Յուրի Խաչատուրովը մասնակցել է ԳՇ պետերի մակարդակով ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մայիսի 18-ին մասնակցել է գլխավոր շտաբերի պետերի մակարդակով Հուսիսատլանտյան դաշինքի ռազմական կոմիտեի հանդիպմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում անցկացվել է երկու նիստ` Աֆղանստանում «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը, ինչպես նաև «Փոխգործունակության հարթակ» նախաձեռնությանը ներգրավված պետությունների ձևաչափերով:
«Վճռական աջակցություն» ձևաչափով նիստը նվիրված էր Աֆղանստանում կոալիցիոն երկրների ռազմական հանձնառությունների շուրջ կարծիքների փոխանակմանը և պլանավորման ուղենիշների համաձայնեցմանը:
«Փոխգործունակության հարթակ» ձևաչափով նիստի ժամանակ քննարկվեցին ՆԱՏՕ-ի և գործընկեր պետությունների միջև օպերատիվ համատեղելիության զարգացմանը և միջազգային կայունության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:

Chief of General Staff of Armenian Armed Forces attends meeting of NATO military committee
YEREVAN, MAY 18, ARMENPRESS. The delegation headed by the Chief of General Staff of Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov attended the meeting of NATO military committee on the level of Chiefs of General Staffs in Brussels, NATO Headquarters, on May 18.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian Defense Ministry, two sessions were held during the meeting, on the formats of participant states in ResoluteSupportMission in Afghanistan and PartnershipInteroperabilityInitiative.
The session on ResoluteSupportMission was about exchange of ideas about military commitments of states included in the coalition in Afghanistan, as well as coordination of guidelines.
During the session on the format of PartnershipInteroperabilityInitiative, issues referring to development of operational compatibility and strengthening international stability were discussed.