Մեծ Բրիտանիայի ամենահարուստ բնակիչներն առաջին անգամ դարձել են Ռուբեն եղբայրները՝ 18,8 մլրդ դոլար կարողությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի ամենահարուստ բնակիչներն առաջին անգամ դարձել են Դեւիդ եւ Սայմոն Ռուբեն եղբայրները, որոնց կարողությունը գնահատվում Է 13,1 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ (18,8 մլրդ դոլար): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Sunday Times թերթը, որը հրապարակել Է Միացյալ Թագավորության՝ առավել ունեվոր ռեզիդենտների ցուցակը:
Ծագումով հնդիկ Ռուբեն եղբայրների բիզնեսի հիմնական ուղղություններն են՝ անշարժ գույքի շուկայի գործարքները, մասնավոր կապիտալ ներդրումները եւ մասնակցությունը վենչուրային կապիտալին: Ամբողջովին կամ մասնակիորեն նրանց են պատկանում Թեմզա գետի ափին գտնվող Millbank Tower երկնաքերը, Լոնդոնի Սլոուն-սթրիթ առեւտրական փողոցի կրպակները, Լոնդոն-Օքսֆորդ օդանավակայանը, Travelodge հյուրանոցային ցանցը, Metro Bank-ը եւ շահութաբեր բազմաթիվ այլ օբյեկտներ:
13,0 մլրդ ֆունտ ստեռլինգով (18,7 մլրդ դոլար) ցուցակի երկրորդ տեղում նույնպես եղբայրներ եւ նույնպես Հնդկաստանից սերված Շրի եւ Հոփի Ինդույներն են, որոնք զբաղվում են անշարժ գույքի գործարքներով, բանկային ու ռեստորանային բիզնեսով եւ լայն սպառման ապրանքների առեւտրով:
Ցուցակի երրորդ հորիզոնականում ԽՍՀՄ-ում ծնված ամերիկացի գործարար Լեոնարդ Բլավատնիկն Է, որը եղել Է անցյալ տարվա ցուցակի առաջատարը: Նրան պատկանող Access Industries ընկերությունը միավորում Է բնական ռեսուրսների, անշարժ գույքի, ԶԼՄ-ների եւ երաժշտական արտադրության բնագավառների ակտիվներ: Նրա կարողությունը թերթը գնահատում Է 11,6 մլրդ ֆունտ (16,68 մլրդ դոլար):
Ակտիվների արժեքի ամենախոշոր աճը վերջին տարվա ընթացքում դիտվել Է ցուցակի հաղթողների՝ Ռուբեն եղբայրների մոտ: Նրանց կարողությունն աճել Է 3,4 մլրդ ֆունտով (4,9 մլրդ դոլար): Իսկ ամենախոշոր անկումն արձանագրել Է նավթագազային բիզնեսով զբաղվող Պերրոդո ֆրանսիացի ընտանիքը, որը կորցրել Է 2,45 մլրդ ֆունտ (3,52 մլրդ դոլար):
Իսկ վերջին ութ տարվա ընթացքում ամենախոշոր կորուստները կրել Է պողպատաձուլության հնդիկ մագնատ Լաքշմի Միթալը, որն աշխարհում ամենախոշոր ArcelorMittal պողպատաձուլական ընկերության սեփականատերն Է: 2008 թվականին նա բարեկեցության ամենաբարձր՝ 27,7 մլրդ ֆունտի (39,8 մլրդ դոլար) նշագծին Էր հասել The Sunday Times թերթի «ռիչ-թերթիկի» գոյության ողջ պատմության ընթացքում, բայց մետալուրգիական արդյունաբերության ճգնաժամի ֆոնին նրա ակտիվներն այսօրվա դրությամբ գնահատվում են միայն 7,12 մլրդ ֆունտ (10,2 մլրդ դոլար), ինչը նրան դուրս Է մղել թագավորության ամենահարուստ բնակիչների տասնյակից:
Ցուցակի համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիայի ամենահարուստ մարզիկը դարձել Է «Ֆուրմուլա-1» դասի ավտոմրցարշավների աշխարհի չեմպիոն Լյուիս Հեմիլթոնը՝ 106 մլն ֆունտ (152 մլն դոլար) կարողությամբ, իսկ ամենամեծ կարողություն ունեցող բրիտանացի երաժիշտը՝ նախկին բիթլ Փոլ Մաքքարթնին՝ 760 մլն ֆունտ (1 մլրդ 93 մլն դոլար) կարողությամբ: Երգչուհի Ադելն այս տարի հարստացել Է միանգամից 35 մլն ֆունտով (50 մլն դոլար) եւ, կարողությունն ավելացնելով մինչեւ 85 մլն ֆունտ (122 մլն դոլար), ամենահարուստ կինն Է դարձել Է Մեծ Բրիտանիայի երաժշտական ինդուստրիայի ողջ պատմության ընթացքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Самыми богатыми жителями Великобритании впервые стали братья Рубены с $18,8 млрд
