Նյու Յորքում «Հայաստան» ներդրումային համաժողովին մասնակցում են շուրջ 100 միջազգային ներդրողներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 10-ին Նյու Յորքում մեկնարկել է Հայաստանի ներդրումային համաժողովը, որի հիմնական նպատակն է օտարերկրյա ներդրողներին ներկայացնել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և որը Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը կազմակերպել է ներդրումների խթանման նպատակով: Երկօրյա համաժողովին մասնակցում են տարբեր ոլորտների առաջատար ընկերությունների, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և շուրջ 100 միջազգային ներդրողներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից:
Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով՝ անդրադառնալով Հայաստանի ներկա տնտեսական և քաղաքական առաջնահերթություններին, քառորդդարյա անկախությունից հետո Հայաստանի ձեռքբերումներին, երկրի մրցակցային առավելություններին ու ներդրումային հնարավորություններին, իրականացվող բարեփոխումներին, բարենպաստ գործարար միջավայրին, տարածաշրջանային շուկաներ Հայաստանի միջոցով մուտքի դյուրինությանը և մակրոտնտեսական կայուն միջավայրին։ Նախագահը ներդրողներին առաջարկել է Հայաստանի հնարավորություններն օգտագործել որպես դարպաս՝ դեպի տարածաշրջանի հիմնական շուկաներ։
Ելույթներով հանդես են եկել ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, Ասիական զարգացման բանկի փոխնախագահ Վենկայ Ժանգը, Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրեն Ֆրանկ Հիմսկերկը, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ֆրանկ Փալլոնը։
Համաժողովի մասնակիցներին ներկայացվել է գլոբալ զարգացումների համատեքստում ձևավորված՝ Հայաստանի կամրջող դերը Եվրոպայի և Ասիայի, Արևելքի և Արևմուտքի միջև, ինչը արտաքին ներդրողներին շահավետ այլընտրանք է առաջարկում՝ հատկապես հաշվի առնելով միջազգային տարբեր կառույցներին Հայաստանի անդամակցության և ազատ առևտրի համաձայնագրերի առկայության փաստը։ Շեշտվել է, որ Հայաստանը 180 մլն. շուկա ունեցող ԵԱՏՄ անդամ պետություն է, ազատ առևտրի համաձայնագիր ունի ԱՊՀ բոլոր երկրների հետ, որն ընդհանուր առմամբ ունի 230 միլիոն սպառող։ Հայաստանը, միաժամանակ, օգտվում է Եվրոպական Միության արտոնությունների համալրված ընդհանուր համակարգի (ԱԸՀ) ռեժիմից, որն արտոնություն է տրամադրում շուրջ 6400 ապրանքների նկատմամբ: Երկիրն ԱԸՀ ռեժիմ ունի նաև ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ճապոնիայի, Շվեյցարիայի և Նորվեգիայի հետ, իսկ Իրանի հետ ավանդական դարձած առևտրային ու տնտեսական կապերն այսօր օղակ են հանդիսանում այլ տնտեսությունների համար դեպի իրանական շուկա:
Համաժողովի մասնակիցներին ներկայացվել են նաև երկրի ընձեռած մրցակցային առավելությունները՝ ռազմավարական շուկաների մուտքի դյուրինությունը, կրթված և ոչ թանկ աշխատուժը, նպաստավոր և անընդհատ բարեփոխվող բիզնես միջավայրը, որոնք Հայաստանը հրապուրիչ վայր են դարձնում ներդրումների համար ու ընձեռում արտոնություն՝ օգտվելու տարածաշրջանի այլ շուկաներից։
Համաժողովի շրջանակում կազմակերպված 10 լիագումար նիստերի ընթացքում հավանական ներդրողներին առաջին ձեռքից՝ անմիջականորեն Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչներից, տեղեկություններ կտրամադրվեն ՏՏ, հանքարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի, դեղագործության, զբոսաշրջության, ֆինանսական ոլորտներում Հայաստանի առաջարկած նորարարական հնարավորությունների մասին: Ընդարձակ զեկույց է նախատեսված նաև ֆինանսական ինստիտուտների կողմից մասնավոր ներդրումների աջակցման գործիքների վերաբերյալ:
Մի շարք օտարերկրյա ներդրողներ՝ «Արմենիա Մարիոթ Երևան», «Կոնտուր Գլոբալ», «Ազադ ֆարմա ԷյՋի», «Նեշընըլ Ինսթրումենթս», «Սինոփսիս», ««Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայաններ», «Կոկա Կոլա Հելլենիք Արմենիա» և այլ ընկերություններ համաժողովի մասնակից գործարարներին կներկայացնեն Հայաստանում ներդրումների իրենց հաջողված փորձը: Համաժողովի ընթացքում նախատեսված են մի շարք հանդիպումներ, ՏՏ ոլորտում հուշագրի ստորագրում:
