Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Սան Պաուլոյի նահանգապետի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում աշխարհի երրորդ ամենամեծ բնակչությամբ և Բրազիլիայի խոշորագույն հայկական համայնք ունեցող Սան Պաուլո քաղաքում հանդիպում է ունեցել Սան Պաուլո նահանգի նահանգապետ Ժերալդո Ալքմինի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահը հանդիպման սկզբում նախ երախտագիտություն է հայտնել նահանգապետ Ալքմինին այն աջակցության համար, որ Սան Պաուլո նահանգը շարունակաբար ցուցաբերում է հայ համայնքին: Հայ-բրազիլական միջպետական հարաբերությունների զարգացման և երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման ու մշակութային արժեքների փոխճանաչելիության գործում Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է ապակենտրոնացված համագործակցությունը՝ որպես օրինակ ներկայացնելով դեռևս մեկ տասնամյակ առաջ Օզասկոյի և Գյումրիի, ինչպես նաև այս տարի Ֆրանկո դա Ռոշա քաղաքի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քույր քաղաքներ հռչակումը:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ տարբեր մակարդակի փոխայցերն ու շփումները, այդ թվում` տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև, նոր խթան կհաղորդեն Հայաստանի և Բրազիլիայի հարաբերություններին` ընդլայնելով փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված օրակարգը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Սան Պաուլոյի նահանգապետ Ժերալդո Ալքմինին և նահանգային իշխանություններին` Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու, ինչպես նաև Սան Պաուլո քաղաքի «Արմենիա» հրապարակում Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու համար:
ՀՀ Նախագահը և Սան Պաուլոյի նահանգապետ Ժերալդո Ալքմինը քննարկել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման ու առկա ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու հնարավորությունները: Հատկապես անդրադարձ է եղել գյուղատնտեսության ոլորտում հետազոտությունների և գիտական նորարարության ծրագրերի շուրջ փոխգործակցության հեռանկարներին:
Սերժ Սարգսյանը հանդիպման ավարտին Սան Պաուլոյի նահանգապետարանի պատվավոր հյուրերի մատյանում գրառում է կատարել.
«Ուրախ եմ, որ առիթ ունեցա հյուրընկալվելու Բրազիլիայի շարժիչը համարվող նահանգում՝ Սան Պաուլոյում: Այստեղ համերաշխությամբ կողք կողքի գոյակցում են տարբեր մշակույթներ և սովորույթներ ներկայացնող ժողովուրդներ: Ուրախ եմ, որ նրանց թվում են նաև իմ հայրենակիցները, ովքեր ոչ միայն կարողացան գոյատևել, այլև զարգանալ` իրենց ուրույն դերակատարությունն ունենալով երկրի ամենատարբեր ոլորտներում:
Սան Պաուլոյի տարբեր քաղաքներում առկա հայկական հրապարակները, կամուրջներն ու հուշարձաններն այն մեզ համար դարձնում են ավելի, քան հարազատ: Հուսով եմ, որ այսուհետ ևս մեր համագործակցությունը կսերտանա՝ ի նպաստ հայ-բրազիլական բարեկամության»,-գրել է Նախագահ Սարգսյանը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Նախագահը և նահանգապետ Ալքմինը հանդիպել են Սան Պաուլոյի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք ընդունելություն էին կազմակերպել նահանգապետարանում` ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի:
Հանրապետության Նախագահը հանդիպման մասնակիցներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում գոհունակությամբ է փաստել, որ Հայաստանից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող բարեկամ Բրազիլիայում հայ համայնքը կարողացել է պահպանել հայկական շունչը և արժանավայել ներկայացնել հայ ժողովուրդը` ապրելով ու արարելով Հայրենիքի սահմաններից դուրս, հային հատուկ աշխատասիրությամբ ու իմաստությամբ հասնելով հասարակական բարձր դիրքի, դառնալով օրինապաշտ քաղաքացիներ, տարբեր բնագավառներում հարգված ու պահանջված մասնագետներ: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել համայնքի դերը նաև հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացման գործում և ընդգծել, որ Բրազիլիայում շատերը հենց նրանց շնորհիվ են ճանաչում հայ ժողովրդին ու նրա հազարամյա ժառանգությունը:
«Ես հպարտ եմ, որ չնայած ճակատագրի փորձություններին՝ մենք այսօր այստեղ ենք միասին, ունենք անկախ հայրենիք, այդ հայրենիքը այս օլիմպիական խաղերում արժանվույնս ներկայացնող մարզիկներ և ի դեմս ձեզ՝ այստեղ նրանց սատարող հայրենակիցներ:
Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց, մենք, առավել քան երբևէ, համախմբվեցինք, մեկտեղեցինք մեր ուժերն ու միասնական ոգով կարողացանք աշխարհին ապացուցել, որ անհողդողդ է հայի կամքը, հաստատակամ նրա պայքարը՝ հանուն արդարության հաստատման, հանուն ցեղասպանություն հանցագործության դատապարտման։ Մեր պայքարը շարունակական է, քանի դեռ աշխարհի որևէ ծայրում մարդկանց բնաջնջում են խմբային պատկանելության պատճառով միայն: Ինչպես մեկ անգամ արդեն նշել եմ. «Աշխարհի որևէ անկյունում իրականացված ցեղասպանություն պետք է ընկալվի որպես ողջ միջազգային հանրության ձախողման հետևանք, իսկ դրանց կանխարգելումը՝ ինչպես յուրաքանչյուրիս, այնպես էլ ողջ մարդկության պատասխանատվություն»:
Այս առումով իմ խորին շնորհակալությունն եմ ուզում հայտնել ինչպես Բրազիլիայի տեղական կառավարման մարմիններին՝ ի դեմս Սան Պաուլո նահանգի ղեկավարների, այնպես էլ Բրազիլիայի Դաշնային խորհրդարանին, որ 2015թ. ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ իր ներդրումը բերելով ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ջանքերին: Այդ բանաձևով, Բրազիլիան արժևորեց իր սահմաններում բնակվող հայ փախստականների հազարավոր ժառանգների նպաստը այս երկրի տնտեսական, սոցիալական և մշակութային կյանքում:
Մենք մոտիկից հետևել ենք ինչպես աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, այնպես էլ Բրազիլիայում կազմակերպված ոգեկոչման միջոցառումներին: Շնորհակալ եմ ձեզ, բրազիլահայ համայնքի բոլոր կազմակերպություններին, կառույցներին և միություններին, անհատներին ազգանվեր գործունեության, Մայր Հայրենիքին ու անկախ Արցախին նեցուկ կանգնելու պատրաստակամության, հայապահպանմանն ուղղված ամենօրյա նվիրումի համար։ Վստահ եմ, որ նույն ոգով շարունակելու ենք համագործակցել և կյանքի կոչել գալիք բազմաթիվ ծրագրեր։
28 տարի առաջ հայ ժողովուրդը ոտքի կանգնեց՝ Արցախին սատարելու, Արցախն ազատագրելու համար: Արցախյան գոյամարտը մեր ազգային վերածննդի և միասնականության ևս մեկ դրսևորում էր, որ սկիզբ դրեց մեր պետականության վերականգնմանը։ Ամիսներ առաջ Ադրբեջանը լայնամասշտաբ գործողություններով կոպտորեն խախտեց զինադադարի պայմանագիրը, կրկին պատերազմ սկսեց Արցախի դեմ, բայց մեծ կորուստներ կրելով՝ ստիպված կանգ առավ ու դադարեցրեց գործողությունները: Քառօրյա այս պատերազմը մեր միասնականության յուրատեսակ մի քննություն էր, որ մենք պատվով հաղթահարեցինք: Այդ ընթացքում ոտքի կանգնեց ողջ հայ ազգը թե՛ Հայաստանում և թե՛ Սփյուռքում, դարձավ մեկ բռունցք: Եվ մենք հավատացինք, որ աշխարհում ոչ մի ուժ ի զորու չէ սասանել մեր միասնականությունը:
Հայտնի ասույթի համաձայն, պատերազմին պատրաստ լինելով՝ մենք ձգտում ենք խաղաղության: Հայաստանը հաստատակամ է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հարցում՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման արդար պահանջն իրացնելու վճռականությամբ:
Այս տարի մենք ազգովի մեծ հանդիսավորությամբ նշելու ենք հայկական երկու անկախ պետությունների 25-ամյակը: 25 տարին քառորդ դար է՝ ուղիղ մեկ սերունդ: Իսկ այս շրջանի մեր ձեռքբերումներից լավագույնը ես համարում եմ ազատ մտածող, ազատությունն արժևորող, հպարտ ու ըմբոստ, հաճախ էլ նաև ինձ ընդդիմացող սերունդը:
Քառորդ դարը բավական ժամանակ է. ուստի եկել է մեր անցած ճանապարհը վերարժևորելու պահը: Ձեռքբերումներով լի այս 25 տարիների ընթացքում ունեցել ենք նաև, անշուշտ, կորուստներ, դրանց կողքին՝ նվաճումներ, հաղթանակներ, դարձել ենք միջազգային հանրության լիիրավ անդամ:
Այսօր Հայաստանը թևակոխել է նոր շրջան, զարգացման նոր փուլ: Մայր օրենքի փոփոխությամբ մենք ընտրեցինք երկարաժամկետ ու կայուն զարգացման ճանապարհը: Այն արտացոլում է ապագայի մասին մեր տեսլականը, պատկերացումներն ու մոտեցումները՝ ուղղված ժողովրդավար, ամուր, բարեկեցիկ ու ապահով պետություն կառուցելուն: Նոր Սահմանադրությունը դառնալու է այն հիմքը, որի վրա խարսխվելու են հետագա բարեփոխումները՝ նոր սերնդի Հայաստանը: Քսանհինգամյա անկախությամբ ամրացած` մենք այսօր հավատով ենք առաջ նայում ու առաջ գնում ավելի վստահ քայլերով»,-ասել է ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է նաև անցած 25 տարիներին մեր երկրում իրականացված բարեփոխումների, գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավման մասին և նշել, որ Հայաստանում պատրաստ են քննարկել հայ համայնքի ներկայացուցիչների կողմից ներկայացված ներդրումային ծրագրերը, նոր գաղափարներն ու ստեղծարար առաջարկները, դրանք կենսագործելու համար ստեղծել հնարավորություններ ու պատշաճ պայմաններ: Հանրապետության Նախագահը կարևորել և ավելի արդիական է համարել 25 տարի անց խոսել ոչ թե օգնության, այլ փոխշահավետ համագործակցության մասին:
