Մենք մեր ձեռքբերումները պետք է բազմապատկենք մե՛ր աշխատանքով և պաշտպանենք մե՛ր ուժերով. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 21-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ զինված ուժերի զորահանդեսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը զորահանդեսի ժամանակ ունեցած ելույթում նշել է. «Պարոնայք զինվորնե՛ր, սպանե՛ր, գեներալնե՛ր,
Սիրելի՛ քույրեր և եղբայրներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Քառորդ դար առաջ այս օրը մենք կատարեցինք մեր ընտրությունը հանրաքվեի թերթիկներով, բայց բոլորս էլ գիտենք, որ մեր սրտերում և մեր հավաքական հիշողության մեջ այդ ընտրությունը վաղուց էինք կատարել: Մենք ընտրել ենք ազատությունը դեռ Հայկ Նահապետի ժամանակ: Մենք հավատարիմ ենք այդ ընտրությանը, որ դեռևս նետուաղեղի ժամանակներում ենք կատարել:
Այսօր` 21-րդ դարում զենքերը փոխվել են, բայց չենք փոխվել մենք՝ սեփական ազատությունը պաշտպանելու մեր վճռականությամբ:
Վկան այս զորահանդեսն է:
Իհարկե, իդեալական աշխարհում իրավունքն է, որ պետք է ծնի ուժ: Բայց այսօրվա աշխարհն ու մեր շրջապատը հեռու են իդեալական լինելուց: Դեռ կան հանգամանքներ, երբ ուժն է ծնում իրավունք: Մենք ունենք մեր իրավունքը և մեր ազատությունը պաշտպանելու ուժը: Վկան այս զորահանդեսն է:
Ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանության կարիք ունեն ոչ միայն արտաքին սպառնալիքներից: Մեր քաղաքացիները ևս պետք է ազատ լինեն, որովհետև ազատ մարդն ու ազատ հասարակությունն անհամեմատ ավելի արդյունավետ են գործում: Մենք կարող ենք և պետք է շարունակենք կառուցել արդյունավետ երկիր, որը կպաշտպանի ազատ քաղաքացուն և ազատ հասարակությանը: Անազատ մարդիկ տեսականորեն կարող են ստեղծել շատ բան, բայց ոչ երջանկություն:
Անցած 25 տարիների ընթացքում մենք անշրջելի հաջողություններ ենք արձանագրել: Երբեմն սխալվել ենք, երբեմն՝ ծայրահեղությունների մեջ հայտնվել, բայց, մեծ հաշվով, ճիշտ ուղիով ենք շարժվել: Մենք կառուցում ենք մեր երջանկությունը խաղաղ և ստեղծագործ արարման ճանապարհով: Իսկ առաջ շարժվելու մեր բանաձևը շատ պարզ է՝ աշխատանք, աշխատանք և աշխատանք: Մենք մեր ձեռքբերումները պետք է բազմապատկենք մե՛ր աշխատանքով և պաշտպանենք մե՛ր ուժերով:
Կեցցե՛ն Հայաստանի սահմաններն աչալուրջ հսկող մեր տղաները. նրանք մեր ազատության թիվ մեկ երաշխավորն են: Փա՛ռք Արցախյան ազատամարտը կերտած անմահ հերոսներին և մեր բոլոր քաջարի տղաներին: Փա՛ռք ապրիլյան մեր կորյուններին, որ հօդս ցնդեցրին հակառակորդի բոլոր ծրագրերը: Ամիսներ առաջ հետախույզ-գնդացրորդ Սասուն Մկրտչյանի շիրիմի առաջ մեր բոլորի անունից խոստացա, որ շարունակելու ենք Սասունի և իր ընկերների սուրբ գործը, միշտ վառ ենք պահելու Արցախի և Հայաստանի նոր սերնդից ճառագող այն լույսը, որ ապրիլյան օրերին բոլորիս դարձրել էր միասնական. միասնական մեկ բռունցք՝ պատրաստ իջնելու մեր անվտանգությանը սպառնացող ոսոխի գլխին: Մենք մեր խոստումը պահելու ենք: Վկան այս զորահանդեսն է:
Կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ հողի մշակն ու շինարարը, բժիշկն ու ուսուցիչը, հանքափորն ու գործարարը, պետական ծառայողն ու մշակութային գործիչը: Փա՛ռք նոր արժեք ստեղծող հայաստանցուն:
Կեցցե՛ Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը. միասին մենք ավելին ենք, քան հնարավոր է պատկերացնել:
Կեցցե՛ն Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող մեր քույրերն ու եղբայրները, ովքեր հավասարապես լծված են մեր երկրի զարգացումն ու պաշտպանությունը հետևողական առաջ տանելու գործին:
Կեցցե՛ հայ ավանդական ընտանիքը, որ ժամանակի բոլոր հոսանքներից անդին շարունակում է մնալ հերոսներ կերտող և ուսումնատենչ սերունդ մեծացնող ջերմության աղբյուր:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս և ողջ հայությանը Հայաստանի պետականության վերականգնման քառորդդարյա հոբելյանի առթիվ:

We must multiply our achievements with our hard work and defend with our strength – President Sargsyan
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan attended the Military Parade of the Armenian Armed Forces dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence on September 21 in the Republic Square of Yerevan, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
The President delivered a speech at the Military Parade.
