Ադրբեջանի պահվածքը լավատեսություն չի ներշնչում. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կիսաքայլեր արվեցին, ինչը դեռևս հնարավորություն է թողնում Ադրբեջանին վերադարձնել բանակցային գործընթաց: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանն՝ անդրադառնալով Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպմանը:
-Ի՞նչ կարևոր շեշտադրումներ կառանձնացնեք Սարգսյան-Պուտին-Ալիև վերջին հանդիպումից: Արդյո՞ք դրական տեղաշարժեր եղան:
-Նախ փաստենք, որ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած եռակողմ հանդիպումը մեկ ամիս առաջ Վիեննայում կայացած հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն էր: Այսպես ասած, տեղաշարժերի առումով կարելի է առանձնացնել համատեղ հայտարարությունում ամրագրված, հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակի ընդլայնման հարցը, որի շուրջ տևական ժամանակ է քննարկումներ էին ընթանում, սակայն Ադրբեջանը ոչ մի կերպ չէր ընդունում այս առաջարկը: Քննարկման օրակարգում է նաև շփման գծում հետաքննությունների մեխանիզմների ներդրման հարցը, ինչին Ադրբեջանը Վիեննայում համաձայնություն տվել է, սակայն ամեն գնով փորձում է շրջանցել այն:
Այս երկու առաջարկները փոխկապակցված են միմյանց և պետք է կյանքի կոչվեն զուգահեռ: Սակայն այս պահին մենք դեռևս խոսում ենք թղթի վրա գտնվող հայտարարությունների մասին, որոնց իրագործման հարցը դեռ անորոշ է՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանի անկայուն վարքագիծն ու պայմանավորվածությունների խախտման հաճախակի փաստերը:
Ըստ էության, Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կիսաքայլեր արվեցին, ինչը դեռևս հնարավորություն է թողնում Ադրբեջանին վերադարձնելու բանակցային գործընթաց: Առհասարակ գնահատականներում զուսպ կլինեմ, որովհետև Ադրբեջանի պահվածքը լավատեսություն չի ներշնչում:
-Խոսվեց հետաքննական մեխանիզմների ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի աշխատանքային թիմի ընդլայնման մասին: Հաշվի առնելով այն, որ նախկինում Ադրբեջանը հանդես է եկել ապակառուցողական դիրքորոշմամբ, ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ այս անգամ ևս գործընթացը ձախողման չի տանի:
-Ոչ մի երաշխիք չկա, որ պայմանավորվածությունները կյանքի կկոչվեն, որովհետև, ցավոք, 1994 թվականից ի վեր, ձգվող բանակցային գործընթացի տարբեր փուլերում ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից պրոցեսը կաթվածահար անելուն: Միջազգային դիտորդների թվի ավելացումը կամ հետաքննական մեխանիզմների ներդրումը լրացուցիչ զսպող գործոններ են, սակայն գործընթացի կանոնավոր ընթացք չեն երաշխավորում: Սրանք այն նվազագույն քայլերն են, որոնք ուղղված են կողմերի միջև վստահության ստեղծմանը, ինչն առավել բարդացել էր ապրիլյան իրադարձություններից հետո:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս օրերին Ադրբեջանի կողմից զորավարժությունների անցկացումը: Նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ նման զորավարժություններն ի՞նչ նպատակ են հետապնդում:
-Նման մասշտաբի զորավարժությունների անցկացումն առհասարակ անցանկալի է, մանավանդ, այսպիսի փխրուն փուլում և նախագահների հանդիպումից անմիջապես առաջ:
Ապրիլյան իրադարձություններից 2 ամիս է անցել, ճիշտ է՝ իրավիճակը շփման գծում էականորեն լիցքաթափվել է, խոշոր կուտակումներ առանձնապես չկան, սակայն նման քանակությամբ ռազմական տեխնիկայի ու մարդկային ռեսուրսի առկայությունն առաջնագծից 15-20 կմ հեռավորության վրա ինքնին լրացուցիչ լարվածություն է հաղորդում:
Ադրբեջանը լայնամասշտաբ զորավարժությունների միջոցով նվազագույն մեկ խնդիր էր լուծում՝ նախագահների մակարդակով հանդիպումից առաջ «մուսկուլներ» ցուցադրել՝ փորձելով ճնշումներ գործադրել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ խնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ջանքեր գործադրող միջնորդների վրա:

Поведение Азербайджана не внушает оптимизма: политолог
В Вене и Санкт-Петербурге были сделаны половинчатые шаги, что оставляет возможность вернуть Азербайджан за стол переговоров. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал политолог Тигран Абрамян, комментируя встречу президентов РФ, Армении и Азербайджана в Санкт-Петербурге.
-Какие важные акценты вы можете выделить в встрече Саргсян-Путин-Алиев? Есть ли положительные сдвиги?
-Прежде всего, встреча президентов в Санкт-Петербурге была ппродолжением венской встречи. В смысле сдвигов можно выделить совместное заявление, в котором закреплены вопросы увеличения числа наблюдателей на линии соприкосновения, о чем Азербайджан долго не хотел придти к согласию. Обсуждался также вопрос механизмов расследования, на что Азербайджан согласился в Венен, однако всячески пытается обойти этот вопрос.
Эти 2 предложения взаимосвязаны и должны быть внедрены параллельно. Однако пока мы говорим о положениях, закрепленных на бумаге, осуществление которых пока неопределенное, учитывая нестабильное поведение Азербайджана и частые факты нарушения договоренностей.
По сути, в Вене и Санкт-Петербурге были сделаны половинчатые шаги, что оставляет возможность вернуть Азербайджан за стол переговоров. Вообще, буду сдержан в оценках, поскольку поведение Азербайджана не внушает оптимизма.
-Говорилось о внедрении механизмов расследования, увеличении числа наблюдателей из рабочей группы личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрчика. С учетом неконструктивного поведения Азербайджана, каковы гарантии, что и на этот раз процесс не будет провален?
-Гарантий нет, к сожалению, начиная с 1994 года, мы не раз видели, как Азербайджан парализовал процесс. Внедрение механизмов расследования, увеличение числа наблюдателей – это дополнительные сдерживающие факторы, которые еще не гарантируют процесс. Это минимальные шаги, направленные на создание доверия, что стало сложнее после апрельских событий.
- Как вы прокомментируете проведение учений в Азербайджане в эти дни? Какова их цель в преддверии встре чи президентов?
-Проведение учений такого масштаба вообще нежелательная вещь, тем более, в такое время.
После апрельских событий прошло 2 месяца, конечно, ситуация на линии соприкосновения значительно разрядилась, особо крупных скоплений нет, однако наличие такого количества людей и техники на расстоянии 15-20 км от передовой являетя дополнительным очагом напряжения.
Азербайджан этими учениями решает минимальную задачу – поиграть мускулами перед встречей президентов, пытаясь оказать давление на Армению и на посредников, пытающихся помочь в вопросе мирного урегулирования конфликта.