Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել հարգել հրադադարի ռեժիմը Լեռնային Ղարաբաղում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը մեծապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ, որն ամենածանրն է վերջին 20 տարիների ընթացքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ֆրանկոֆոնիայի պաշտոնական կայքը, նա ափսոսանք է հայտնել ռազմական գործողությունների պատճառած մարդկային կյանքի կորուստների համար:
«Ես կոչ եմ անում բոլոր կողմերին անհապաղ դադարեցնել պայքարը, հարգել հրադադարի ռեժիմը և շուտափույթ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցները՝ խուսափելու նոր բռնության ահագնացումից, որը վնասակար է խաղաղության և ժողովուրդի համար», - ասել է նա:
Գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել վերսկսել բանակցությունները Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Միսնկի խմբի համանախագահների շրջանակում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, հավասարակշռված և երկարատև կարգավորման ձեռք բերման նպատակով՝ համահունչ 2014թ․ նոյեմբերին Դակարում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում պետությունների և կառավարությունների կողմից ընդունված բանաձևին:

Secretary General of la Francophonie urges to respect ceasefire regime in Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. Secretary General of the Organisation Internationale de la FrancophonieMichaëlle Jean is highly concerned over the restoration of military operations in Nagorno Karabakh which is the heaviest in the last 20 years. As “Armenpress” reports citing the official webpage of the Organisation Internationale de la Francophonie, she expressed regret for the losses of human life caused by military operations.
“I urge all sides to stop the struggle, respect the ceasefire regime and conduct the necessary measures to avoid from further escalation of violence which is harmful for peace and people”, she said.
Secretary General urged to restore negotiations with the Organization for Security and Co-operation in Europe (the OSCE) Minsk Group Co-Chairs for reaching a peaceful, balanced and long-term settlement of the Nagorno Karabakh conflict in accordance with the resolution adopted by the states and governments in the Organisation Internationale de la FrancophonieSummit in Dakar in November 2014.