Քիմ Քարդաշյանն աղոթում է Հայաստանի ու Արցախի խաղաղության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցում 66 միլիոն հետևորդ ունեցող ամերիկահայ հայտնի հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը հայ ժողովրդին սատարող գրառում է թողել` ընդգծելով, որ աղոթում է Հայաստանի համար: «Աղոթում եմ բոլորի համար` Հայաստանում և ողջ աշխարհում: Աղոթիր խաղաղության համար»,-գրել է Քարդաշյանը` օգտագործելով #PrayForPeace հեշթեգը: Քիմ Քարդաշյանը տեղադրել է Հայաստանի դրոշն ու ՀՀ զինված ուժերի զինտեխնիկա պատկերող լուսանկար:
Նա նույն գրառումը կատարել է նաև «Ֆեյսբուքում», որտեղ 28 միլիոնից ավելի հետևորդ ոնի:
Քիմ Քարդաշյանից բացի «Թվիթեր»-ի իրենց միկրոբլոգերում գրառումներ են կատարել նաև նրա քույրերը` Քլոեն և Քորտնին` նշելով. «Աղոթում ենք Հայաստանի համար»:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին ժամը 08:30-ի սահմաններում Մարտունու պաշտպանական ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Թաթուլի Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են:ԱվելիուշՍտեփանակերտիհիվանդանոցէտեղափոխվելևսչորսվիրավորքաղաքացիականանձ: Իսկապրիլի3-ինհայտնիդարձավ,որԹալիշումնախօրեին ադրբեջանցիներըգազանայինկերպովգնդակահարել, խոշտանգել ու խեղելեներեքխաղաղ բնակչի: Հայկական կողմը 20 կորուստ ունի, 26 զինծառայող անհայտ կորած է, 72 մարդ` վիրավոր: Հինգ մարդ էլ, այդ թվում` ՀՀ Սյունիքի մարզի գյուղական երկու համայնքի ղեկավար, զոհվել է ավտոբուսի ռմբահարումից` Մարտակերտի ճանապարհին:
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և զգալիկորուստներ հասցնել հակառակորդին. ապրիլի 1- 4-ը տեղի ունեցած մարտականգործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է մոտ 300 կորուստ, ոչնչացվել է 3 հետևակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 2 ուղղաթիռ, 6 անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21 ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա:

Kim Kardashian prays for Armenia and peace
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. Prominent US-Armenian TV star Kim Kardashian, who has 66 milion followers in “Instagram” social network, made a supporting note to Armenian nation stating that she prays for Armenia. “Praying for everyone in Armenia and all around the world. Pray for peace”, said Kardashian using the hashtag #PrayForPeace. Kim Kardashian posted a photo depicting the Armenian flag and military equipment of the Armenian forces.
She also posted the same note on “Facebook”, where she has more than 28 million followers.
Except Kim Kardashian, in their “Twitter” microblogs her sisters Khloe and Kourtney also left their comments mentioning: “Praying for Armenia”.
The Azerbaijani armed forces fired MM-21 (Grad) multiple rocket launcher on April 2, at 08: 30 in the direction of Martuni (NKR), killing 12 year old Vaghinak Grigoryan and wounding two other children. 4 other civilians were wounded later.On April 3 the subversive group of Azerbaijan brutally killed 3 elderly and vandalized their corpses in Talish village.
The Defense Army undertook counteroffensive measures and dominated the strategic base in the direction of Talish, which was earlier occupied by Azerbaijani forces.
Adversary’s losses on April 4: 29 tanks, 3 battle vehicles, 1 military/engineering hardware, 2 helicopters, 6 UAVs, 1 MM-21 multiple rocket launcher, more than 300 casualties. Number of wounded has yet to be clarified.