Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բելգիացի պատգամավորների այցն Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 1-ին ընդունել է Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, Բելգիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլս վան Հոֆի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին մեր երկրում և առանձնակի կարևորել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում: Ընդգծելով, որ Հայաստանում Բելգիան ավանդաբար ընկալվում է որպես բարեկամ և վստահելի գործընկեր, ում հետ հարաբերությունները հիմնված են պատմական ջերմ առնչությունների, նույնանման արժեհամակարգի և զարգացման համադրելի տեսլականի հետ, Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ բելգիացի խորհրդարանականների այցը մեր երկիր նոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին և տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է պատգամավորների այցը նաև Արցախ, որտեղ նրանք հնարավորություն կունենան ուղղակիորեն տեղում ծանոթանալու ԼՂ հիմնախնդրի էությանն ու ավելի լավ պատկերացնելու արցախցիների ձգտումները, մտահոգությունները, առօրյան և անցած ավելի քան երկու տասնամյակի ձեռքբերումները:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի իշխանություններին և ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, նշելով, որ հայ ժողովուրդը շատ բարձր է գնահատում այդ քայլը և ընդունում այն որպես ցեղասպանության դատապարտման ու կանխարգելման գործում Բելգիայի վճռական հանձնառություն:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել են խորհրդարանական ակտիվ շփումները և հատկապես բարեկամության խմբի գործունեությունը Հայաստանի և Բելգիայի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու խորացման գործում:
ՀՀ Նախագահը պատասխանել է նաև բելգիացի խորհրդարանականներին հետաքրքրող հարցերին:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանին հայ-բելգիական բարեկամական կապերի զարգացման, Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության միջև խորհրդարանական համագործակցության ընդլայնման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով` ընդգծելով, որ պարոն Դալմանը Հայաստանում աշխատել է դեռևս 1988թ.՝ մեր ժողովրդի համար դժվարին ժամանակաշրջանում՝ ավերիչ երկրաշարժից հետո որպես բժիշկ կատարելով իր մասնագիտական պարտքը:
Ժորժ Դալմանը մեծ պատիվ է համարել նման բարձր պարգևի արժանանալը, ընդգծել, որ Հայաստանն իր սրտում է արդեն 28 տարի, և այսօր էլ պատրաստ է իր գործունեությամբ օգտակար լինելու մեր երկրին ու ժողովրդին:

YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. On September 1 President of Armenia Serzh Sargsyan received the delegation led by Els Van Hoof, MP of the Chamber of Representatives of theKingdomofBelgium, Head of the Belgium-Armenia parliamentary friendship group, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
The President welcomed the guests in our country and highlighted the role of the parliamentary diplomacy on strengthening the inter-state relations. Stating that traditionally Belgium is perceived as a friendly and reliable partner in Armenia, the Armenian President expressed hope the Belgian parliamentarians’ visit to our country will boost the bilateral relations and the cooperation in different fields.
Serzh Sargsyan welcomed the MPs’ visit to Nagorno Karabakh as well where they will have a chance to directly get acquainted with the essence of the Nagorno Karabakh conflict and better understand the NKR people’s aspirations, concerns, everyday life and the achievements of over the past two decades.
The Armenian President expressed gratitude to the Belgian leadership and people for recognizing the Armenian Genocide stating that the Armenian people highly appreciated this step and accept it as Belgium’s firm commitment over the condemnation and prevention of genocide.
At the meeting the sides highlighted the parliamentary active contacts and especially the activity of the friendship group on strengthening and deepening the relations between Armenia and Belgium.
President Sargsyan also answered Belgian MP’s questions.
At the meeting the Armenian President awarded Belgian MP Georges Dallemagne with a Medal of Gratitude for his significant input on the development of the Armenian-Belgian friendly ties, expansion of the parliamentary cooperation between Armenia and Belgium. Serzh Sargsyan said Georges Dallemagne has worked in Armenia in 1988 as a doctor after the devastating earthquake.
Georges Dallemagne said this medal is a great honor for him and stated that it is already 28 years Armenia is in his heart, and today as well he is ready to help our country and people.