«Սիրելի՛ հայեր,
Ավարտելով խոսքս, ուզում եմ ասել, որ հայերը, անկախ նրանից` աշխարհի որ մասում են ապրում, ինչ լեզվով են խոսում, մեկ ընդհանուր արժեք ունեն` համայն հայության Հայրենիքն ու Հայոց պետականությունը»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ելույթ է ունեցել նաև նահանգապետ Ժերալդո Ալքմինը:
Ակնարկելով, որ Հայոց պետականությունը սկիզբ է առել դեռևս Ք.ա. 6-րդ դարում, և որ 301 թվականին Հայաստանը դարձել է առաջին Քրիստոնյա երկիրը` նահանգապետ Ալքմինը ընդգծել է, որ Հայաստանը անվանում են քարերի երկիր, քանի որ Արևելքի և Արևմուտքի միջև գտնվող Հայաստանը անցել է դժվարին և քարքարոտ ճանապարհ: Նահանգապետը հպարտությամբ է փաստել, որ Սան Պաուլո նահանգը առաջինն է Բրազիլիայում, որն ապրիլի 24-ը հաստատեց որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ մեր նահանգում են բնակվում Բրազիլիայի հայ համայնքի 70 տոկոսը, ուրեմն՝ դուք ձեր տանն եք: Մենք ունենք հայկական թաղամաս, հայկական մետրոյի կայան, հայկական կամուրջ: Նույնիսկ Պորտուգալիան այդքան բան չունի մեր նահանգում: Հայ համայնքը շատ սիրված է. այն ցուցաբերում է մեծ օգնություն նահանգի բարգավաճմանը, և, անշուշտ, ցանկացած հարցում աջակցում է մեր նահանգին: Մենք Հայաստանի հետ ունենք ծավալուն տնտեսական հարաբերություններ և Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցի արդյունքում դրանք էլ ավելի պետք է ընդլայնվեն: Մենք հպարտ ենք, հարգարժան Նախագահ Սերժ Սարգսյան, որ հյուրընկալում ենք Ձեզ մեր նահանգում՝ Սան Պաուլոյում, Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ ամյակի շեմին, որը կտոնվի սեպտեմբերի 21-ին: Թող Ձեր ներկայությունը արգասաբեր լինի և հիշեք, որ Դուք Ձեր տանն եք»,- իր ելույթում ասել է Ժերալդո Ալքմինը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Նախագահը Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար 1-ին աստիճանի շքանշանով է պարգևատրել Սան Պաոլոյում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս, համայնքային ակնառու գործիչ, բարերար տիկին Հիլդա Դիրուհի Բուրմայանին: Ի թիվս բազմաթիվ իրագործված ծրագրերի` Բուրմայանների ընտանիքն է հոգում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան կառուցման ծախսերը:

YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan, while on a working visit to Brazil, met São PauloGovernor Geraldo Alckmin and representatives of the Armenian community of Brazil, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
The Armenian President expressed gratitude to Governor Alckmin for the support São PauloState consistently provides to the Armenian community. President Sargsyan highly appreciated the decentralized cooperation on the development of the Armenian-Brazilian inter-state relations, the strengthening of the friendship between the two states, and the mutual recognition of the cultural values presenting as an example the declaration of Gyumri and Osasco, as well as this year Franco da Rocha and the NKR capital Stepanakert as sister cities.
The Armenian President expressed hope the mutual visits and contacts at different levels, as well as the contacts between the local self-government bodies will give a new impetus to the relations of Armenia and Brazil expanding the agenda for cooperation development.
President Sargsyan expressed gratitude to Governor Geraldo Alckmin and the State leadership for officially recognizing the Armenian Genocide, as well as erecting a monument dedicated to the memory of the Genocide victims in “Armenia” square of São Paulocity.
