ԼՂ հակամարտության մասին Թուրքիայի իշխանությունների հայտարարությունները պատերազմի կոչ են. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Լառնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների վերջին հայտարարությունները համարում է բացարձակապես անընդունելի:«Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի ղեկավարության կողմից հնչեցրած հայտարարությունները բացարձակապես ընդունելի չեն մեկ շատ հստակ պատճառով, քանի որ դրանք ոչ թե խաղաղության կոչեր են, այլ պատերազմի»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարարը Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Լավրովը հավելեց, որ պաշտոնական Անկարայի հայտարարությունները հակամարտությունը ռազմական ուժով լուծելու կոչեր էին, ինչը արմատապես հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև ողջ միջազգային հանրության դիրքորոշմանը:«Մենք, ցավոք սրտի, արդեն համակերպվել ենք Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների նմանատիպ երևակայություններին»,-ավելացրեց պաշտոնյան:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով ապրիլի 21-22-ը ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պաշտոնական այցով Հայաստանում է: Նրան կընդունի Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Պաշտոնական այցելության շրջանակներում Սերգեյ Լավրովն արդեն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Lavrov: Turkish leadership announcements on NKR conflict are calls for war
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Russian FM Lavrov considers the recent announcements of the Turkish leadership on the NKR conflict absolutely unacceptable. “ I think that the announcements of the Turkish leadership are absolutely unacceptable for one particular reason, that is they are not calls for peace, but calls for war”, “Armenpress” reports Lavrov saying at a press conference.
Lavrov added that the announcements of the official Ankara were urges to solve the conflict by military means, which fundamentally contradict the position of OSCE Minsk Group Co-chairs and the entire international community. “Unfortunately we are already used to similar imaginations of the current Turkish leadership”, he said.
Lavrov is on an official visit in Armenia at the invitation of Nalbandian. Serzh Sargsyan is scheduled to receive him. Within the framework of the official visit, Lavrov paid tribute to the victims of the Armenian Genocide in Tsitsernakaberd Memorial Complex.