Ռուսաստանը միգրանտների թվով երրորդ տեղն է գրավում աշխարհում ԱՄՆ-ից եւ Գերմանիայից հետո. ՄՄԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում, ըստ պաշտոնական տվյալների, ապրում Է 11,9 մլն միգրանտ: Այս ցուցանիշով նա երրորդ տեղն Է զբաղեցնում աշխարհում: Ժամանող քաղաքացիների թվաքանակով առաջատարը դարձել Է ԱՄՆ-ը, որտեղ ապրում Է 46,6 մլն միգրանտ, երկրորդ տեղում Գերմանիան Է՝ 12 մլն մարդ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշվում Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) հրապարակած զեկույցում, «2015 թվականին միջազգային միգրանտների թիվը, մարդիկ, որոնք ապրում են պետությունում, որն իրենց ծննդավայրը չԷ, ամենաբարձրն Է եղել աշխարհում երբեւիցե գրանցվածներից՝ 244 միլիոն»: Համեմատության համար նշենք, որ 2013 թվականին աշխարհում եղել Է 232 մլն միգրանտ:
Դրա հետ մեկտեղ բնակչության կառուցվածքում միգրանտների բաժինը հատկապես բարձր Է Պարսից ծոցի մի քանի երկրներում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում (88,4 տոկոս), Քատարում (75,7 տոկոս) եւ Քուվեյթում (73,6 տոկոս):
Զեկույցի համաձայն՝ 2015 թվականը դարձել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո բնակչության ամենախոշոր հարկադիր վերաբնակման տարին. կտրուկ աճել Է փախստականների եւ ներքին վերաբնակների թիվն Աֆրիկայում, Մերձավոր Արեւելքում, Հարավարեւելյան Ասիայում:
Ապաստանի տրամադրման խնդրագրերի թիվը 2014 թվականի եւ 2015-ի առաջին կեսի միջեւ ընկած ժամանակաշրջանում գործնականում կրկնապատկվել Է՝ 558 հազարից հասնելով գրեթե 1 միլիոնի: Ընդ որում՝ Գերմանիան աշխարհում առաջին տեղն Է գրավել ապաստանի տրամադրման խնդրագրերի թվաքանակով՝ 442 հազար 2015 թվականին՝: Ընդամենը Եվրամիությունում անցյալ տարի գրանցվել Է նման ավելի քան 1,2 մլն խնդրագիր, ինչը կրկնակի ավելի Է 2014 թվականի տվյալներից:
ՄՄԿ-ի փորձագետները պարզաբանում են, որ աճը տեղի Է ունեցել նախեւառաջ սիրիացիների, իրաքցիների եւ աֆղանցիների հաշվին: Ապաստանի վերաբերյալ յուրաքանչյուր երրորդ խնդրագիրը վերաբերել Է երեխաներին:
Թվային առումով աշխարհում միգրանտներն ավելի են շատանում, սակայն մոլորակի բնակչության մեջ նրանց բաժինը «գործնականում անփոփոխ Է մնում մի քանի տասնամյակ շարունակ՝ շուրջ 3 տոկոս», նշում Է ՄՄԿ-ն: Կանայք միջին հաշվով կազմում են աշխարհում բոլոր միգրանտների կեսից պակաս մասը, թեեւ Հյուսիսային Ամերիկայում եւ Եվրոպայում այս ցուցանիշները համաշխարհային միջինից բարձր են 3-4 տոկոսով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МОМ: Россия занимает третье место в мире по числу мигрантов после США и Германии
В России, по официальным данным, проживает 11,9 млн мигрантов. По этому показателю она занимает третье место в мире. Лидером по количеству приезжих граждан стали США, где проживают 46,6 млн мигрантов, на втором месте Германия - 12 млн человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как отмечается в опубликованном докладе Международной организации по миграции (МОМ), "в 2015 году число международных мигрантов в мире - людей, живущих в государстве, которое не является их местом рождения, - было самым высоким из когда-либо зарегистрированных - 244 млн человек". Для сравнения, в 2013 году в мире было 232 млн мигрантов.
Вместе с тем, доля мигрантов в структуре населения является особенно высокой в некоторых странах Персидского залива - ОАЭ (88,4%), Катаре(75,7%) и Кувейте (73,6%).
Согласно докладу, 2015 год стал годом самого крупного вынужденного перемещения населения после Второй мировой войны: резко выросло число беженцев и внутренне перемещенных лиц в Африке, на Ближнем Востоке, в Юго-Восточной Азии.
Число просьб о предоставлении убежища между 2014 годом и первой половиной 2015-го практически удвоилось: с 558 тыс. до почти 1 млн. При этом Германия вышла на первое место в мире по количеству просьб об убежище - 442 тысячи за 2015 год. Всего в Евросоюзе таких просьб в прошлом году зарегистрировано более 1,2 млн, что вдвое больше данных 2014 года. Рост, поясняют эксперты МОМ, произошел прежде всего за счет сирийцев, иракцев и афганцев. Каждая третья просьба об убежище касалась детей.
В численном отношении мигрантов в мире становится больше, однако их доля в населении планеты "остается практически постоянной на протяжении нескольких десятилетий - около 3 процентов", указывает МОМ. Женщины составляют в среднем менее половины всех мигрантов в мире, хотя в Северной Америке и Европе эти показатели выше среднемировых на 3-4%.