Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությանը Ուրուգվայի հայերը շեշտադրել են նաև Արցախի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի հայ համայնքը ապրիլի 22-ին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի կապակցությամբ ցույց է անցկացրել մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով prensaarmenia.com.ar կայքը, հանրահավաքի ընթացքում կոչեր են հնչել նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
«Մեր պայքարը ժխտողականության և ներկա ստերի դեմ է: Դրանք ուղղակի անցյալի հարցեր չեն: Պետք է դադարել Հայոց ցեղասպանությունն ընկալել որպես հեռավոր անցյալի մի երևույթ կամ մի փաստ, որն ուղղակի պետք է հիշել արցունքներով: Այդ ճանապարհը տանում է միայն մոռացության: Եթե պատմությունները չեն վերապատմվում, դրանք մոռացվում են: Լռությունը ցեղասպանության հաղթանակն է»,- տարբեր ելույթներում նշում էին Ուրուգվայի հայ երիտասարդները:
Հանրահավաքից հետո հարյուրավոր հայ երիտասարդները երթով անցան Ուրուգվայի մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցներով՝ Անկախության հրապարակից դեպի Մոնտեվիդեոյի քաղաքապետարան:
Քաղաքապետարանի առջև հնչած ելույթներում նաև շեշտադրվել է Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ Ադրբեջանի ձեռնարկած վերջին ագրեսիայի հարցը: Ուրուգվայի հայերը դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և իրենց համերաշխությունը հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, որը ձգտում է հասնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ ինքնորոշման իրավունքի հիմքով:
«Միժամանակ մենք դատապարտում ենք Թուրքիայի կառավարության, Էրդողանի ամոթալի աջակցությունն Ադրբեջանին, որը համարում ենք 101 տարի առաջ սկսված Օսմանյան կայսրության քաղաքականության շարունակությունը»,- նշել են ցույցի մասնակիցները:

Armenians of Uruguay launch the 101 anniversary of Armenian Genocide events with an emphasis on Nagorno Karabakh issue
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Armenian community of Uruguay held a protest on the occasion of the 101th anniversary of the Armenian Genocide in capital Montevideo on April 22, “Armenpress” reports citing prensaarmenia.com.ar website. During the rally calls were voiced on Nagorno Karabakh issue.
"Our struggle is the struggle against the denial and the current lie. They are not things of the past. We have to stop perceiving the Armenian Genocide as something distant, as a fact that only remember tearfully. That way only leads to oblivion.If the stories arenot counted, they die. Silence is the triumph of genocide", Armenian youth from Uruguay stated in their speech.
After the rally hundreds of Armenian youth went along the main avenue of the city, from Independence Square to the esplanade of the Municipality of Montevideo.
The protestors of the rally raised the issue of Azerbaijani recent aggression against the Nagorno Karabakh. Armenians of Uruguay condemned Azerbaijani actions and expressed their solidarity to Nagorno Karabakh people who strives to reach the peaceful resolution of the conflict based on the right to self-determination.
“At the same time, we condemn the shameful support that the current Turkish government Erdogan gives to Azerbaijan, in what we consider the continuation of what the Ottoman Empire began 101 years ago”, the protest participants stated.