Առավել մանրամասն տեղեկատվություն զետեղված է «Հայաստան» ներդրումային համաժողովի պաշտոնական կայքում՝ http://invest-armenia.com: Մամուլի հաղորդագրությանը կցված է նաև համաժողովի առաջին օրվա աշխատանքների, օրակարգի, նիստի մասնակիցների վերաբերյալ տեղեկատվական փաթեթ։

Over 100 international investors take part in “Armenia: Investment Forum” in New York
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Armenia Investment Forum started in New York with participation of Armenian President Serzh Sargsyan on October 10, with the main aim of introducing foreign investors to investment opportunities in Armenia, press service of the Development Foundation of Armenia informed “Armenpress”.
The Development Foundation of Armenia organized the two-day forum where representatives of leading companies from various sectors and international finance organizations, experts, and around one hundred international investors are participating.
President of Armenia Serzh Sargsyan gave a speech highlighting current geopolitical and economic priorities, achievements since the quarter-century of independence, the country’s competitive advantages, investment opportunities, implemented reforms, the favorable business environment, easy access to regional markets through Armenia and a stable macroeconomic environment. The President suggested investors use Armenia's assets as a gateway to the region's major markets.
Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Tigran Sargsyan, Vice-President of the Asian Development Bank Wencai Zhang, Executive Director of the World Bank Group Frank Heemskerk, and US Congress Representative Frank Pallone delivered speeches at the forum.
The bridging role of Armenia between Europe and Asia, east and west, in the context of global developments was presented to potential investors during the forum. This bridge offers international investors a favorable alternative considering Armenia’s membership to various international unions and free trade agreements. Speakers emphasized that Armenia is a member of the EEU, with a market of 180 million people; it has signed a free trade agreement with all the CIS countries, with a total of 230 million customers; and benefits from the EU Generalized Scheme of Preferences Plus (GSP+) that gives privileges for the export of 6,400 product items. Armenia also has a GSP trade regime with the USA, Canada, Japan, Switzerland and Norway. Additionally, traditional trade and economic relations with Iran are now opening links for other economies to the Iranian market.
Presentations also covered the competitive advantages in Armenia such as ease of entrance to strategic markets, educated and inexpensive workforce, and the safe and reforming business environment. These advantages make Armenia an attractive country for investment and bestow an edge over other markets of the region.
Over the course of the forum, representatives of the Armenian government provided firsthand information about the potential for innovation in the IT, mining, agro-food, telecommunication, transport, pharmaceutical, tourism, and financial sectors to potential investors during ten panel sessions of the forum. A large report about private investment support tools by international finance institutions were also covered during the forum.
Representatives of foreign investors such as Armenia Marriott Yerevan, Contour Global, Azad Pharma AG, National Instruments, Synopsis, Armenia International Airports, Coca Cola Hellenic Armenia presented present their investment success stories to the participants of the forum. Various meetings and a memorandum signing in the IT sector took place at the forum.
More detailed information is available at the official web page of the Armenia Investment Forum at http://invest-armenia.com. An information package with the agenda, session participants and work covered over the first day is attached to the press release.