Մեդվեդևը չի բացառել ԼՂ հակամարտության գոտում լարվածության աճի մեջ թուրքական գործոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը «Ռոսիա» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում չի բացառել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության աճի մեջ «թուրքական գործոնի» ազդեցությունը:«Չեմ բացառում, որ կան գործոններ, որոնք դրսից ազդում են հակամարտության վրա: Հնարավոր է, որ թուրքական գործոնը լինի հենց միայն այն պատճառով, որ Թուրքիան արտահայտել է իր դիրքորոշումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` շաբաթօրյա «Վեստիի» եթերում ասել է Մեդվեդևը:
ՌԴ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Թուրքիան հանդարտության կոչեր անելու փոխարեն որոշակի գնահատականներ է տալիս, որոնք «կրակի վրա յուղ են լցնում: Մեդվեդևը միաժամանակ կարծում է, որ ավելի լավ է հակամարտությունը պահել «սառեցված» վիճակում, քան փորձել այն լուծել մարդկային կյանքերի գնով: «Ավելի լավ է պահպանվի այն իրավիճակը, որ կա, քան արյուն հոսի»,- ասել է ՌԴ վարչապետը:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ՌԴ դերի մասին` Դմիտրի Մեդվեդևը նշել է, որ դրա էությունը «լարվածության աճը ոչ մի դեպքում թույլ չտալն է»: Նրա խոսքով` Բաքվի և Երևանի հետ Մոսվկայի դարավոր հարաբերությունները հնարավորություն են տալիս կողմերին առաջին հերթին դիմել Մոսկվային միջնորդական դեր խաղալու համար:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին Մարտունու ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց են տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձինք: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանաբար գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակիչների: Հայկական կողմը 46 կորուստ ունի, 19 զինծառայող անհայտ կորած է, 122 մարդ` վիրավոր: Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել վերահսկողության տակ և զգալի կորուստներ պատճառել հակառակորդին. ապրիլի 1-5-ը տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ (որոշ տեղեկություններով`զոհերի ու վիրավորների թիվը նշվում է 2000), ոչնչացվել է 24 տանկ, 3 հետևակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 2 ուղղաթիռ, 8անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: Ապրիլի 5-ին՝ ժամը 12:00-ին, շփման գծում դադարեցվել է կրակը` Հայաստանի և Ադրբեջանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբների պետերի` Մոսկվայում ձեռք բերած պայմանավորվածության համաձայն: Ադրբեջանն ինտենսիվ խախտում է պայմանավորվածությունը` ապրիլի 6-ի լույս 7-ի գիշերը կատարելով դիվերսիոն անհաջող երկու փորձ, ապրիլի 6-ի գիշերը կրակի տակ պահելով անգամ ՀՀ Վարդենիս քաղաքը:

Medvedev does not rule out Turkish factor in escalation of situation in Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Prime Minister of the Russian Federation Dmitry Medvedev did not rule out the impact of the “Turkish factor” in the escalation of the situation in the conflict zone of Nagono Karabakh. In an interview with Rossiya TV during “Vesti” program Medvedev said, “I do not exclude that there are outside factors having impact on the conflict. Turkish factor may have played a role there, only for the reason that Turkey expressed its position”.
The Head of the Russian Government said that Turkey, instead of calling for stability, gives some assessments that “add fuel tothe fire”. At the same time Medvedev believes it is better to keep the conflict frozen, than solve it at the cost of human lives. “It is better to preserve the existing situation than allow bloodshed”, the RF Prime Minister said.
Referring to Russia’s role in Karabakh conflict, Medvedev mentioned that the essence of their role is “to never allow escalation”. According to him, the long-dating relations of Moscow with Yerevan and Baku give the sides an opportunity to turn first of all to Moscow for mediation.
The Azerbaijani armed forces fired MM-21 (Grad) multiple rocket launcher on April 2, at 08: 30 in the direction of Martuni (NKR), killing 12 year old Vaghinak Grigoryan and wounding two other children. 4 other civilians were wounded later. On April 3 the subversive group of Azerbaijan brutally killed 3 elderly and vandalized their corpses in Talish village.5 more people including the heads of two rural communities of Syunik Province were killed on their way to Martakert on April 4.
The Armenian side has 46 causalities, 19 soldiers missing, 122 wounded. Due to the timely and professional actions of the Nagorno Karabakh Defense Army, it was possible to take the situation under control making the enemy suffer considerable losses. On April 1-5 as a result of the crushing counterattacks by the Armenian side against the military aggressions towards the Nagorno Karabakh, Azerbaijan lost 2 helicopters, 24 tanks, 3 infantry fighting vehicles, 8 UAVs, 1 21-MM multiple rocket launcher system (Grad). During military operations 300 Azerbaijani soldiers and militants have been eliminated, nearly 2000 are wounded. On April 5 at 12:00, the fire was ceased in the line of contact between Karabakh and Azerbaijani opposing forces. The agreement of armistice was reached at the meeting of the Chiefs of General Staff of Armenia and Azerbaijan in Moscow on April 5. Azerbaijan has violated the agreement several times, but in a much lower intensity.In the night of April 6 Azerbaijan even kept territories of the Republic of Armenia, particularly Vardenis city, under fire.