan noted with satisfaction that the inter-governmental allied relations are confidently developing today, the most important component being interregional cooperation.
“Our states have united in one economic region, and the free movement of products, services, capital and workforce creates new opportunities for boosting bilateral economic relations. And during these days we also hold the Eurasian Partnership’s first international forum for discovering this very kind of opportunities.
I wish you productive work for the benefit of our peoples and states”, President Sargsyan said.
Minister Maxim Sokolov and Russian Governors of the delegation also highly praised the de-centralized and successfully developing cooperation between Armenia and Russia, finding the fact that the forum is being held in Armenia these days very symbolic. They expressed hope that the format will become a productive platform for bringing closer the economies, and cooperation in all directions.
The delegation thanked for hosting the international forum in Yerevan on a high level and creating all necessary conditions for the works.