Meydan TV-ն արդեն հավաքել է ադրբեջանցի սպանված 81 զինծառայողների տվյալներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Ադրբեջանի պաշտոնական շրջանակները շարունակում են գաղտնի պահել ապրիլի 1-5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ առաջնագծում Ադրբեջանի զինված ուժերի ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով սպանված սեփական զինծառայողների ամբողջական ստույգ թիվը, սակայն, ադրբեջանական աղբյուրները սեփական հետազոտության արդյունքում հայտնում են պաշտոնապես հայտարարված թիվը մոտ երեք անգամ գերազանցող տվյալներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտնել է 31 զինծառայողի կորստի մասին (Mod.gov.az - ապրիլի 2-ին ` 12, ապրիլի 3-ին` 3, ապրիլի 4-ին եւ 5-ին` 16)` հանրությանը չներկայացնելով այդ անձանց ցուցակը, ինչը խոսում է այն մասին, որ ադրբեջանական կողմի կորուստները շատ ավելին են:
Հետաքրքիր է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հատուկ նշել է, որ եթե զոհերի մասին իր հայտնած թվերից տարբերվող թվեր հայտնողներ լինեն, ապա «դա նրանց անձնական գործն է»:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական ինտերնետային Meydan TV լրատվական կայքը, շարունակելով ի մի բերել ապրիլի 2-ից մինչեւ ապրիլի 7-ն ընկած ժամանակաշրջանում սոցալական ցանցերում տարածված տեղեկությունները, հրապարակել է ապրիլի 8-ի օրվա վերջի դրությամբ ադրբեջանական կողմի ընդհանուր կորուստը` նշելով բոլոր սպանվածների անունները եւ նրանց հողին հանձնվելու վայրերը:
Ըստ Meydan TV-ի հրապարակման` Ադրբեջանի զինված ուժերի ապրիլի 1-7-ն ընդհանուր կորուստը կազմել է 81 զինծառայող, 6 անհայտ կորած զինծառայող, 6 քաղաքացիական անձ:
Մեկ հետաքրքիր պահ եւս. Ադրբեջանի առաջին տիկին, «Հեյդար Ալիեւ» հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիեւան ապրիլի 7-ին Բաքվի «Հեյդար» մզկիթում ապրիլի 1-5-ը սպանված զինծառայողների հիշատակին հոգեհաց է կազմակերպել: Արարողությանը հրավիրվել են սպանված զինծառայողների մայրերը: Դատելով այդ արարողությունից Ադրբեջանի պաշտոնական azertag.az լրատվական կայքի հրապարակած լուսանկարներում արարողությանը մասնակցած զոհված ադրբեջացի զինծառայողների մայրերի թվից, պարզ է դառնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ապրիլյան ագրեսիային հայկական կողմի հակահարվածների արդյունքում ադրբեջանական կողմի կորուստն անցնում է մի քանի հարյուրը:
ԼՂՀ ՊԲ տվյալներով` ապրիլի 1-5-ը ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 3 հետեւակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 8 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: Մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:

Azerbaijani Meydan TV has already collected personal data of 81 eliminated Azerbaijani soldiers
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Though official sources of Azerbaijan continue keeping the precise number of the casualties of their own army caused by their agression against Nagorno Karabakh Republic on April 1-5 in secrecy, Azerbaijani sources inform about a number that three times exceeds the official data, based on their own investigations.
''Armenpress'' reports the Defense Ministry of Azerbaijan has officially informed the death of 31 servicemen (Mod.gov.az– April 2-12, April 3-3, April 4 and 5 -16), without publishing the names of the victims, which shows that the losses of the Azerbaijani side go far away.
Interestingly, the Defense Ministry of Azerbaijan has specially mentioned that if there are some sources that will announce other numbers of victims ‘'it is their own business’'.
Azerbaijani internet-based Meydan TV has announced the losses of Azerbaijani side based on its own analyses of information in the social networks, mentioning the names of all the killed and the place of their burial.
According to Meydan TV, by April 7 the Azerbaijani side has suffered 81 casualties, 6 missing in action and 6 civilians.
According to NKR Defense Army data, on April 1-5 as a result of the crushing counterattacks by the Armenian side against the military aggressions against the Nagorno Karabakh, Azerbaijan lost 2 helicopters, 24 tanks, 3 infantry fighting vehicles, 8 UAVs, 1 21-MM multiple rocket launcher system (Grad). During the military operations the Azerbaijani armed forces suffered more than 300 causalities, nearly 2000 wounded. On April 5 at 12:00, the fire was ceased in the line of contact between Karabakh and Azerbaijani opposing forces. The agreement of armistice was reached at the meeting of the Chiefs of General Staff of Armenia and Azerbaijan in Moscow on April 5. Azerbaijan has violated the agreement several times, but in a much lower intensity.