Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալ է Զեմանին ԼՂ հարցով հանդիպումը Չեխիայում հյուրընկալելու առաջարկի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շնորհակալ է Չեխիային Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Եվրամիության ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ դիրքորոշման և Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին լիակատար աջակցության համար: Այս մասին Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանի հետ բանակցություններից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Դրա համար ես շնորհակալությունն եմ հայտնել նախագահ Զեմանին և Չեխիայի կառավարությանը: Մենք երկուստեք կարևորել ենք Վիեննայի պայմանավորվածությունների՝ ներառյալ 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի իրականացումը, մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումը՝ որպես հակամարտության գոտում տևական կայունության հաստատման կարևոր գրավական»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց ՀՀ Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ այդ քայլերի անշեղ իրագործումն այն նվազագույն շեմն է, որը թույլ կտա ճանապարհ հարթել դեպի կառուցողական և որ ամենակարևորն է՝ արդյունքի միտված բանակցություններ: «Իհարկե, պարոն Զեմանին տեղեկացրեցի նաև Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Ադրբեջանի նախագահի հետ նոր հանդիպումների հնարավորության մասին: Եվ ես նրան շնորհակալություն եմ հայտնել նրա համար, որ նա մեզ առաջարկեց այս հանդիպումների համար օգտագործել Չեխիայի Հանրապետության հնարավորությունները»,- ընդգծեց Նախագահ Սարգսյանը:

YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Armenian President Serzh Sargsyan says Armenia appreciates the Czech Republic’s stance and support to the efforts of the Minsk Group Co-Chairs over the settlement issue of the Nagorno Karabakh conflict.
“For that I have expressed gratitude to President Zeman and the Czech Government. We both stressed the importance of the implementation of Vienna agreements, including the maintenance of the 1994-1995 ceasefire agreements, the installation of monitoring and investigation mechanisms of incidents, the increase of the capabilities of the team of Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office as an important steps towards the establishment of long-term stability in the conflict zone”, “Armenpress” reports, the Armenian President said.
“Of course, I informed Mr. Zeman about the possible meeting with the Azerbaijani President under the mediation of the Minsk Group Co-Chairs. And I am grateful to him for his proposal to use the opportunities of the Czech Republic for these meetings”, Serzh Sargsyan stated.