Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 20-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին, ով Հայաստան է ժամանել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է ՌԴ կառավարության ղեկավարին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի երևանյան նիստի շրջանակներում և հույս հայտնել, որ այն կնշանավորվի իր արդյունավետությամբ:
«Անցած անգամ Ձեր պաշտոնական այցի ժամանակ մենք քննարկեցինք մեր օրակարգի առավել արդիական և զգայուն հարցերը: Կարծում եմ, որ այսօր մենք կշարունակենք այդ զրույցը, քանի որ այն ժամանակ, իրոք, բարդ ժամանակաշրջան էր մեր տարածաշրջանի համար, որը ստեղծվել էր Ադրբեջանի կողմից 1994-95թթ. պայմանագրերի կոպտագույն խախտումների պատճառով:
Բառացիորեն մի քանի օր առաջ ես վերադարձել եմ Վիեննայից, որտեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ մենք քննարկեցինք ստեղծված իրավիճակը և այդ իրավիճակից դուրս գալու ուղիները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զինադադարի ռեժիմի խախտումների մշտադիտարկում անցկացնելու և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ներդնելու վերաբերյալ: Մենք, իհարկե, մեր կողմից կանենք ամեն ինչ, որպեսզի այդ խախտումները չլինեն, և հուսով եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարները հետևողականորեն կիրականացնեն այն որոշումները, որոնք մենք համատեղ ընդունել ենք: Բարով եք եկել, ես ուրախ եմ, Դմիտրի Անատոլիի մեր հանդիպման համար»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՌԴ կառավարության նախագահը նշելով, որ ուրախ է ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպման նոր հնարավորության համար, ընդգծել է, որ այն, ըստ էության, արդեն երկրորդն է մեկ ամսվա ընթացքում, և դա, ըստ նրա, շատ լավ է, քանի որ բնութագրում է ՀՀ և ՌԴ միջև հարաբերությունների մակարդակը, այն կապերի դաշնակցային բնույթը, որ գոյություն ունեն երկու երկրների, երկու ժողովուրդների միջև: «Անցած անգամ մենք, իսկապես, անցկացրեցինք երկկողմ բանակցություններ, իսկ այսօր տեղի կունենա մեր միության Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված ձևաչափով նիստը: Դիտարկելու ենք տարբեր և առաջին հերթին տնտեսական հարցեր, որոնք օգտակար են բոլոր երկրների համար: Շնորհակալություն կառավարությունների ղեկավարներին Երևանում այս միջոցառումը անցկացնելու հրավերի համար, որովհետև սա առաջին նման միջոցառումն է ձեզ մոտ: Ընդ որում, Եվրասիական հանձնաժողովի ղեկավարը նույնպես ներկայացնում է Հայաստանը, ինչը, այս իմաստով, խորհրդանշական է: Կշփվենք, և գործընկերները կառավարությունից Ձեզ կզեկուցեն արդյունքների մասին: Վստահ եմ, որ կհասնենք այն պայմանավորվածություններին, որոնք անհրաժեշտ են, կրկնում եմ, մեր տնտեսությունները խթանելու համար: Իրոք, իմ անցած այցը կայացավ շատ դժվար իրավիճակի պայմաններում: Միանգամից ուզում եմ ասել, որ մենք Ռուսաստանում, այնուամենայնիվ, շատ լարված հետևում էինք իրադարձությունների զարգացմանը, ուժերի ներածին չափով օգնում էինք ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար:
Կարևոր է, որ ձեռքբերված զինադադարի ռեժիմը պահպանվի: Այս համատեքստում մենք, իհարկե, լիովին ողջունում ենք Ձեր հանդիպումը Ադրբեջանի Նախագահի հետ, որը տեղի ունեցավ Վիեննայում, ինչպես նաև Մինսկի խմբի շրջանակներում ջանքերը, որոնք նախաձեռնվում են երկխոսությունը պահպանելու, շփումը շարունակելու և ապագայում նման բնույթի միջադեպեր թույլ չտալու համար՝ հաշվի առնելով այն պայմանավորվածությունների պահպանումը, որոնք պատմականորեն ձեռք են բերվել 1994-95թթ. և, իհարկե, տարածաշրջանում ավելի ամուր խաղաղության ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորման ուղղությամբ առաջ շարժվելու: Կարող եք չկասկածել՝ Ռուսաստանը միշտ օգնել է և օգնելու է այս դժվար հակամարտության կարգավորման հարցում: Իսկ մենք Ձեզ հետ միասին այժմ կքննարկենք դրա հետ կապված բոլոր հարցերը»,-ասել է ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևը:

Sargsyan receives Medvedev
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received Russian Prime Minister Dmitry Medvedev on May 20, who is currently in Yerevan to participate in the regular meeting of the Eurasian Intergovernmental Council.
The President welcomed Medvedev and expressed hope the session of the Eurasian Intergovernmental Council will be marked by its effectiveness.
“During your last official visit we discussed the more urgent and delicate issues of our agenda. I think we will continue that conversation today, because that period was really a difficult one for our region, which was created by gross violations of the 1994-95 agreements by Azerbaijan.
Literally a few days ago I returned from Vienna, where we, along with the Foreign Ministers of the OSCE Minsk Group co-chairing countries discussed the situation and ways of coming out of it. An agreement has been reached on conducting monitoring and installing ceasefire violation investigative mechanisms. We, Of course, will do everything from our side for these violations to be excluded, and I hope the OSCE MG co-chairing countries’ FMs will consistently implement the decisions which we had jointly made. You are welcome, I am happy to meet you Mr. Medvedev”, Serzh Sargsyan said.
Medvedev said he is happy for the opportunity to meet President Sargsyan and stressed that this is already their 2nd meeting in a month, which is very good, as it characterizes the level of relations between Russia and Armenia, the allied nature of relations which exist between the two countries and the two peoples.
“Last time, we really held bilateral negotiations, and today the sessions of the Eurasian Intergovernmental Council will take place. We will discuss various issues, first and foremost economical, which are beneficial for all countries. I appreciate the invitation of the heads of governments to hold this event in Yerevan, as this event is first of its kind here.
Also, the head of the Eurasian Commission is also presenting Armenia, which in this context is symbolic. We will talk, and the colleagues from the government will report the results to you. I am sure we will reach agreements which are necessary, I repeat, for promoting our economies. Indeed, my previous visit took place during a difficult situation. I want to say that we in Russia, nevertheless, were following the developments strenuously, helped as much as possible for the situation to normalize.
It is important for the ceasefire regime to be maintained. In this context, we of course fully welcome your meeting with the Azerbaijani President, which took place in Vienna, as well as the efforts within the framework of the Minsk Group, which are aimed at maintaining dialogue, continuing talks and preventing this kind of incidents in the future, taking into account the maintenance of those agreements, which were historically reached in 1994-95, and of course for more strengthened regional peace and moving forward the final settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
You can be certain that Russia always assisted and will continue assisting the settlement issue of this difficult conflict. And now we will discuss all issues regarding this”, Medvedev said.