Հայ դատի հանձնախումբը Գարո Փայլանի անվտանգության հարցով դիմել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասին կոչ է արել հրապարակայնորեն բարձրաձայնել Միացյալ Նահանգների մտահոգությունը թուրքական մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի անվտանգության հարցով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից:
Վերջին օրերին Թուրքիայի մեջլիսում և սահմանադրական հանձնաժողովում Փայլանը ենթարկվել է ֆիզիկական բռնությունների ու սպառնալիքի, որն ինքը` պատգամավորը որակել է որպես «Լինչի դատաստան տեսնելու փորձ»:
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ղեկավար Արամ Համփարյանը դեսպան Ջոն Բասին ուղղված նամակում հիշեցրել է, որ տարիներ առաջ էլ ԱՄՆ ղեկավարությունը որևէ մտահոգություն չհայտնեց Հրանտ Դինքի անվտանգության հետ կապված, թեպետ իրենք բազմիցս բարձրացրել էին այդ հարցը:
«Այս ցավալի փորձառությունը նկատի ունենալով` այժմ ժամանակն է, որ մեր կառավարությունը հրատապ կերպով և հրապարակայնորեն իր մտահոգությունը հայտնի Գարո Փայլանի անվտանգության հարցով, ինչպես նաև դատապարտի Թուրքիայի կառավարության ներսում և դրանից դուրս գտնվող բոլոր նրանց, ովքեր ատելություն են սերմանում խիզախ քաղաքացիական առաջնորդի դեմ, ով խոսում է շիտակ և ազնիվ կերպով մարդու իրավունքների, հանդուրժողականության, բազմազանության և ցեղասպանության հարցերով»,- նշվում է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանին ուղղված նամակում:

По вопросу безопасности Гаро Пайлана комитет Айдата обратился к посольству США в Турции
По вопросу безопасности Гаро Пайлана комитет Айдата обратился к посольству США в Турции, призвав посла Джона Басса публично выразить озабоченность США безопасностью депутата турецкого Меджлиса. Об этом «Арменпресс» сообщили в комитете Айдата.
За последние дни Гаро Пайлан подвергся физическому насилию в Меджлисе и в конституционной комиссии турецкого парламента, ему угрожали; сам Гаро Пайлан охарактеризовал это как «попытку суда Линча».
Руководитель комитета Айдата США Арам Амбарян напомнил в письме, адресованном послу США в Турции Джону Бассу о том, что годами раньше власти США никак не прореагировали в вопросе обеспечения безопасности Гранта Динка, хотя и они неоднократно поднимали этот вопрос.
«Учитывая этот печальный опыт, наступило время, чтобы наше правительство срочно и публично выразило озабоченность США безопасностью депутата турецкого Меджлиса Гаро Пайлана, а также осудило всех тех, кто внутри Турции и за ее пределами возбуждают ненависть к храброму политическому деятелю, который открыто говорит о правах человека, толерантности, многообразии и вопросах геноцида»,- сказано в письме, адресованном послу США в Турции Джону Бассу.