Մարգվելաշվիլին առաջատարն Է Վրաստանի նախագահի պաշտոնի թեկնածուների վարկանիշում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի գործող նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին առաջատարն Է հանրապետության նախագահի պաշտոնի թեկնածուների վարկանիշում: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ցույց Է տալիս GFK ամերիկյան ընկերության հարցումը, որն անցկացվել Է «Ռուսթավի-2» հեռուստաընկերության պատվերով:
Վրաստանի նախագահը պետության ղեկավարն Է եւ ընտրվում Է ուղղակի քվեարկությամբ: Սակայն նրա լիազորությունները սահմանափակված են, եւ նա ավելի շատ ներկայացուցչական դեր Է խաղում:
Հարցումը ցույց Է տվել, որ Գեորգի Մարգվելաշվիլիին պատրաստ Է աջակցել հարցվածների 9,2 տոկոսը:
Երկրորդ տեղում «Միասնական ազգային շարժում» նախկին իշխող կուսակցության ղեկավար Դավիթ Բաքրաձեն Է՝ 7,5 տոկոս ձայներով, երրորդում Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին: «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կառավարող կուսակցության առաջնորդ եւ երկրի վաչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հավաքել Է ձայների 4,4 տոկոսը, պաշտպանության նախկին նախարար Իրակլի Ալասանիան՝ 3,5 տոկոսը, Շալվա Նաթելաշվիլին՝ 2,7 տոկոսը: Խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեին պետության ղեկավարի պաշտոնում ցանկանում Է տեսնել հարցման մասնակիցների 2,6 տոկոսը, Վրաստանի նախկին վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին՝ 1,8 տոկոսը, իսկ միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլիին՝ 1,1 տոկոսը:
Սոցիոլոգիական հետազոտությունը սեպտեմբերի 12-25-ն անցկացվել Է Վրաստանի տարածքում: հարցմանը մասնակցել են ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունեցող 2,2 հազար քաղաքացիներ: Հարցման անճշտությունը կազմել Է 2,1 տոկոս:

Опрос: Маргвелашвили видят президентом на втором сроке
Действующий президент Грузии Георгий Маргвелашвили лидирует врейтинге кандидатов напост президента Грузии, показывает опрос американской компании GFK, проводимый позаказу телекомпании "Рустави 2". Президент Грузии является главой государства иизбирается путем прямого голосования. Однако приэтом его полномочия ограничены ион играет больше представительскую роль. Георгия Маргвелашвили готовы поддержать 9,2% опрошенных, показал опрос, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
На втором месте находится лидер бывшей правящей партии "Единое национальное движение" Давид Бакрадзе с7,5% голосов. На третье место вышел экс-президент Грузии Михаил Саакашвили. Лидер правящей партии "Грузинская мечта— демократическая Грузии" ипремьер-министр страны Георгий Квирикашвили набрал 4,4% голосов, экс-министр обороны Ираклий Аласания— 3,5%, аэксцентричный Шалва Нателашвили— 2,7%. Экс-спикера парламента Нино Бурджанадзе хотят видеть напосту президента 2,6%, аставленника грузинского миллиардера Бидзины Иванишвили бывшего премьера Ираклия Гарибашвили— 1,8%. Оперный певец Паата Бурчуладзе набрал 1,5%, асам Иванишвили— 1,1%. Социологическое исследование провели 12-25 сентября натерритории Грузии путем прямого интервьюирования. В опросе приняли участие 2,2 тысячи граждан, имеющих право участия ввыборах. Погрешность опроса составляет 2,1%.