Չավուշօղլուն գերմանական մամուլն անազատ է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն որակել է գերմանական մեդիան իբրև անազատ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Չավուշօղլուն խոսել է թուրքական TRT-ին տված հարցազրույցի ժամանակ` անդրադառնալով նաև ռուսական մեդիադաշտում հայերի ունեցած դերակատարությանը:
«Գերմանիայում չկա ազատ մամուլ: Եթե ազատ է, ապա ինչպե՞ս է ստացվում, որ քաղաքական տարբեր ուղղվածություն ունեցող տարբեր պարբերականներ հակաէրդողանական գլխագրեր են դնում»,- նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարը` հակաէրդողանական գլխագրերը համարելով գերմանական մամուլի անազատության ապացույց: Չավուշօղլուն ասել է, թե Գերմանիայում ամեն բան համակարգված է, և Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը ևս այդ համակարգված մոտեցման մասն է:
Թուրքիայի արտգործնախարարը հայտարարել է նաև, որ ռուսական մեդիան մի խումբ հայերի ձեռքում է, ովքեր մեդիադաշտում առանցքային դերակատարություն ունեն: «Նրանք (հայերը- խմբ.) հատկապես ցանկանում են թունավորել ռուս ազգին ընդդեմ թուրք ժողովրդի, սակայն, ինչպես երևում է, նրանք այդքան էլ չեն հաջողել»,- ասել է Չավուշօղլուն:

Чавушоглу назвал немецкую прессу несвободной
Министр ИД Турции Чавушоглу назвал немецкую прессу несвободной. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал во время интервью, данного им телеканалу TRT, говоря об участии армян в российском медиа-пространстве.
«В Германии нет свободной прессы. Если она свободная, то как это получается, что разнонаправленные СМИ с разными политическими взглядами размещают анти-эрдогановские заголовки?»,- сказал он, посчитав анти-эрдогановские заголовки признаком несвободы немецкой прессы. Чавушоглу сказал, что в Германии все систематизировано, и принятие резолюции о Геноциде армян в Бундестаге также составляет часть этой системы.
Он также заявил, что российские медиа находятся в руках группы армян, которые занимают в ней ключевые позиции. «Они (армяне –ред.) хотят отравить русский народ, настраивая его против турецкого народа, однако, видимо, им это не особенно удается»,- сказал министр ИД Турции Чавушоглу.