Ճապոնիայում աճում է «Մինդուլ» թայֆունից տուժածների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայում «Մինդուլ» թայֆունից տուժածների թիվը հասել է 67-ի, զոհվել է մեկ մարդ: Ինչպես օգոստոսի 23-ին հայտնել է ազգային օդերեւութաբանական գործակալությունը, ներկայում տարերքը մոլեգնում է Հոկայդո հյուսիսային կղզում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Առնվազն 21 հազար բնակիչների հանձնարարվել է տարհանվել պատսպարաններ եւ հնարավորինս փողոց դուրս չգալ: Այս նախազգուշացումը վերաբերվում է ոչ միայն Հոկայդոյին, որտեղ այժմ մոլեգնում է տարերքը, այլեւ Ֆուկուսիմա, Սայտամա եւ Կանագավա պրեֆեկտուրաներին, որոնց տարածքով թայֆունն անցել է ավելի վաղ: Այնտեղ առանձին շրջաններ մինչ այժմ ջրածածկ են, իսկ էլեկտրահաղորդման գծերի խզման հետեւանքով առանց լույսի է մնում 28 հազար տուն:
Նախօրյակին Ճապոնիայի կենտրոնական մասում անբարենպաստ եղանակի պատճառով չեղյալ էին հայտարարվել 500-ից ավելի ավիաչվերթներ, այդ թվում՝ միջազգային: Մի շարք շրջաններում խախտվել էր երկաթուղային հաղորդակցությունը: Ապաստարաններ տեղափոխվելու հանձնարարություն էր ստացել ավելի քան կես միլիոն մարդ: Որոշ տարածաշրջաններում տեղումների ինտենսիվությունը հասնում էր ժամում 120 միլիմետրի, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Число пострадавших из-за тайфуна "Миндуль" в Японии возросло до 67
Число пострадавших из-за тайфуна "Миндуль" в Японии возросло до 67, один человек погиб. Как сообщило во вторник национальное метеорологическое агентство, в эти часы стихия обрушилась на северный остров Хоккайдо.
По меньшей мере 21 тысяча жителей получила рекомендацию эвакуироваться в укрытия и по возможности не выходить на улицу. Это предупреждение касается не только Хоккайдо, где сейчас бушует стихия, но и префектур Фукусима, Сайтама и Канагава, по которым тайфун прошелся днем ранее. Некоторые районы там до сих пор подтоплены, а в результате обрывов линий электропередачи без света остаются 28 тысяч домов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В понедельник в центральной части Японии из-за непогоды были отменены более 500 авиарейсов, в том числе международных. В ряде районов было нарушено железнодорожное сообщение, в районе Хигасимураямы к западу от Токио с рельсов сошла пригородная электричка. Рекомендацию укрыться в убежищах получили более полумиллиона человек. Интенсивность выпадения осадков в ряде регионов достигала 120 мм в час.
В настоящее время "Миндуль" находится в районе Хоккайдо и движется на северо-восток со скоростью около 35 км в час. Скорость ветра в его эпицентре достигает 30 метров в секунду.