Իսրայելի վարչապետը հայտնել է Թուրքիայի հետ հաշտեցմանը մոտ լինելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթենյահուն ԱՄՆ-ից կոնգրեսականների մի պատվիրակության ընդունելության ժամանակ հայտարարել է, որ իրենք շատ մոտ են Թուրքիայի հետ հաշտեցմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Haaretz պարբերականը:
Իսրայելի վարչապտը, սակայն, նշել է, որ պետք չէ ակնկալել, թե հարաբերությունները կվերադառնան 10 տարի առաջվա մակարդակին, սակայն դրանց կարգավորումը դրականորեն կնպաստի երկու կողմերի շահերին:
Իսրայելցի բարձրաստիճան մի պաշտոնյա Haaretz-ին հայտնել է, որ Թուրքիայի հետ բանակցություններում միակ խոչընդոտն այն է, որ իսրայելական կողմը պահանջում է թուրքական կողմից փակել Ստամբուլում «Համաս»-ի ներկայացուցչությունը: Այս հարցի շուրջ է, որ կողմերը չեն կարողանում համաձայնության գալ:

Reconciliation Agreement with Turkey Is Very Close, says Netanyahu
YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. In a meeting with visiting U.S lawmakers, Israeli PM Netanyahu expressed high optimism over normalization of ties with former close ally Turkey, sources say; crucial meeting between negotiating teams expected to be held in Europe next week, reports Haaretz.
However Netanyahu said the previous level of relations, which were present 10 years ago, should not be expected, nevertheless the normalization of ties will contribute to both sides.
A top Israeli official told Haaretz the only obstacle in the negotiations with Turkey is the fact that Israel demands Turkey to shut down the representation of Hamas in Istanbul.