Самыми богатыми жителями Великобритании впервые стали братья Дэвид и Саймон Рубены, чье состояние оценивается в 13,1 млрд фунтов стерлингов ($18,8 млрд). Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом в воскресенье сообщила газета The Sunday Times, опубликовавшая традиционный список наиболее состоятельных резидентов Соединенного Королевства.
Основными направлениями бизнеса братьев Рубенов являются сделки на рынке недвижимости, частные капиталовложения и участие в венчурном капитале. Полностью или частично им принадлежат небоскреб Millbank Tower на набережной Темзы, бутики на лондонской торговой улице Слоун-стрит, аэропорт Лондон-Оксфорд, сеть отелей Travelodge, Metro Bank и многие другие прибыльные объекты.
На втором месте в списке с 13,0 млрд фунтов ($18,7 млрд) - тоже братья и тоже выходцы из Индии Шри и Гопи Индуйя , занимающиеся сделками с недвижимостью, банковским и ресторанным бизнесом и торговлей товарами широкого потребления.
Третий в перечне - родившийся в СССР американский бизнесмен Леонард Блаватник, который был лидером прошлогоднего списка. Принадлежащая ему компания Access Industriesобъединяет активы в сферах природных ресурсов, недвижимости, СМИ и музыкального производства. Его состояние газета оценивает в 11,6 млрд фунтов ($16,68 млрд).
Самый крупный рост стоимости активов за последний год наблюдался у победителей списка, братьев Рубенов. Их состояние выросло на 3,4 млрд фунтов ($4,9 млрд). А самое крупное падение - у занимающейся нефтегазовым бизнесом французской семьи Перродо, потерявшей 2,45 млрд фунтов ($3,52 млрд).
Самые же большие потери из расчета за последние 8 лет понес индийский сталелитейный магнат Лакшми Миттал - владелец крупнейшей в мире сталелитейной компании ArcelorMittal. В 2008 году он достиг наивысшей отметки благосостояния за всю историю существования "рич-листа" газеты The Sunday Times - 27,7 млрд фунтов ($39,8 млрд), но на фоне кризиса в металлургической индустрии его активы оцениваются сегодня лишь в 7,12 млрд фунтов ($10,2 млрд), что вывело его за пределы десятки самых богатых жителей королевства (11-е место).
Согласно списку, самым богатым спортсменом стал чемпион мира в автогонках класса "Формула-1" Льюис Хэмилтон со 106 млн фунтов ($152 млн), а самым состоятельным британским музыкантом - экс-битл Пол Маккартни с 760 млн фунтов ($1 млрд 93 млн). Певица Адель разбогатела в этом году сразу на 35 млн фунтов ($50 млн) и,увеличив состояние до 85 млн ($122 млн), стала самой богатой женщиной во всей истории британской музыкальной индустрии.