Բողոքի թթվահոտը. Փարիզը թափոններով Է լցվում աղբատարների գործադուլի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնյակներով աղբի բաքեր, լեփ-լեցուն տոպրակներ փողոցային աղբարկղների կողքին, թթու հոտ. հունիսի 9-ի առավոտյան Փարիզն այնքան Էլ լավ տպավորություն չի թողնում. շարունակվող գործադուլի պատճառով փողոցներից աղբը ոչ ոք չի հավաքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հունիսի 8-ին հայտնի Էր դարձել, որ աշխատանքային օրենսդրության բարեփոխման դեմ գործադուլների Էստաֆետն ընդունել են կոմունալ ծառայությունների աշխատակիցները, որոնք պատասխանատու են աղբահանության եւ աղբի վերամշակման համար:
Փողոցները մաքրող կոմունալ աշխատողներն աղբարկներից հանում են լեփ-լեցուն տոպրակները, եւ դրանք, նույնիսկ ոչ միշտ կապելով՝ թողնում փողոցում: Աղբի բաքերը, որոնք սովորաբար բնակելի տներից դուրս են տանում դռնապանները, այդպես Էլ մնում են մայթերին, իսկ դրանց կողքին տոպրակների սարերը շարունակում են աճել: Փարիզում հաստատված տաք եղանակը եւ արեւը նպաստում են աղբի նեխմանը, եւ գործադուլի գարշահոտությունը տարածվում Է փողոցներով մեկ:
Տեղական զանգվածային լրատվամիջոցների տեղեկատվությամբ՝ ակցիայի սկսվելուց մեկ օր անց եւ Ֆրանսիայում ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության բացումից ուղիղ մեկ օր առաջ աղբահանության ընդգրկուն խնդիրներ են ծառացել Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի բազմաթիվ օկրուգներում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Кислый запах протеста: Париж заполняют отходы из-за забастовки мусорщиков
Десятки мусорных баков, переполненные пакеты рядом суличными урнами, кислый запах— утром вчетверг Париж производит неочень приятное впечатление: из-за продолжающейся забастовки отходы сулиц никто неубирает, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В среду стало известно, что эстафету забастовок против реформы трудового законодательства приняли сотрудники коммунальных служб, отвечающих завывоз ипереработку мусора.
Убирающие улицу коммунальщики вытаскивают изурн заполненные пакеты, и, даже невсегда завязывая их, оставляют стоять наулице. Мусорные баки, которые обычно вывозят изжилых домов консьержи, так иостаются натротуарах, агоры пакетов рядом сними продолжают расти. Установившаяся вПариже теплая погода исолнце способствуют тому, что отходы портятся, изапах забастовки расплывается поулицам.
По информации местных СМИ, спустя сутки после начала акции ировно засутки дооткрытия воФранции чемпионата Европы пофутболу масштабные проблемы свывозом мусора наблюдаются в округах французской столицы.