Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 3-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաիին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին Հայաստանում և բարձր գնահատել կազմակերպության՝ որպես զբոսաշրջության բնագավառում հիմնական միջազգային ֆորումի դերն ու նշանակությունը: Կարևորելով կազմակերպության հետ մեր երկրի երկարամյա և արդյունավետ համագործակցությունը՝ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաիի հերթական այցը նոր խթան կհաղորդի այդ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը:
Նախագահը ողջունել է ՄԱԿ-ի ԶՀԿ աֆիլացված անդամների 38-րդ նստաշրջանի անցկացումը Հայաստանում և նշել, որ միջոցառումը նաև լավ առիթ է հայկական պատմամշակութային հարուստ ժառանգությանը տեղում ծանոթանալու համար:
Հանդիպմանը ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաին Նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ ԶՀԿ-ի հետ փոխգործակցությամբ մինչ այժմ իրականացված ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ այդ փոխգործակցությունը շարունակելու և ավելի ամրապնդելու համար լավ հիմքեր են ստեղծված: Նրա գնահատմամբ, վերջին մի քանի տարիներին զգալի առաջընթաց է արձանագրվել ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ՝ սկսած օդանավակայանից: Թալեբ Ռիֆաին ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանն իր պատկերացումներն ու առաջարկություններն է ներկայացրել Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժի լիարժեք օգտագործման և երկիրն իր բոլոր առավելություններով ու գրավչությամբ ներկայացնելու ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքների վերաբերյալ:

YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received the Secretary-General of the UN World Tourism Organization (UNWTO) TalebRifai on October 3, “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian president’s Office.
The President greeted the guest and highly appreciated the role of the organization as a key international platform in the sphere of tourism. Highlighting the long and productive cooperation between Armenia and the organization, Serzh Sargsyan hoped that the visit of Secretary-General TalebRifai will give new impetus to future development and expansion of the cooperation.
The President of Armenia attached great importance to holding the 38th session of the United Nations World Tourism Organization Affiliated Members, mentioning that the event is a good opportunity to familiarize with the rich historical and cultural heritage of Armenia on site.
The Secretary-General of the UNWTO TalebRifai introduced to President Sargsyan the projects implemented in Armenia in collaboration with the organization until the present time and stated that there are firm grounds to strengthen the partnership. According to his assessment, significant progress has been recorded in the recent years in improving infrastructures, starting from the airport. TalebRifai presented to President Sargsyan his opinions and proposals of how to fully utilize Armenia’s touristic potential and present the country with all its advantages and attractiveness.