Հայ դատի հանձնախումբը Գարո Փայլանի անվտանգության հարցով դիմել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասին կոչ է արել հրապարակայնորեն բարձրաձայնել Միացյալ Նահանգների մտահոգությունը թուրքական մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի անվտանգության հարցով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից:
Վերջին օրերին Թուրքիայի մեջլիսում և սահմանադրական հանձնաժողովում Փայլանը ենթարկվել է ֆիզիկական բռնությունների ու սպառնալիքի, որն ինքը` պատգամավորը որակել է որպես «Լինչի դատաստան տեսնելու փորձ»:
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ղեկավար Արամ Համփարյանը դեսպան Ջոն Բասին ուղղված նամակում հիշեցրել է, որ տարիներ առաջ էլ ԱՄՆ ղեկավարությունը որևէ մտահոգություն չհայտնեց Հրանտ Դինքի անվտանգության հետ կապված, թեպետ իրենք բազմիցս բարձրացրել էին այդ հարցը:
«Այս ցավալի փորձառությունը նկատի ունենալով` այժմ ժամանակն է, որ մեր կառավարությունը հրատապ կերպով և հրապարակայնորեն իր մտահոգությունը հայտնի Գարո Փայլանի անվտանգության հարցով, ինչպես նաև դատապարտի Թուրքիայի կառավարության ներսում և դրանից դուրս գտնվող բոլոր նրանց, ովքեր ատելություն են սերմանում խիզախ քաղաքացիական առաջնորդի դեմ, ով խոսում է շիտակ և ազնիվ կերպով մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության, բազմազանության և ցեղասպանության հարցերով»,- նշվում է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին ուղղված նամակում:

ANCA calls on US Ambassador to Turkey to condemn attacks on Garo Paylan
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS.The Armenian National Committee of America (ANCA) has called upon US Ambassador to Turkey John Bass to publicly voice official US concern regarding the safety of Garo Paylan, an ethnic Armenian elected to the Turkish Parliament, who has faced growing threats and acts of violence in response to his expression of views on democracy, human rights, and genocide, ANCA told “Armenpress”.
In recent days, Paylan has been threatened and physically assaulted within the Turkish Parliament and the Constitution Commission.
Paylan called the most recent attacks which took place during the May 2nd Turkish Parliament Constitution Commission hearing a “pre-meditated lynch attempt.” In the May 3rd letter to Ambassador Bass, Executive Director Aram Hamparian recalled that, despite ANCA appeals, the US government failed to voice any public concern for the safety of Hrant Dink, who was assassinated in early 2007 following a campaign of political prosecution and official state persecution.
“In light of this tragic experience, now is clearly the time for our government to urgently and publicly voice concern for the safety of Garo Paylan, and to also condemn those - both inside and outside of the Turkish government - who are inciting hatred against this courageous civic leader for simply speaking honestly and openly about issues of human rights, tolerance, diversity, and genocide” the ANCA letter says.