Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդ քննարկել են ԼՂ հիմնահարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 9-ին Վարշավայում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող բոլոր հարցերում Ֆրանսուա Օլանդի հետևողական աջակցության և կարևոր դերակատարման համար, ընդգծելով, որ Հայաստանում իրապես հպարտանում են Ֆրանսիայի հետ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ ունենալու իրողությամբ:
ՀՀ Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը տարիների ընթացքում նկատելիորեն ընդլայնվել է. ԵՄ երկրների շարքում Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանում ներդրումների ծավալով առաջատար դիրք զբաղեցնող երկրներից մեկը:
ՀՀ Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել վերջերս Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նախագծի ընդունման համար, որում մեծ է Նախագահ Օլանդի անձնական ներդրումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: ՀՀ Նախագահը մեծապես կարևորել է Ֆրանսիայի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկի, ակտիվ դերակատարությունը բանակցային ճանապարհով հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործում և շնորհակալություն հայտնել Նախագահ Օլանդին նաև անձնական ջանքերի հետևողական ներդրման համար։ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը երկուստեք կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ընդունված հայտարարություններում ամրագրված դրույթների անվերապահ կատարումը: Նախագահները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացի առաջմղման հեռանկարի շուրջ:

YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan met with French President Francois Hollande on July 9 in Warsaw.
As “Armenpress” was informed from the press service of Armenian president’s Office, the President of Armenia expressed gratitude for President Hollande’s consistent important role and support on all issues which are vital for Armenia and underscored that in Armenia people take pride in having special relations with France.
The President noted with satisfaction that the Armenian-French economic relations have considerably expanded through the years: among the EU states, France remains one the leading countries with regard to the investments made in Armenia.
Serzh Sargsyan also expressed gratitude for the recent adoption of the resolution which criminalizes the denial of the Armenia Genocide by the National Assembly of France. President Hollande’s personal contribution to the adoption of the mentioned resolution was noteworthy.
At the meeting, the parties spoke about the Nagorno Karabakh issue. The President of Armenia attached great importance of the active role of France as one of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group in the process of a peaceful resolution of the conflict and thanked President Hollande for his constant personal efforts. Serzh Sargsyan and François Hollande stressed the importance of the unconditional implementation of the provisions secured in the Declarations adopted in Vienna and Saint Petersburg. The Presidents of Armenia and France exchanged views on the prospects of moving the NK peace process forward.