“Armenpress” presents his full speech:
“Soldiers, Officers, Generals,
My sisters and brothers,
I congratulate all of us on the occasion of the 25th anniversary of the independence of the Republic of Armenia.
We have made our choice by casting a ballot on this very day a quarter-century ago, but we are well aware that deep in our hearts and in our collective memory we had made that choice much earlier. We chose freedom at the times of Patriarch Haik. We are faithful to the decision that we had made back at the times of a bow and arrow. Today, at the 21st century weapons have changed, but we have not, and we are determined to defend our liberty. And this parade is a testimony to that.
In the ideal world the right, of course, is the source of might. Nevertheless, the contemporary world and our environment are far from being ideal. There are still circumstances, in which the might is the source of the right. We have got both our right and might to defend our freedom. And this parade is a testimony to that.
Freedom and independence need to be defended not exclusively from external threats. The domestic social and political life is no less important and vital to us. Our citizens should be free since a free individual and a free society function way more effectively. We can and we shall continue building an efficient nation, which will defend a free citizen and a free society. Unfree people theoretically can create a lot but not happiness.
In the course of the past 25 years we have registered irrevocable achievements. Occasionally we have made mistakes, occasionally we have run into the extremes, but at the end of the day we have been moving in the right direction. We are building our happiness with free thoughts and free hands, which means we produce peacefully and creatively. And there is only one obvious prescription as to how we shall move forward: it is to work hard, harder and harder.
Indeed, we highly value our achievements since we have paid a dear price for them. We shall multiply those achievements with our hard work and defend – with the might we have accumulated.
Long live our boys that vigilantly guard borders of Armenia: they are the primary guarantors of our freedom. Glory to the immortal heroes who fought in the Artsakh liberation war, to each and single brave fellow of ours. Glory to the young lions of this April, who wiped out all the hostile planning of our adversary. Some months ago at the grave of scout-machinegunner Sasun Mkrtchyan I promised on behalf of all of us that we would continue the sacred mission of Sasun and his friends, we would always keep lit the light that emanated from the new generation of Artsakh and Armenia, that had united all of us during those April days; united as a fist, ready to crush the head of the adversary that threatened our security. And we will keep our word. And this parade is a testimony to that.
Long live the citizen of the Republic of Armenia, a soil cultivator and construction worker, a physician and teacher, a miner and entrepreneur, a civil servant and artist. Glory to the citizen of Armenia, who establishes new values.
Long live the trilateral unity of Armenia-Artsakh-Diaspora: by joining our forces we are getting much stronger than one could imagine.
Long live our brothers and sisters that represent Armenia’s ethnic minorities, who enjoy equality and share responsibility in the consistent pursuit of the cause for development and defense of our country.
Long live the traditional Armenian family, which in spite of all currents remains the source of warmth that gives birth to heroes and brings up generations thirsting for knowledge.
I again congratulate all of us and Armenians around the globe with the quarter-century anniversary of the reestablishment of the independent Armenian statehood.