Նախագահը վարչապետ կնշանակի կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո տասնօրյա ժամկետում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածը սահմանում է, որ Հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում:
Հանրապետության Նախագահն ընդունում է կառավարության հրաժարականը նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստի, Հանրապետության Նախագահի կողմից իր պաշտոնն ստանձնելու, կառավարությանն անվստահություն հայտնվելու, կառավարության ծրագրին հավանություն չտալու, վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացվելու կամ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու օրը: Հանրապետության Նախագահի կողմից կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
ՀՀ Սահմանադրության 74-րդ հոդվածն էլ սահմանում է, որ կառավարությունը, կազմավորումից հետո քսանօրյա ժամկետում, Ազգային ժողով է ներկայացնում իր ծրագիրը։
Կառավարության ծրագրին Ազգային ժողովի կողմից հավանություն տալու հարցը քննարկվում է արտահերթ եւ քվեարկության դրվում այն ներկայացվելուց հետո հնգօրյա ժամկետում: Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին որոշումն ընդունվում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
«Արմենպրես»-ն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ կառավարության նիստի ավարտին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր հրաժարական տալու մասին:

Президент назначит премьер-министра в 10-дневный срок после принятия отставки правительства
Согласно 55-й статье Конституции Армении, президент назначает премьер-министра в 10-дневный срок после принятия отставки правительства.
Правительство формируется в 20-дневный срок после назначения премьер-министра.
Президент принимает отставку правительства на первом заседании новоизбранного НС Армении, после своего вступления в должность, после вотума недоверия правительству, после неодобрения программы правительства, после принятия отставки премьер-министра, или же оказания поста премьер-министра вакантным.
После принятия отставки правительства его члены продолжают работать до формирования нового кабинета.
Согласно 74-й статье Конституции Армении, после формирования нового кабинета в 20-дневный срок правительство представляет в НС Армении свою программу.
Вопрос одобрения программы правительства обсуждается в НС Армении внеочередным порядком, в течение 5 дней после представления. Программа принимается голосованием, при наличии простого большинства голосов депутатов.
Ранее «Арменпресс» сообщил, что по окончании очередного заседания правительства Армении премьер-министр Овик Абрамян заявил о своей отставке.