Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 22-ին ընդունել է Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահ Կառլոս Մելքոնյանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հանդիպման պատեհ առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել նրան Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանում մշտապես հպարտությամբ և ուրախությամբ են արձագանքում արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների՝ տարբեր բնագավառներում ունեցած ձեռքբերումներին, քանզի նրանց նվաճումները պատիվ ու բարի համբավ են բերում համայն հայությանը` նպաստելով նաև երկկողմ միջպետական հարաբերությունների խորացմանն ու ամրապնդմանը: Հայ-արգենտինյան բարձր մակարդակի հարաբերությունների կայացման գործում, Նախագահի գնահատմամբ, նշանակալի է արգենտինահայ համայնքի ակնառու գործիչների, այդ թվում՝ հայտնի գործարար Էդուարդո Էռնեկյանի ավանդը: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահի այցն իր նպաստը կբերի Հայաստանի և Արգենտինայի բանկային համակարգերի միջև սերտ համագործակցության ծավալմանը:
Զրուցակիցները մեծապես կարևորել են նմանօրինակ այցելությունները, որոնք, նրանց համոզմամբ, նոր լիցք են հաղորդում երկկողմ հարաբերություններին և լավ հնարավորություն ընձեռում քննարկելու միջպետական փոխգործակցության տարաբնույթ հարցեր:
Կառլոս Մելքոնյանը ՀՀ Նախագահին է փոխանցել Արգենտինայի Հանրապետության Նախագահ Մաուրիսիո Մակրիի ջերմ ողջույններն ու հայ-արգենտինյան հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու նրա մեծ ցանկությունն ու պատրաստակամությունը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում Արգենտինայի իշխանությունների և ժողովրդի ծանրակշիռ ավանդը:
ՀՀ Նախագահը և Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը Հայաստան-Արգենտինա փոխգործակցության համատեքստում առանձնակի կարևորել են առևտրատնտեսական կապերի խորացումն ու ակտիվացումը: Նրանք համակարծիք են եղել, որ այդ հարցում զգալի դեր կարող է ունենալ Արգենտինայի Ազգային բանկը:
Կառլոս Մելքոնյանը նշել է, որ Հայաստան այցելությունն իր համար ոչ միայն կարևոր է մասնագիտական և արարողակարգային տեսանկյունից, այլև անչափ հուզական է՝ նկատի առնելով, որ այցելել է իր նախնիների երկիր, որտեղից նրանք անցյալ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանության հետևանքով ապաստան են գտել հեռավոր Արգենտինայում: Արգենտինայի Ազգային բանկի նախագահը հպարտությամբ է խոսել իր երկրում բնակվող հայերի մասին, ովքեր, նրա խոսքով, մեծ հարգանք և հեղինակություն են վայելում արգենտինյան հասարակության մեջ:

YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received President of the National Bank of Argentina Carlos Melconian on June 22.
Serzh Sargsya welcomed Mr. Melconian in Armenia and once again congratulated him on his appointment to the post of President of the National Bank of Argentina, and wished success in that responsible position. President Sargsyan said that in Armenia people are always responding with respect and happiness to achievements of Armenians abroad in various fields, because their achievements bring honor and reputation to all Armenians and also contribute to deepening and strengthening of bilateral interstate relations.
The President noted that the contribution of outstanding figures of the Argentine Armenian community is significant for the Armenian-Argentine high level relations, including famous entrepreneur Eduardo Eurnekian’s contribution. Serzh Sargsyan expressed hope that the Argentine National Bank President’s visit to Armenia will contribute to the close cooperation between Armenian and Argentine banking systems.
The sides attached great importance to such visits, which, according to them boost the mutual relations and give an opportunity to discuss interstate cooperation issues.
Carlos Melconian conveyed to President Sargsyan the warm greetings of Argentine President Mauricio Macriand his wish and willingness to deepen and strengthen the Armenian-Argentine relations.
President Sargsyan highly praised the great contribution of the Argentine leadership and people in the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
The sides attached importance to the deepening of commercial ties between the countries.
Carlos Melconian said that his visit to Armenia is important for him not only in the professional and protocol context, but is also very emotional, taking into consideration that he visits the country of his ancestors, where they were forced to leave in the beginning of the previous century as a result of the Armenian Genocide and find refuge in far Argentina.
Melconian spoke about the Armenians of Argentina with pride, who according to him, have great respect and influence in the Argentine society.