Հայ-ռուսական միասնական ՀՕՊ համակարգի ստեղծումը ջանքերի համատեղում է. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև Հակաօդային պաշտպանության միավորված (ՀՕՊ) համակարգ ստեղծելու համաձայնագիրը ջանքերի համատեղում է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` արաբական «Ալ-Մայադին» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Գիտեք, նախ պիտի ասեմ, որ սա նոր թեմա չէ, այն շատ վաղուց առկա է մեր իրականության մեջ: Սկզբնական շրջանում նույնիսկ ունեինք ԱՊՀ մեկ ընդհանուր հակաօդային պաշտպանության համակարգ: Արդեն 7 տարի է` ունենք С-300 համակարգեր, և մեր հակաօդային պաշտպանության հիմնական միջոցները С-300-ներն են: Եթե ՀԱՊԿ Հակաօդային պաշտպանության համակարգում ևս նոր հրթիռներ տեղակայվեն Հայաստանում, դա միայն ու միայն դրական կարող է լինել, քանի որ դրանք պաշտպանողական միջոցներ են: Բայց պետք է ասեմ, որ «միասնական համակարգ» կոչվածը չի նշանակում ազգային համակարգերի վերացում, կոնկրետ այս պարագայում Հայաստանի ՀՕՊ ուժերի հրամանատարը լինելու է ՀՀ ԶՈՒ հակաօդային պաշտպանության պետը և հրամաններն ինքն է արձակելու: Սա ոչ թե ազգային ՀՕՊ համակարգերի վերացում է, մեկ ընդհանրականի ստեղծում, այլ ջանքերի համատեղում»,-նշել է Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանն իր հակաօդային պաշտպանությունը իրականացնելու է իր գործընկերների աջակցությամբ, այնպես ինչպես գործընկերներն են իրենց ՀՕՊ խնդիրներն անհրաժեշտության դեպքում իրականացնելու Հայաստանի աջակցությամբ: «Ես այս հարցերին շատ մանրամասն եմ տիրապետում, որովհետև տևական ժամանակ եղել եմ ՀՀ պաշտպանության նախարար ու այս խնդիրներին ծանոթ եմ»,-եզրափակել է ՀՀ նախագահը:

Creation of Armenian-Russian joint Air Defense System is combination of efforts – says President Sargsyan
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The agreement on forming joint Air Defense System between Armenia and Russia is a combination of efforts, “Armenpress” reports, President of Armenia Serzh Sargsyan said in an interview with the Arabic “Al Mayadeen” TV.
“First of all, I would like to say this is not a new topic, it exists in our reality for a long time. Initially we even had a common CIS Air Defense System. It is already 7 years we have S-300 systems, and these are the major tools of our Air Defense System. If new missile systems are deployed in Armenia as part of the CSTO Air Defense System, it will be only positive since these are defensive measures. But I would like to state that the “joint system” doesn’t mean the abolition of the national systems, in this particular case Chief of the Air Defense of the Armenian Armed Forces will be the commander of the Armenian Air Defense Forces and he will give commands. This is not an abolition of the national Air Defense Systems, a creation of a common system, rather, it is a combination of efforts”, Serzh Sargsyan said.
He said Armenia will implement its Air Defense with the support of its partners as they will do the same with Armenia’s support in case of necessity. “I am aware of these issues in detail since I have been the Defense Minister of Armenia for a long time and I am familiar with these issues”, the Armenian President concluded.