The Armenian President and São PauloGovernor discussed the opportunities for cooperation development in various sectors, as well as for fully using the exiting potential. Issues related to the cooperation prospects over the research and scientific innovation projects in the agricultural field were discussed.
At the end of the meeting Serzh Sargsyan signed the Honorary Guest Book in São PauloGovernorate.
"I am glad for the opportunity to be hosted at São Paulo state – the locomotive of Brazil. Peoples, who represent different cultures and traditions, coexist here side by side. I am glad that my compatriots are among them; they have been able not only to survive but develop, bringing their unique participation in different areas of the country’s life. Armenian squares, bridges, and memorials in different towns of São Paulo make this state precious for us. I am hopeful that our cooperation from now on will become even closer for the benefit of the Armenian-Brazilian friendship,” wrote the President of Armenia.
At the conclusion of the meeting, President Sargsyan and the Governor of São Paulo met with the representatives of the Armenian community of São Paulo who organized a reception at the Governor’s Mansion in the honor of the President of Armenia.
In his address the President of Armenia noted with satisfaction that thousands of kilometers away, the Armenian community in the friendly Brazil has been able to preserve the Armenian spirit and to decently present the Armenian nation, living and creating beyond the borders of Fatherland with diligence and wisdom typical for the Armenians, acquiring high social status, becoming law abiding citizens of Brazil, professionals respected and in demand in many areas. Serzh Sargsyan hailed the role of the community in the development of the Armenian-Brazilian relations and underscored that because of them many in Brazil know about the Armenian people and our millennia long heritage.
“I am proud that despite the challenges of the fate today we are here, together, we have independent homeland, athletes, who present that independent homeland worthily at these Olympic Games, and in your person compatriots who support them here.
One hundred years after the Armenian Genocide, we are united more than ever; we’ve put together our forces and with our united spirit have been able to prove to the world that the Armenian resolve is unbreakable, our struggle for justice, for the condemnation of the Genocide is unyielding. Our struggle will go on as long as anywhere in the world people are being exterminated solely for what they are. As I have already said, genocide anywhere in the world must be perceived as a failure of the entire international community, while prevention of genocides is the responsibility of every one and all of us together. With this regard I express my profound thanks to the local governing bodies of Brazil in the person of the leadership of the state of São Paulo, as well as to the Federal Assembly of Brazil for the recognition of the Armenian Genocide in 2015 which thus made their input to the efforts of the international community in the prevention of genocides and other new crimes against humanity. With that resolution Brazil validated the contribution of the thousands of the descendents of the Armenian refugees residing in Brazil to the economic, social, and cultural life of Brazil. We watched closely events organized in Brazil and other countries of the world dedicated to the Genocide remembrance. I thank you, all organizations of the Armenian community in Brazil, structures and unions, individuals for their committed work, for your daily dedication to the Motherland, readiness to support Nagorno Karabakh. I am confident we will continue to cooperate in the same spirit and will call to life multiple programs.
