Meydan TV-ն արդեն հավաքել է ադրբեջանցի սպանված 81 զինծառայողների տվյալներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Ադրբեջանի պաշտոնական շրջանակները շարունակում են գաղտնի պահել ապրիլի 1-5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ առաջնագծում Ադրբեջանի զինված ուժերի ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով սպանված սեփական զինծառայողների ամբողջական ստույգ թիվը, սակայն, ադրբեջանական աղբյուրները սեփական հետազոտության արդյունքում հայտնում են պաշտոնապես հայտարարված թիվը մոտ երեք անգամ գերազանցող տվյալներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտնել է 31 զինծառայողի կորստի մասին (Mod.gov.az - ապրիլի 2-ին ` 12, ապրիլի 3-ին` 3, ապրիլի 4-ին եւ 5-ին` 16)` հանրությանը չներկայացնելով այդ անձանց ցուցակը, ինչը խոսում է այն մասին, որ ադրբեջանական կողմի կորուստները շատ ավելին են:
Հետաքրքիր է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հատուկ նշել է, որ եթե զոհերի մասին իր հայտնած թվերից տարբերվող թվեր հայտնողներ լինեն, ապա «դա նրանց անձնական գործն է»:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական ինտերնետային Meydan TV լրատվական կայքը, շարունակելով ի մի բերել ապրիլի 2-ից մինչեւ ապրիլի 7-ն ընկած ժամանակաշրջանում սոցալական ցանցերում տարածված տեղեկությունները, հրապարակել է ապրիլի 8-ի օրվա վերջի դրությամբ ադրբեջանական կողմի ընդհանուր կորուստը` նշելով բոլոր սպանվածների անունները եւ նրանց հողին հանձնվելու վայրերը:
Ըստ Meydan TV-ի հրապարակման` Ադրբեջանի զինված ուժերի ապրիլի 1-7-ն ընդհանուր կորուստը կազմել է 81 զինծառայող, 6 անհայտ կորած զինծառայող, 6 քաղաքացիական անձ:
Մեկ հետաքրքիր պահ եւս. Ադրբեջանի առաջին տիկին, «Հեյդար Ալիեւ» հիմնադրամի նախագահ Մեհրիբան Ալիեւան ապրիլի 7-ին Բաքվի «Հեյդար» մզկիթում ապրիլի 1-5-ը սպանված զինծառայողների հիշատակին հոգեհաց է կազմակերպել: Արարողությանը հրավիրվել են սպանված զինծառայողների մայրերը: Դատելով այդ արարողությունից Ադրբեջանի պաշտոնական azertag.az լրատվական կայքի հրապարակած լուսանկարներում արարողությանը մասնակցած զոհված ադրբեջացի զինծառայողների մայրերի թվից, պարզ է դառնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ապրիլյան ագրեսիային հայկական կողմի հակահարվածների արդյունքում ադրբեջանական կողմի կորուստն անցնում է մի քանի հարյուրը:
ԼՂՀ ՊԲ տվյալներով` ապրիլի 1-5-ը ԼՂՀ դեմ ռազմական սադրանքին հայկական կողմի ջախջախիչ հակահարվածի արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է 2 ուղղաթիռ, 24 տանկ, 3 հետեւակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 8 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա: Մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ, մոտ 2000 վիրավոր:

Meydan TV уже собрал информацию о 81 погибшем азербайджанском военнослужащем
Несмотря на то, что официальные круги Азербайджана продолжают скрывать реальные цифры потерь живой силы в течение военной агрессии ВС Азербайджана против Нагорного Карабаха 1-5 апреля, однако в результате собственного расследования азербайджанских источников объявлены данные, втрое превышающие официальные.
Как передает Арменпресс, МО Азербайджана официально заявило о потере 31 военнослужащего (Mod.gov.az: 2 апреля – 12 человек, 3 апреля – 3, 4 и 5 апреля – 16), не представляя при этом списки общественности, что говорит о том, что реальные потери намного превышают эти цифры.
Примечательно, что МО Азербайджана особо отметило, что если кто-то объявит цифры, отличающиеся от этих, то это «его личное дело».
Тем не менее, азербайджанский информационный сайт Meydan TV, обобщив сведения с социальных сайтов 2-7 апреля, опубликовал общие потери азербайджанской стороны, отметив имена всех погибших и места их погребения.
Согласно Meydan TV, общие потери азербайджанской стороны 2-7 апреля составили: 81 погибший, 6 без вести пропавших, 6 гражданских лиц.
Немаловажный факт: первая леди Азербайджана, президент фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева 7 апреля в бакинской мечети «Гейдар» устроила поминки по погибшим 1-5 апреля. Официальный сайт azertag.az отмечает, что судя по числу матерей погибших на фотографиях, ясно, что потери азербайджанцев в результате контрударов армянской стороны в развязанной в апреле Азербайджаном агрессии против НКР превышают несколько сотен.
По данным МО НКР, в результате сокрушительных контрударов армянской стороны в развязанной в апреле Азербайджаном военной провокации против НКР, Азербайджан потерял: 2 вертолета, 24 танка, 3 БМП, 1 ИТ, 8 беспилотников, 1 БМ РСЗО 1ММ. ВС Азербайджана потеряли более 300 военнослужащих, около 2000 ранены.