ԻՊ-ի զինյալներն սկսել են Մոսուլից դուրս բերել համակարգիչներն ու փաստաթղթերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներն սկսել են իրենց կողմից վերահսկվող Մոսուլ քաղաքից Իրաքի Նինվեի նահանգ տսղափոխել համակարգիչներն ու փաստաթղթերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Shafaq News գործակալությանը հայտնել Է Մոսուլում իրազեկ մի աղբյուր:
Աղբյուրի տվյալներով՝ զինյալները Մոսուլից Սիրիայի Ռաքա քաղաք են տեղափոխել համակարգիչներ եւ զինյալների ու խմբավորման կողմից ահաբեկչական գործողությունների կատարման պլանների մասին տվյալներ պարունակող թղթապանակները: Նա հավելել Է, որ խմբավորումը նաեւ փոխել Է Մոսուլում իր մի քանի շտաբների գտնվելու վայրը այն բանից հետո, երբ Իրաքի եւ միջազգային կոալիցիայի օդուժը ոչնչացրեց խմբավորման աչքի ընկնող հրամանատարներին:
Մոսուլն Իրաքի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքն Է, նրա բնակչությունը գերազանցում Է 500 հազարը: 2014 թվականի ամառվանից քաղաքը, որը ԻՊ-ի զինյալներն իրենց մայրաքաղաքն են համարում Իրաքում, գտնվում Է նրանց հսկողության ներքո: Մոսուլի ազատագրման գործողությունն իրականացնում են քրդական փեշմերգայի (Իրաքյան Քրդստանի զինված ուժերը) ջոկատները, իրաքյան բանակը եւ «Ալ Հաշդ աշ Շաաբի» շիաներից բաղկացած ջոկատները: Զինվորականները շարունակում են պատրաստվել քաղաքի վրա հարձակմանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Боевики ИГ начали вывозить из Мосула компьютеры и документы
Боевики террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена вРФ) начали вывозить изконтролируемого ими города Мосул виракской провинции Найнава компьютеры идокументы, заявил агентствуShafaq Newsосведомленный источник вМосуле.
По данным источника, боевики перевезли изМосула всирийскую Ракку компьютеры ипапки сданными обоевиках ипланах группировки посовершению терактов. Он добавил, что группировка также изменила местонахождение некоторых своих штабов вМосуле после ликвидации авиацией Ирака имеждународной коалиции видных командиров группировки.
Мосул— второй повеличине город Ирака, его население превышает 500 тысяч человек. С лета 2014 года город, который боевики ИГ считают своей столицей вИраке, находится подих контролем. Операцию поосвобождению Мосула ведут отряды курдской пешмерга (вооруженные силы Иракского Курдистана), иракская армия ишиитские отряды "Аль-Хашд аш-Шааби". Военные продолжают готовиться кнаступлению насам город,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.