Քաղաքագետը Լավրովի երևանյան առաջիկա այցից լուրջ ակնկալիքներ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման առումով լուրջ ակնկալիքներ չունի Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի` Երևան կատարելիք այցից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում քաղաքագետն ընդգծեց, որ սպասել, որ Լավրովի այցից հետո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում լուրջ տեղաշարժեր կլինեն, տեղին չէ: «Մենք տեսնում ենք, որ քաղաքական գործընթացները բավական բազմաբովանդակ են, և տարբեր հարթակներում այս պահին քննարկվում են հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը վերաբերող խնդիրներ: Ակնհայտ է, որ ամեն ինչ այդքան արագ և շուտ չի լուծվելու, հետևաբար լուրջ ակնկալիքներ Լավրովի այցից պետք չէ ունենալ»,- ասաց քաղաքագետը:
Որոշակի հստակեցման կարիք կա հայ-ռուսական հարաբերություններում: «Կարծում եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում էլ հստակեցման խնդիր կա: Հայաստանն ակնկալում է Ռուսաստանի հստակ դիրքորոշումը Ադրբեջանի գործողությունների նկատմամբ: Սակայն սրանք խորհրդակցություններ են, որոնք հետագայում, իհարկե կարող են դրական դերակատարում ունենալ ընդհանրապես հիմնահարցի կարգավորման վրա, բայց հիմա այդ ամենը նախապատրաստական փուլում է, և լուրջ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ»,- մանրամասնեց Մելիք-Շահնազարյանը:
Անդրադառնալով ռուսական լրատամիջոցներում վերջին օրերին ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման մասին հրապարակումներին, որոնցում խոսք է գնում ինտենսիվ բանակցային փուլի վերսկսման մասին, որոնց առանցքում լինելու է որոշ տարածքներ զիջելու հարցը՝ քաղաքագետը կարծիք հայտնեց, որ այդ հրապարակումները իրականության հետ կապ չունեն: «Ես կարծում եմ, որ այդ հրապարակումները չեն արտահայտում իրականությունը: Ակնհայտ է, որ այս պահին տեղեկատվական պայքարի գործընթաց է ընթանում և, բացի դրանից, հակամարտությունը թեմա է, որը հետաքրքիր է դրսի համար, և լրատվամիջոցները փորձում են այստեղ որոշակի բանիմաց աղբյուրի դերում հանդես գալ: Ակնհայտ է, որ այս պահին բանակցություններ չկան և նաև պարզ է, որ հայկական կողմը չի կարող չփոխել իր դիրքորոշումը Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններից հետո: Ես կարծում եմ, որ տարածքներ զիջելու մասին խոսակցություններ իրականում գոյություն չունեն և չեն էլ կարող գոյություն ունենալ, որովհետև ակնհայտ է, որ բանակցային գործընթացում իրավիճակ է փոխվել»,- հավելեց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Ավարտելով խոսքը՝ քաղաքագետը նկատեց՝ Եթե նախկինում Հայաստանը պատրաստ էր գնալ որոշակի փոխզիջումների հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար, ապա Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին գործողություններից հետո հայկական կողմի դիրքորոշումը կհամապատասխանեցվի ստեղծված իրավիճակին:

Political scientist: No serious expectations from Lavrov’s upcoming visit to Yerevan
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. Political scientist Hrant Melik-Shanazaryan stated that he does not expect any serious changes over the issue of Nagorno Karabakh conflict from the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s upcoming visit to Yerevan. In an interview with “Armenpress”, the political scientist stated that to wait for serious changes in Nagorno Karabakh conflict settlement after Lavrov’s visit is not correct. “We see that political processes are multifaceted, and at this moment issues related to the Armenian-Azerbaijani conflict are being discussed at different platforms. It is obvious that the issue will not be solved in the nearest future, therefore, we should not expect any serious changes from Lavrov’s visit to Yerevan”, said the political scientist.
There is a need of some clarification in the Armenian-Russian relations. “I think that Armenian-Russian relations should be clarified. Armenia expects Russia’s clear stance on Azerbaijani actions. These visits are in the form of consultations that can have a positive impact in the conflict settlement in the future, however, currently they are at the preparatory stage, and we should not expect any serious developments in the conflict settlement”, said Melik-Shahnazaryan.
Referring to the Russian media releases which say that intensive negotiation process will be restarted over Nagorno Karabakh conflict settlement that will discuss the issue of yielding some of the territories, he stated that this information does not match with the reality. “I think that information is different from the reality. We see now media war is underway, and moreover, this issue is also a topic of discussion in abroad, that’s why media tries to act as a knowledgeable source. It is obvious that there are no negotiations at this point and also it is clear that the Armenia side will not change its stance after the Azerbaijani military operations. In my opinion, there are no and will not be any talks about the yielding of territories since we see that situation has changed in the negotiation process”, the political analyst added.
At the end Shahnazaryan noted that if previously Armenia was ready to go for some compromises for the peaceful settlement of the conflict, now it will match its stance in accordance of the current situation created as a result of Azerbaijani recent actions.