Հիսթերիայի մեջ հայտնված Ադրբեջանի օմբուդսմենը պահանջել է ՕԵԻ-ի կայքից հանել ԼՂՀ-ի մասին ճշմարտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օմբուդսմենի եվրոպական ինստիտուտի (ՕԵԻ) կայքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի կապակցությամբ Բաքվին դատապարտող հայտարարության հրապարակումը հիսթերիա է հասցրել Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովային:
Օմբուդսմենի եվրոպական ինստիտուտը 2016 թվականի ապրիլի 11-ին հայտարարել էր, որ «դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղում քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումը եւ քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակումները»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Սուլեյմանովան այդ առնչությամբ բողոքի նամակ է հղել ՕԵԻ-ի ղեկավար Յոզեֆ Զիգլեին` «պահանջելով» կայքից հանել Ադրբեջանին դատապարող հայտարարությունը:
Պաշտոնական Բաքվին կատաղեցրել է այն, որ ԼՂՀ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանը ՕԵԻ-ի պաշտոնական կայքում «Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության եւ զինծառայողների դեմ Ադրբեջանի զինված ուժերի 2016 թվականի ապրիլի 2-5-ին իրականացրած վայրագությունների մասին» վերնագրով բազմաթիվ փաստերով տեղեկատվություն է տեղադրել: Ադրբեջանում խիստ անհանգստացած են, որ միջազգային հանրությունը տեղեկանում է հայ ժողովրդի դեմ իրենց հերթական բարբարոսությունների մասին:

Azerbaijan’s Ombudsman hysterical about truth of NKR in EOI website
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. The statement published in the website of the European Ombudsman Institute(EOI)about the large-scale aggression of Azerbaijan against Nagorno Karabakh Republic has caused Azerbaijan’s Ombudsman Elmira Suleymanova hysteria.
The OEI had announced on April 11, 2016 that “it condemns the violation of rights of the people of Nagorno Karabakh and attacks on civilian facilities”.
“Armenpress” reports, citing Azerbaijani press, Suleymanova has sent a complaint letter to head of OEI JosefSiegele, “demanding” to remove the statement condemning Azerbaijan from the website.
Official Baku is enraged that the Ombudsman of NKR has published in the website of EOI a report with many facts of Azerbaijani atrocities in Nagorno Karabakh. Azerbaijanis are strictly worried that the international community starts to get informed about their regular atrocities against the Armenian people.