Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել մեծ հումանիստ Էլի Վիզելի վախճանի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 4-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Էլի Վիզելի ընտանիքին՝ մեծ հումանիստ, գիտնական, Նոբելյան մրցանակակիր և Հայաստանի մեծ բարեկամ Էլի Վիզելի վախճանի կապակցությամբ: Հանրապետության Նախագահը ցավակցություն և զորակցություն է հայտնել Էլի Վիզելի ընտանիքին ու մերձավորներին՝ մաղթելով տոկունություն և ոգու արիություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
«Վերապրելով հոլոքոստը՝ նա իր ողջ կյանքն անցկացրեց՝ պայքարելով անարդարության, անհանդուրժողականության և անտարբերության դեմ: Մենք բարձր ենք գնահատում Էլի Վիզելի ներդրումը անցյալում կատարված ցեղասպանությունների մասին բարձրաձայնելու և «Այլևս երբեք» կարգախոսին հավատարիմ՝ նման սարսափելի հանցագործություններից զերծ ապագա կերտելու գործում: Անուրանալի են նրա հետևողական ջանքերը՝ միտված Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը: Հավատացած եմ, որ Էլի Վիզելի արդարության կոչերը կհավերժանան՝ իրենց արձագանքը գտնելով նաև ցեղասպանությունների նախատիպ դարձած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևերում՝ որպես այդ հանցագործության կանխարգելման նվազագույն անհրաժեշտ միջոց:
Մեզ համար մեծ պատիվ էր նաև, որ Էլի Վիզելը դարձավ «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակաբաշխության ընտրող հանձնախմբի համանախագահ՝ արժանին հատուցելու համար մերօրյա այն հերոսներին, ովքեր օգնում են մարդկանց անձնվեր բացառիկ ջանքերով: Դա ևս մեկ քայլ էր՝ ուղղված անտարբերության վերացմանը: Հայաստանի Հանրապետությունն այս և այլ նման նախաձեռնություններով շարունակելու է մնալ ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի առաջամարտիկների շարքում:
Ես հաճախ եմ իմ ելույթներում մեջբերում կատարում նրա իմաստուն խոսքերից: Նրա թողած ժառանգությունը ողջ մարդկության ձեռքբերումն է, որ մենք պետք է փայփայենք, և որով պետք է առաջնորդվենք մեր հետագա գործունեությունն իրականացնելիս: Նա իր կյանքով «ավելի լավի» օրինակ է ծառայել համայն մարդկության համար: Էլի Վիզելի ավանդը համամարդկային է, ինչպես որ համամարդկային է նրա կորուստը:
Մեզ համար հարազատ դարձած այս անունը մեկընդմիշտ կմնա Հայաստանի և հայ ժողովրդի բարեկամների շարքում»,- ասված է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ցավակցական հեռագրում:

YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan sent a condolence letter to the family of humanist, scientist, Nobel laureate and a great friend of Armenia Elie Wiesel over the latter’s demise. The Armenian President extended condolences and sympathies to the family and friends of Elie Wiesel, wishing them tenacity and spiritual strength, “Armenpress” was informed from the press service of Armenian President’s Office.
“Being a Holocaust survivor, he devoted his entire life to the struggle against injustice and intolerance and indifference. We highly appreciate Elie Wiesel’s commitment to speak out about genocides committed in the past and to shape a future free of terrible crimes, remaining faithful to “Never again” slogan. His consistent efforts aimed at the international recognition of the Armenian Genocide can never be abjured. I am convinced that Elie Wiesel’s calls for justice will be eternalized, causing a resonance in the resolutions recognizing and condemning the Armenian Genocide as the minimal measure for preventing future genocides.
We were also greatly honored that Elie Wiesel became Aurora Prize Selection Committee co-chair, adequately praising the contemporary heroes who help people making exceptional efforts. This was another step aimed at eliminating indifference. The Republic of Armenia will remain as one of the forerunners in the international fight against the crime of genocides with this and other initiatives.
I often quote his wise words during my speeches. The heritage he left is the achievement of the entire mankind which we must cherish and be guided by during our future activities. His life served as an example for “the better” for the humanity. Elie Wiesel’s contribution is universal in the same way as his loss is universal.
His name that has become so beloved for us will eternally remain in the list of the friends of Armenia and the Armenian people”, reads the condolence letter of President Sargsyan.