Միջազգային հանրության համար ԼՂ տարածքում բախումներն անսպասելի էին. գերմանացի փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրության համար Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում բախումներն անսպասելի էին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ամերիկայի ձայն»-ին ասել է գերմանական Մարշալի հիմնադրամի վերլուծաբան Ջոշուա Ուոքերը: «Աշխարհն այնքան էր կենտրոնացել Սիրիայի ու Մերձավոր Արևելքի վրա, որ երբ Լեռնային Ղարաբաղի` նախկինում սառեցված հակամարտությունը սրվեց, միջազգային ասպարեզում ոչ ոք չգիտեր դրան ինչպես արձագանքել»,-ասել է վերլուծաբանը: Նրա կարծիքով` Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այնքան բարդ է, որ միջազգային հանրությունը չի ցանկանում ներգրավվել դրա կարգավորման գործում, և եթե Սիրիայի դեպքում բոլորը ցանկանում են ներգրավվել և օգնել փախստականներին, ապա ղարաբաղյան հարցը սառը պատերազմից մնացած խնդիր է:
Փորձագետը նշել է, որ թեև ղարաբաղյան խնդիրը ռազմական լուծում չունի, հակամարտության գոտում գտնվող մարդկանց մոտ կարող է պատրանք ստեղծվել, որ այն կարող է լուծվել ռազմական ճանապարհով, սակայն պետք է ամեն ջանք գործադրել պատերազմից խուսափելու համար, որպեսզի նոր կորուստների չհանգեցնի:
Վաշինգտոնում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանի խոսքով, Արցախի ժողովուրդը պատերազմ չի ուզում, սակայն չկա որևէ ազդակ, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես կիսում է այդ մոտեցումը: «Մենք հույս ունենք, որ այս դեպքերից հետո, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հասկացավ, որ ի վիճակի չեն ռազմական ճանապարհով լուծել այս հարցը, նրանք ավելի բաց կլինեն և ավելի համեստորեն կընդունեն առաջարկները, որոնք ներկայացվում են թե հայկական կողմերի, թե միջազգային հանրության կողմից»,-ասել է Ավետիսյանը:

German expert: Nagorno Karabakh clashes were unexpected for international community
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. The clashes in Nagorno Karabakh were unexpected for the international community. As “Armenpress” reports, this was stated by analyst of the German Marshall Fund Joshua Walker in an interview with “Voice of America”. “The world is focused on Syria and the Middle East, and when the previously frozen conflict in Nagorno Karabakh re-started, the international community did not know how to respond to it”, the analyst said. According to him, the Nagorno Karabakh conflict is so complex, that the international community does not want to get involved in its settlement process, and whereas regarding the Syrian issue everyone wants to get involved and help the refugees, the Karabakh issue is a problem which remained from the Cold War era.
The analyst said although the Nagorno Karabakh conflict has no military solution, an illusion might be created among the people in the line of contact that it might be settled by military means, however every effort should be made to avoid war, in order to save lives.
According to the representative of Nagorno Karabakh in Washington Robert Avetisyan, the people of Nagorno Karabakh do not want war, but there is no sign that the Azerbaijani people share this attitude. “We hope that after this events, when Azerbaijan realized that they cannot settle this issue by military means, they will be more open and will accept more humbly the proposals made by Armenia as well as the international community”, Avetisyan said.