Սերժ Սարգսյանն ու Հերբերտ Զալբերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության վերջին զարգացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 6-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանն ու հարաբերությունների զարգացման ընթացքին, նաև մտքեր են փոխանակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների, ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ու գործընթացն առաջ մղելու հեռանկարի վերաբերյալ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու Եվրամիության հանձնառությունը և տարածաշրջանում տևական խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու ուղղությամբ ջանքերը:
Հյուրի խնդրանքով Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, հիմնախնդրի լուծմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով հասնելու ջանքերը և վստահեցրել, որ հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերն ու համագործակցությունը՝ ի նպաստ խաղաղության հաստատման ու տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման:
ՀՀ Նախագահը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը համակարծիք են եղել, որ ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, և այդ զարգացման շարժիչ ուժը երկկողմ քաղաքական կամքն ու հանձնառությունն են: Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն առաջիկա ամիսներին հաջողությամբ կավարտվեն:

YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan held a meeting with EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Herbert Salber on July 6, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
At the meeting the sides discussed the development process of the Armenia-EU cooperation and relations, as well as they exchanged views over the recent development of the negotiation process on the Nagorno Karabakh conflict settlement, the implementation of agreements reached in the Vienna and St. Petersburg meetings and the prospects of moving forward the process.
The Armenian President said Armenia highly appreciates the EU’s commitment on creating favorable environment for the comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the efforts aimed at ensuring lasting peace and stability in the region.
By the guest’s request, Serzh Sargsyan presented Armenia’s efforts with the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ mediation on reaching the settlement of conflict through the peaceful negotiations, and ensured that the Armenian side is ready to continue the constructive steps and the cooperation for the benefit of the establishment and provision of peace and security in the region.
The sides agreed that the EU-Armenia bilateral relations are dynamically developing, and the bilateral political will and commitment are the driving force of that development.
They expressed hope the negotiations over the EU-Armenia new framework agreement will be successfully completed in the upcoming months.