Թուրքիան Մերկելին վախեցրել է 3 միլիոն ընտրողի ձայնով. Յըլդըրըմի համար Ցեղասպանությունը «սովորական իրադարձություն» է
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քաղաքական շրջանակները չեն դադարում հայտարարություններ անել Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քվեարկության առնչությամբ: Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից հետո թեմային անդրադարձել է նոր վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, արտասահմանյան առաջին` Հյուսիսային Կիպրոս կատարելիք այցից առաջ Յըլդըրըմը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Բունդեսթագում տեղի ունենալիք քվեարկությունն «անհեթեթություն է»:
«1915 թվականին Առաջին աշխարհամարտի պայմաններում տեղի ունեցածը ցանկացած երկրում տեղի ունեցած սովորական իրադարձություններից մեկն է»,- ասել է վարչապետը:
Նա կրկին առաջ է տարել թուրքական պաշտոնական թեզն այն մասին, թե «խնդիրը պետք է քննարկեն պատմաբանները, մինչդեռ հարցը քաղաքականացվել է»: Յըլդըրըմը նշել է, որ Բունդեսթագի քվարկությունը կարող է վնասել Գերմանիայի հետ հարաբերություններին: «Մեր նախագահը զանգահարել է Մերկելին և նրան փոխանցել մեր անհանգստությունն ու մտահոգությունները: Երբ Մերկելն ինձ զանգահարել էր և շնորհավորում էր վարչապետ նշանակվելուս կապակցությամբ, ես նրան փոխանցեցի բոլոր մանրամասները: Ես նրան ասացի, որ Գերմանիայում բնակվող երեք միլիոն թուրքերը Գերմանիան ու Թուրքիան միավորող ամենաուժեղ կապն են: Հուսով եմ, որ Գերմանիայում որոշումներ կայացնողներն ականջները չեն փակի երեք միլիոն ընտրողի ձայնին: Մենք չենք ցանկանում, որ նման որոշում ընդունվի: Իսկ եթե ընդունվի էլ, ոչինչ չի լինի: Մեզ համար դա դատարկ բան է»,- ասել է Յըլդըրըմը:
Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի նախագիծը կքննարկվի հունիսի 2-ին:
Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ 2015թ. ապրիլի 20-ին` ԳերմանիայիԴաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Իսկ Գերմանիայի Դաշնության նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայանացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել: 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում քննարկման դրվեց 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձև: Նիստը բացեց Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը, ով 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական դեպքերն անվանեց ցեղասպանություն: Նիստի ընթացքում տարբեր կուսակցական խմբակցությունների ղեկավարներ ևս հայանպաստ հայտարարություններ արեցին՝ ընդունելով կատարվածը:Սակայն բանաձևի քվերակությունը հետաձգվեց անորոշ ժամանակով:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Turkish political circles continue to make statements over the adoption of the Armenian Genocide resolution which is going to be held in the German Bundestag on June 2. This time new Turkish Prime Minister Binali Yildirim issued a statement over this issue, “Armenpress” reports, “Agos” informs.
Yildirim made his first visit abroad to the North Cyprus, and prior to his visit he said to journalists “this voting in Bundestag is nonsense”.
“It is a common incident that happened in every country and it happened in 1915 in Turkey, under the conditions of World War I”, the Prime Minister said.
“We have nothing to hide about this issue and we say that everything should be investigated by historians. This shouldn't be used as a political instrument”, Yildirim stated.
He said Bundestag voting can harm the relations with Germany. “Our president called Merkel and expressed our concerns and disquiet. Merkel also called me after I took the chair. I said to her that 3 million Turks living in Germany is the strongest link between Germany and Turkey. I hope that German decision makers won't ignore the will of 3 millions voters. We don't want this resolution to be passed. However, what happens if it passes? Nothing. Similar resolutions had been passed in different countries. We deem it null, but it shouldn't be passed anyway”, Yildirim stated.
The draft resolution of the Armenian Genocide will be discussed in the German Bundestag on June 2.
In 2005, Germany's parliament adopted a resolution recognizing the Armenian massacres, deportations and ethnic cleanings.However, in the Bundestag’s decision, the term Armenian Genocide was avoided, and instead "massacres of Armenians" was used.
In March of 2015, the President of the German Parliament Norbert Lammert said: "what happened in the Ottoman Empire during the First World War in front of the whole world, was genocide. And it was not the last genocide of the 20th century”. During the session the leaders of various party fractions also came with their pro-Armenian statements admitting what had happened. However, the discussion of the resolution indefinitely postponed.
The heated discussion of the Armenian Genocide on February 25 at Bundestag did not terminate with voting in 2016.