Twenty-eight years ago the Armenian nation stood up to support Nagorno Karabakh, to liberate Nagorno Karabakh. Nagorno Karabakh's struggle for survival was yet another manifestation of our national revival and union, which gave a start to the restitution of our statehood. Months ago, Azerbaijan bluntly violated ceasefire agreement with its large-scale activities and once again unleashed war against Nagorno Karabakh but suffering great loses had to stop and wrap up its activities. The four-day war was a test of our unity which we passed with honor. In those days the entire Armenian nation stood up in Armenia and in Spyurk and became one fist. And we realized that there is no force in the world that can shake our unity. In line with the well-know maxim, we are striving for peace, but ready for war. Armenia is steadfast in the finding a peaceful resolution to the problem and resolute in fulfilling the just demand of the people of Nagorno Karabakh for their right of self-determination.
This year our entire nation will be celebrating the 25th anniversary of our two Armenian nations. Twenty-five years - a quarter of a century - one generation. Our greatest achievement of this period in my opinion is the generation which thinks freely, values freedom, which is proud and rebellious, which defies me often. A quarter of a century is plenty, so the time has come to re-evaluate the road we have travelled. There is no doubt that along with achievements, in these twenty-five years we have had losses, but also accomplishments and victories; we have become a full member of the international community. Today Armenia has entered a new phase of development. Through the changes to the Constitution we have opted for a longtime and sustainable development. It reflects our vision of the future, our notions and approaches aimed at building a democratic, strong, prosperous, and secure state. The new Constitution will become the fundament for our future achievements, for the Armenia of a new generation. Fortified by twenty-five years of independence, today we look into future with faith and move with steady steps,” said the President of Armenia.
Serzh Sargsyan spoke about reforms carried out in our country in the last 25 years, about the improvement of the business and investment climate and noted that in Armenia we are ready to discuss investment programs of the representatives of the Armenian community, new ideas and creative proposals, create opportunities and conditions for their implementation. The President of Armenia said that 25 years later it is important and necessary to speak of mutually beneficial cooperation rather than aid.
“Dear Armenians,
In conclusion, I would like to say that regardless of where in the world we live or what language we speak we have one common value – the Fatherland of all Armenians and the Armenian statehood,” stressed the President of Armenia. Serzh Sargsyan also responded to the questions from the audience.
Governor Geraldo Alckmin also made a statement at the meeting with the representatives of the Armenian community.
Noting that Armenian statehood dates back to the 6th century BC and that in 301 Armenia became the first Christian nation, Governor Alckmin underscored that Armenia is called a Land of Stones because located at the crossroad between East and West, Armenia passed a rocky path. The Governor noted proudly that São Paulo is the first Brazilian state where April 24 was declared the Armenian Genocide Remembrance Day.
“We are honored that 70 percent of the Armenian community of Brazil reside in our state, so here you’re home. We have the Armenian district, the Armenian metro station, the Armenian bridge. Even Portugal does not have so many things in our state. The Armenian community is cherished here: it brings great participation to the development of our state and certainly assists our state in every way. We have impressive economic relations with Armenia, and after the visit of President Serzh Sargsyan they will expand further. We are proud, Distinguished President Sargsyan, to host you in our state, in São Paulo, on the eve of the 25th anniversary of independence of the Republic of Armenia which will be celebrated on September 21. Let your visit be a productive one and please remember that here you are at home,” said Governor Geraldo Alckmin in his statement.
At the conclusion of the meeting, President Serzh Sargsyan awarded Honorary Consul of Armenia in São Paulo, a prominent figure of the community and benefactor Mrs. Hilda Diruhi Burmayan with the First Degree Order for the services to the Fatherland. In addition to many already implemented programs, the Burmayan family will fund the construction of the Embassy of Armenia in the Federal Republic of Brazil.