Հասարակությունը չի կիսում այս ձևով հարցեր լուծելու մոտեցումը. Կիրո Մանոյանը` զինված խմբի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինված խմբի կողմից կատարված գործողությունները վատ ազդեցություն կունենան Հայաստանի արտաքին հարաբերությունների վրա: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նրա խոսքով` այդ ազդեցության չափը կախված կլինի նաև առաջացած իրավիճակի հանգուցալուծումից: «Արդեն հայտարարել ենք` երկրում փոփոխությունների այսպիսի միջոցները կուսակցության համար ընդունելի չեն: Արտաքին քաղաքականության տեսնակյունից սա երկրի համար միայն վատ ազդեցություն ունի և կշարունակի ունենալ, տակավին, չգիտենք ինչպես կավարտվի: Եթե ավելի ծանր զոհերի թվով ավարտվի, դա ավելի վատ կլինի երկրի արտաքին հարաբերությունների համար»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց քաղաքական գործիչը:
Նրա դիտարկմամբ` հասարակության շրջանում կա դժգոհություն, բայց դա չի արդարացնում բռնի քայլերի դիմելը: «Հասարակության արձագանքից երևում է, որ հասարակությունը չի կիսում այս ձևով հարցեր լուծելու մոտեցումը: Մյուս կողմից` հասարակությունը անհրաժեշտ է, ընդհանուր առմամբ, կազմակերպված լինի, որ ազդի երկրում փոփոխություններ իրականացնելու վրա, որ մարդիկ այսպիսի ծայրահեղական միջոցների դիմելու մասին չմտածեն»,-հավելեց Կիրո Մանոյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության հետ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկում ունենալու հարցին, ապա նա առաջարկեց դա ճշտել ՀՅԴ գերագույն մարմնից:
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի վրա հարձակման հետևանքով զոհվել է Ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանը:

Public doesn’t share this way of solving issues – says Giro Manoyan
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. Director of the International Secretariat of the ArmenianRevolutionary Federation Bureau Giro Manoyan says the gunmen’s actions will have a negative impact on Armenia’s foreign relations. He said the extent of the impact will depend on the resolution of the existing situation. “We have already announced that such kind of changes in the country are unacceptable for the party. In terms of the foreign policy, this only has and will continue to have negative impact on the country, but we still do not know how it will end. If it ends in more losses, it will have more negative impact on the country’s foreign relations”, “Armenpress” reports, he said.
He said there is dissatisfaction among the public, but this doesn’t justify the violent actions. “The public’s reaction shows that they do not share such approach to solve the issue in this way. On the other hand, the public should be organized in general in order to have an impact to implement changes in the country, in order for people not to think about taking such extremist measures”, Giro Manoyan said.
In the morning of July 17 gunmen stormed a Police HQ in Yerevan and took hostages – demanding the release of Zhirayr Sefilyan, who was imprisoned a month ago, charged with illegal possession, transportation and acquirement of weapons and ammunition.